У Черкасах вперше провели трансплантацію кісткового мозку підлітку

Стан сімнадцятирічного пацієнта, якому зробили трансплантацію кісткового мозку покращився, розповіла Суспільному завідувачка центру дитячої онкології Оксана Глухарева. Таку операцію в Черкасах зробили вперше.

До участі в пересадці залучили фахівців гематологічного центру.

У сімнадцятирічного хлопця з Умані було злоякісне захворювання лімфатичної системи. Врятувати його життя могла трансплантацію кісткового мозку, розповіла завідувачка центру Оксана Глухарева.

"Юнак поступив у досить тяжкому стані. Всім відділенням, навіть усім миром, ми йому допомагали. Тому що пацієнт має складний сімейний та матеріальний стан. До допомоги долучилися студенти, волонтери, працівники нашого відділення, усі, хто міг".

Нині хлопець знаходиться у спортивній залі дитячого відділення обласного онкодиспансеру. Його стан покращився настільки, що він може бігати на біговій доріжці, але говорити з журналістами соромиться, проти і його рідні.

Аутологічні трансплантації кісткового мозку – це коли пацієнт, який має злоякісне захворювання крові стає сам для себе донором. У Черкасах неповнолітньому пацієнту таку пересадку зробили вперше – додала Оксана Глухарева.

"Страшно було. Але були старші товариші, які нас підтримали і керували цим процесом".

Дорослим у центрі гематології пересадки почали проводити два роки тому, розповіла завідувачка Олена Лук’янець.

"Ми загалом виконали 42 таких процедури і от зараз, коли ми з вами перебуваємо тут, ще одна пацієнтка, яка готується до цієї операції".

Трансплантація кісткового мозку – єдиний шанс на одужання для таких пацієнтів, зауважила Олена Лук’янець. Спочатку стовбурові клітини відбирають.

"Спочатку надходить кров. І цю кров машинка обробляє і виділяє самі ті клітини, які будуть прабатьками наступного кісткового мозку".

Потім пацієнту дають високодозову хіміотерапію. Вона має вбити агресивні ракові клітини, каже лікарка, та разом з ними гине і кістковий мозок.

"Може повністю буде пригнічений кістковий мозок. І людина вже не зможе відновити клітини крові самостійно".

Щоб цього не сталося через добу після хіміотерапії до організму пацієнта повертають відібрані раніше клітини.

"Після того людина ще декілька днів перебуває у нас. Ми бачимо, що показники крові вирівнялися і можемо її відпускати".

За словами завідувачки центру, така трансплантація для пацієнтів онкодиспансеру повністю безкоштовна. У планах закладу – опанувати ще один вид трансплантації. Тоді кістковий мозок можна буде пересадити хворому на рак крові пацієнту від донора.