Чекає свого сезону: чому коронавірус не лікується війною та коли обіцяють нову хвилю

Коронавірус зник, “пішов на фронт”, “записався в тероборону”. Яких тільки жартів про COVID-19 не вигадували з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну. Здавалося б, і справді, цієї хвороби суттєво поменшало. І якщо раніше боялися термінів «Омікрон» чи «Дельта», то з лютого більше лякають «крилата ракета», «РСЗВ» та «артобстріл». За війною про «корону» дійсно забули. Однак останнім часом тільки і розмов, що по всій країні і на Черкащині зокрема зростає кількість хворих. Чи загрожує нам новий спалах вірусу, чи став ковід «сезонним» явищем і чи вакцинують нині від нього, розбиралася «Шполяночка+».

Насправді коронавірус нікуди не зник, він є. Лише за минулий тиждень COVID-19 зафіксували в 682 жителів Черкащини. Ріст на 26,1% у порівнянні з минулим тижнем (серед дітей ріст в 75,5%). Всього ж із початку пандемії в області зареєстрували 180 942 випадки захворювання на COVID-19 (з них дітей —  12 550). Мають місце і смерті від ускладнень хвороби, щоправда, їх, на щастя, поменшало.

Якщо говорити про Шполянщину, то  з початку року зареєстрували 1 528 хворих.

Відповіді на найбільш поширені нині питання дала директорка Шполянського ЦПМСД Наталія Качан.

– Які вікові категорії населення хворіють частіше?

– Хворіють усі. Якщо раніше це були переважно дорослі, то нині масово реєструють випадки і серед дітей.

– Чи вплинула війна на кількість випадків захворювань на COVID-19?

– Я не можу пов'язати зменшення кількості хворих із війною. Скоріше йдеться про набутий імунітет після перенесеного коронавірусу та штучний імунітет від щеплення. Це дало можливість зменшити кількість захворювань.
Але якщо ми говоримо про імунізацію двома дозами, то слід знати, що після другої дози напруженість імунітету зберігається протягом 9 місяців. Після хвороби — шість місяців. І зараз ми спостерігаємо нову хвилю на фоні зменшення напруженості колективного імунітету.

Крім того, іде осінь, погіршуються імунітет та погодні умови, люди переохолоджуються, більше контактують між собою (зокрема, у зв'язку з відновленням навчання). Тому йде ріст захворюваності. 

– Що наразі з вакцинацією?

– Процес вакцинації триває. Ми робимо третю дозу, або ж бустерну першу та другу бустерну (тобто четверту) дозу. Нині наявна лише вакцина CoronaVac, але обіцяють найближчим часом і поставки Pfizer.

– Чому вакцинація це важливо?

– Це єдиний спосіб створити імунітет і захистити себе від тяжкого перебігу хвороби.

– Нині випадків більшає?

– Так, наразі вже реєструють нові випадки і щодня їх стає більше і більше.

– Чи існують методи профілактики від ковіду?

– Коронавірус — це різновид гострого респіраторного захворювання. І так, як і решта таких хвороб, він має сезонний характер.
Українці хворіють ним уже третій рік. 

Поради лікарів незмінні: дотримання дистанції, масковий режим, часте миття та знезараження рук.

Тих, хто хворіє, просимо дотримуватися встановлених правил. У першу чергу, не відвідувати місця скупчення людей. Дуже часто людей із підтвердженим діагнозом у нас бачать у магазинах, у поліклініці на загальному прийомі. Вони всіма способами прагнуть зробити рентген тоді, коли вони хочуть, чи коли їм зручно, а не у визначений час. Має бути самодисципліна та повага до оточуючих.

То що там з новою хвилею?

Українців уже попередили про початок осінньої хвилі COVID-19 і в Міністерстві охорони здоров’я. Нині спостерігається зростання захворюваності серед населення, повідомив головний санітарний лікар України Ігор Кузін в інтерв'ю «Укрінформу». 

Згідно з його словами, вже третій рік поспіль у вересні фіксується підвищення рівня захворюваності, який спадає в березні-квітні або ж на початку травня.

– Щодо лабораторної діагностики. Декілька місяців тому можна було б стверджувати, що є проблема з виявленням коронавірусної хвороби. Але зараз вже більше лабораторій включаються в процес діагностики, і ми фіксуємо зростання по кількості тестувань від тижня до тижня майже на 10-15%, — зауважив Кузін.

Як зазначається, станом на сьогодні по рівню тестувань система охорони здоров'я знову наближається до своїх звичайних темпів.

Кузін наголосив, що ключовим є показник саме госпіталізації. Якщо раніше фіксували в середньому менше тисячі госпіталізацій на тиждень, то останнім часом цифра почала зростати. 

– Але ця кількість не є настільки критичною, щоб система охорони здоров’я не впоралася. У нас є приблизні розрахункові дані по тому, яким чином буде рухатися хвиля, якихось особливостей чи негативних прогнозів ми поки що не бачимо, — заявив Кузін.

Між тим, у закордонних фахівців оптимізму в цьому питанні менше. У ВООЗ уже спрогнозували, коли буде пік захворюваності на коронавірус в Україні. За попередніми прогнозами – у жовтні. І, можливо, це призведе до того, що лікарні будуть переповнені.

Такий прогноз на конференції Європейського регіонального комітету ВООЗ озвучив генеральний директор організації Тедрос Гебреєсус, повідомляє «Слово і Діло», посилаючись на Reuters.

– Наразі ми спостерігаємо зростання кількості випадків COVID-19 в Україні. Прогнозуємо, що пік передачі може припасти на початок жовтня, а лікарні можуть наблизитися до порога своєї місткості, – заявив Гебрейєсус. — Прогнозується нестача кисню, оскільки основні джерела постачання знаходяться в окупованих частинах країни», – додав він.

Крім того, за словами Гебреєсуса, у ВООЗ стурбовані можливістю міжнародного поширення поліомієліту через прогалини в охопленні імунізацією та масових переміщень населення, пов'язаних з війною.

Три ймовірні сценарії пандемії COVID-19

Глобальна пандемія коронавірусу ще не закінчилася. Експерти в галузі громадської охорони здоров'я підозрюють, що вона триватиме ще як мінімум п'ять років.

Ще у травні цього року Міжнародна наукова рада виклала три ймовірних сценарії розвитку пандемії коронавірусу, які можуть відбутися до 2027 року, повідомляв УНІАН і посиланням на Science Alert.

Як повідомляється, звіт був написаний групою з 20 експертів у галузі охорони здоров'я, вірусології, економіки, поведінкових наук, етики та соціології.

Сценарій перший

Якщо відсоток людей, повністю вакцинованих проти COVID-19, збільшиться до більш ніж 80% у всьому світі, можна буде врятувати багато життів і знизити ризик появи нових штамів.  Але, як повідомляється, навіть при такому оптимістичному сценарії коронавірус не зникне, хоча його поширення стане набагато керованішим.

Сценарій другий

На думку вчених, саме цей варіант є більш вірогідним. Він передбачає те, що рівень вакцинації в усьому світі буде нижчим 70%. Новий коронавірус може стати ендемічним із сезонними спалахами, які перевантажать лікарні в багатьох країнах і зажадають "оновлених вакцин і використання противірусних препаратів".

Найбільше постраждають вразливі люди, такі як жінки, діти та люди похилого віку. Тим часом країни з низьким рівнем доходу зіткнуться з майбутнім колапсом системи охорони здоров'я.

Сценарій третій

Це найгірший сценарій розвитку пандемії, при якому менше ніж 60% населення світу будуть повністю вакциновані від COVID-19, а бідні країни матимуть обмежений доступ до вакцини та противірусних препаратів.

"В результаті COVID-19 залишається значною мірою неконтрольованим, з серйозними рецидивами в деяких частинах світу", — йдеться у звіті.

Експерти стверджують, що для того, щоб уникнути подібної похмурої реальності, урядам необхідно співпрацювати та інвестувати в системи охорони здоров'я та інтегрувати системи наукових консультацій.

«Якби коронавірус був найбільшою проблемою, як колись». Таке сьогодні можна почути в будь-якому регіоні нашої країни. Однак нині «корона» продовжує «підкошувати» людей, навіть тих, хто був на фронті у найгарячіших точках. Віримо, що і ворога, і ковід українці здолають. Бережіть себе і своїх близьких.

Підготував Сергій Зубатов