У питанні децентралізації влади головне — усвідомлення громадськістю власної ролі
У рамках чергового засідання Громадської ради при Шполянській райдержадміністрації, яке відбулося 28 листопада, проведено громадські слухання на тему децентралізації влади, в яких взяли участь громадські діячі Черкащини — директор Фонду розвитку Чигиринщини Тарас Глазунов, представниця громадської організації «За процвітання Черкащини!» Неля Раіна, представник Координаційної ради сил Майдану Черкащини Даниїл Майоров (член Громадської ради при Черкаській облдержадміністрації). Гості продемонстрували шполянам власну презентацію з наглядними відеофільмами, що висвітлюють суть проекту майбутньої реформи в Україні, котра передбачає зміни в адміністративно-територіальному устрої та бюджетній системі. Громадські активісти звернули увагу шполян на необхідність брати за зразки міжнародні практики та стандарти, відкинути лібералізм, впровадити економічний патріотизм. Зі слів Тараса Глазунова, за старої системи, яка, на жаль, продовжує діяти в країні і після Революції Гідності, влада розглядає громадськість як щось чужорідне, як конкурентів, а в передових країнах світу держава навпаки левову долю виконання завдань перекладає на громадські організації, адже самотужки складно чесно і прозоро реалізовувати заплановане. Це приблизно так відбувається, як ми спостерігаємо за реалізацію проектів ПРООН на території наших громад, де все перекладено на самих жителів: збір коштів, створення проектно-кошторисних документів, вибір виконавця необхідних робіт (підрядника), розподіл коштів тощо. У прикінцевому результаті вирішують першочергові проблеми на території громад, на що раціонально використовуються кошти в прозорому режимі. Щоб такий ефективний спосіб життя прижився в Україні, необхідно міняти суспільну свідомість, визнавати власну роль у розвитку не лише громади, а й держави.
Пан Даниїл наголошував саме на активності громадян, від яких залежить справжня публічність і відкритість у роботі органів влади всіх рівнів. Найбільше його бентежить намір сучасних реформаторів видалити с.140 із Конституції України, що, на його думку, знищить поняття громади як жителів (людей), перетворивши її значення на територіальну одиницю, а це може позначитись на реалізації прав людей здійснювати владу народу. Зміни ж до податкового і бюджетного кодексів, на думку гостей, випрацювані правильно і ефективно, зауважень, практично, немає.
В обговоренні брали участь не лише члени ГР, а й небайдужі жителі району. Звучали думки про необхідність суттєво зменшити делегування з місцевих бюджетів коштів у районний, запровадити дієві механізми відкликання депутатів місцевих рад, а зміни до Конституції обов’язково приймати через всеукраїнський референдум.
Мало хто буде сперечатися з тим, що за 23 роки незалежної України ми побудували кланово-олігархічну державу із великим відсотком бідних і невеликим — надбагатих, котрі ховають часто-густо нечесні кошти в офшорах. Совковий менталітет досі позначається на способі мислення, живемо «ковбасною» психологією — чекаємо, що хтось щось нам на таці принесе і дасть, не розуміємо, де популізм, а де реалії життя. От чому досі не помітно тих ключових змін, за які боровся Майдан, загинули кращі представники нації. Чому не покарані вбивці? Чому в оновленому складі ВР знову мандати отримали затяті вороги державності України? Чому представнику колишньої злочинної влади Арбузову дали можливість спокійно приїхати до Києва і забрати з донедавна заблокованих рахунків награбовані гроші? Чому нашим воїнам не дають команди виганяти окупантів, які не припиняють стріляти з моменту так званого перемир’я?
Допоки жива стара, просякнута корупцією і цинізмом, система, в державі — не проростуть з такого ґрунту плоди життя по-новому. Ситуацію потрібно ламати через коліно, активізуватися і пожертвувати комфортним життям років зо три, щоб повністю перезавантажити державну модель, при якій кожна людина отримає гідне місце в суспільному розвитку.
Усім, хто бажає надати свої пропозиції до проекту закону про децентралізацію влади, пропонується надсилати їх на офіційний сайт Черкаської облдержадміністрації.
Громадська рада радить призупинити діяльність новоствореного комунального підприємства «Шполарайкомунлісгосп»
По завершенні громадських слухань Громадська рада розглянула ще ряд запланованих питань. Серед них — розгляд заяви директора районного комунального підприємства «Шполарайкомунлісгосп» Олександра Губи, який вважає неправомірними дії працівників прокуратури та райвідділу МВС в частині перевірок діяльності очолюваного ним підприємства. За словами пана Олександра, дане підприємство покликане здійснювати санітарну вирубку територій між полями і лісосмугами. Окрім неправомірних дій силовиків, керівник нарікав і на їх грубе поводження з посадовими особами підприємства.
Присутні на засіданні прокурор району Сергій Кравченко та в.о. начальника РВ УМВС України в Черкаській області Вадим Кутовий надали свої роз’яснення про хід подій і розслідування по даній справі.
Як повідомлялося раніше, рішенням сесії Шполянської районної ради від 31 січня 2014 року було створено Шполянське районне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Шполарайкомунлісгосп», метою діяльності якого є ведення лісового господарства на землях, вкритих лісонасадженнями. Реагуючи на звернення громадян про те, що на території району проводиться незаконна вирубка дерев,на місце події приїхала слідчо-оперативна група РВ УМВС, якою було підтверджено даний факт — працівники підприємства проводили не санітарну розчистку територій, а власне незаконно спилювали дерева, якими потім розпоряджалися на власний розсуд.
Районною прокуратурою в ході перевірки встановлено, що не виготовлено передбачену законодавством документацію на земельні ділянки під полезахисними лісосмугами, лісосмуги на баланс підприємства не передавалися, не проведено лісовпорядкування, лісорубні квитки відсутні. Із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції у Черкаській області перевірено стан дотримання вимог природоохоронного законодавства щодо охорони та використання лісових насаджень. Встановлено, що в адміністративних межах Кавунівської, Водянської та Лип’янської сільських рад за відсутності будь-яких дозвільних документів самовільно проводиться вирубка дерев у полезахисних лісосмугах. За розрахунком розмір шкоди, заподіяної внаслідок знесення дерев, становить 310121,24 грн. Відтак до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про кримінальне правопорушення (незаконна порубка дерев і чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, що заподіяло істотну шкоду, а також вчинення таких дій у заповідниках, або на територіях та об’єктах природно-заповітного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах). Кримінальне провадження направлено за підслідністю для організації досудового розслідування до слідчого відділу Шполянського РВ УМВС України в Черкаській області. Попри реєстрацію кримінального провадження в полезахисних смугах району продовжилась порубка дерев на території Мар’янівської сільської ради, де вирубано 283 дерева, чим заподіяно шкоду лісовим ресурсам на загальну суму 225835,60 грн.
Незаконно знесені дерева правоохоронцями вилучені та знаходяться на зберіганні у Шполянському РВ УМВС.
Заслухавши представників обох сторін, члени Громадської ради обговорили дане питання. Вирішено, що діяльність створеного районною радою комунального підприємства, яке не приносить доходу районному бюджету, діє без чіткого прозорого механізму діяльності в частині фінансових питань та з численними порушеннями законодавства, на що вказують офіційні дані перевірки районної прокуратури та правоохоронців, — необхідно призупинити до завершення розслідування. Деякі члени ради висловили думку про те, що дане підприємство потрібно взагалі ліквідувати як таке, що не приносить прибутку районному бюджету і породжує підозри громадськості у корупційних діяннях зацікавлених високопосадовців району.
Підтримано ідею створення Координаційної ради Громадських рад Черкаської області
На цьому ж засіданні члени ГР прийняли пропозицію Черкаської облдержадміністрації та підтримали текст Меморандуму про створення Координаційної ради голів громадських рад при районних державних адміністраціях та міських радах Черкаської обл. задля координації дій і ефективній діяльності громадських рад області щодо актуальних питань соціально-економічної та гуманітарної політики Черкащини. Це, зокрема, передбачає обмін досвідом та кращими практиками щодо організації конструктивної взаємодії із органами влади.
Не слід облишати популяризацію географічного центру України.
Про це вів мову член ради, редактор газети «Центр України» Станіслав Мазурик, який вніс великий ряд пропозицій для затвердження радою, яка повністю їх підтримала. Його ідеї, як згуртувати громадськість району навколо даного питання, особливо молоді, є досить вагомими. Важливою умовою для їх реалізації є наявність дієвого координатора , навколо якого акумулюється процес створення в районі справжнього туристичного, культурно-духовного, а також і економічно вигідного проекту, на реалізації якого згуртується в єдиний осередок вся громада Шполянщини. Віриться, що все задумане не погасне в душах ентузіастів.
Наталія СТОРЧАК
Фото автора