Черкащині загрожує енергетична криза

Днями офіційний сайт ПАТ «Черкасиобленерго» оприлюднив інформацію про вирішення проблем підприємства на рівні вищого керівництва держави. Повідомляється, що 25 липня у Черкаській ОДА відбулась селекторна нарада під головуванням Віце-прем’єр-міністра України-Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Зубка Г.Г. з питань підготовки підприємств паливно-енергетичного комплексу, житлово-комунального господарства, об’єктів соціальної сфери та інфраструктури до осінньо-зимового періоду 2018/19 року і забезпечення його сталого проходження та забезпечення підприємств водопровідно-каналізаційного господарства реагентами для знезараження води.

Під час наради Сергій Овчаренко заступник голови Черкаської ОДА проінформував про кризову ситуацію в енергетичній сфері Черкаської області і необхідність виконання першочергових заходів на об'єктах і мережах ПАТ «Черкасиобленерго».Голова правління Товариства Олег Самчук наголосив, що основним підприємством енергопостачання в області є ПАТ «Черкасиобленерго». Нині підприємство знаходиться у важкому фінансовому становищі. Відповідно існує реальна загроза настання надзвичайної ситуації в Черкаській області через відсутність фінансування для підготовки до осінньо-зимового періоду 2018-2019 рр. Причиною недофінансування є те, що ПАТ «Черкасиобленерго» зобов’язане сплачувати до ДП «Енергоринок» заборгованість за куповану електричну енергію.

Так, відповідно до ухвали господарського суду Черкаської області від 09.11.2017 р. у справі № 925/193/17, ПАТ «Черкасиобленерго» повинно сплачувати на користь ДП «Енергоринок» з липня по грудень 2018 року по 35000000 грн щомісяця, а з січня по червень 2019 року — по 63054749 грн щомісяця. Однак, розстрочення заборгованості на таких умовах унеможливлює здійснення господарської діяльності ПАТ «Черкасиобленерго», яке перебуває в стані банкрутства, призводить до неможливості проведення капітальних ремонтів, невиконання інвестиційної програми, а також, в подальшому, не дозволить виплачувати заробітну плату працівникам.

Нині існує термінова необхідність перегляду умов реструктуризації і приведення їх у відповідність до реальних можливостей ПАТ «Черкасиобленерго».

Борг ПАТ «Черкасиобленерго» перед ДП «Енергоринок» виник внаслідок протиправних, незаконних дій попереднього керівництва ПАТ «Черкасиобленерго» в період 2015-2016 рр.

Електричні мережі Черкащини не обслуговували належним чином більше трьох років, інвестиційні програми та капітальні ремонти не виконували, розчистки повітряних ліній не проводили. Це призвело до відключення споживачів від електропостачання влітку 2017 та взимку 2018 внаслідок несприятливих погодних умов. А у січні поточного року навіть спричинило припинення подачі питної води у м. Черкаси, що у свою чергу викликало ланцюгову реакцію. Через відсутність водопостачання у м. Черкаси КП «Черкаситеплокомуненерго» вже готувалось до відключення котелень, остерігаючись аварій у тепломережі. У лікарнях у період відсутності водопостачання не могли проводити операції. Дитячі садки і школи не могли забезпечити для дітей гаряче харчування. У цей же час жителі обласного центру змушені були стояти у величезних чергах за питною водою. Внаслідок цих подій міська влада змушена була запровадити у Черкасах надзвичайний стан.

У разі незатвердження більш сприятливого графіка погашення заборгованості перед ДП «Енергоринок», з метою отримання Товариством обігових коштів на забезпечення господарської діяльності, ремонт, виплату заробітної плати працівникам, може виникнути нова, і з більш тяжкими наслідками, надзвичайна ситуація. В цьому випадку Товариство не зможе забезпечити надійність електропостачання державним органам, органам місцевого самоврядування, юридичним та фізичним особам, об’єктам соціального значення, промисловості та інфраструктури Черкаської області.

Враховуючи вищевикладене, ПАТ «Черкасиобленерго» звернулось до Черкаської ОДА з проханням терміново скликати оперативний штаб за участі керівників ПАТ «Черкасиобленерго», Черкаської ОДА, Черкаської обласної ради, Управління СБУ в Черкаській області, Управління ДСНС України в Черкаській області та Головного управління Національної поліції в Черкаській області задля недопущення надзвичайного стану на Черкащині, — зазначається на сайті ПАТ «Черкасиобленерго».