Черкаські фахівці розповіли шполянам про суть реформи

ЛІКНЕП ДЛЯ НАРОДУ

На прохання громадської ініціативної групи «Змінюємо країну разом» 21 листопада до Шполи завітали представники обласних органів влади та громадських об’єднань, які професійно займаються юридично-методичним супроводом реалізації реформ децентралізації та створення об’єднаних територіальних громад. Зустріч фахівців із громадськістю Шполянщини була організована за підтримки голови Шполянської районної ради Олександра Кузуба, міського голови Сергія Кравченка та активістів Шполянської районної партійної організації ВО «ЧЕРКАЩАНИ».

Семінар-роз’яснення на цю тему провели у залі засідань Шполянської міської ради шановані гості: Сергій Слинько — координатор Центру розвитку місцевого самоврядування у Черкаській області, Дмитро Гайдей — представник Департаменту регіонального розвитку Черкаської обласної державної адміністрації, Ганна Бабкова — координатор проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» в Черкаській області.

В інтерактивному форматі шполянам надавалася якнайбільш вичерпна інформація про всі сторони процесу адміністративно-територіальної реформи та децентралізації влади.

— Сьогодні в Україні вже прийнята вся законодавча база, яка регламентує процес реформ і ми маємо розібратися в ній, аби піти правильним, ефективним шляхом, — зазначив у підсумку голова районної ради Олександр Кузуб.

— На території Шполянщини вже розпочато перші кроки у створенні об’єднаних територіальних громад. Так, попередні рішення зборів громад Кримок, Сигнаївки, Лебедина вже свідчать про намір об’єднуватися і створювати дієві територіальні громади. Невдовзі відбудуться збори громади у Шполі. Тож, щоб максимально уникнути будь-яких помилок, хибних шляхів під час цього процесу, глибше розуміти суть реформи — ми маємо прислухатися до компетентної думки.

Зокрема, Сергій Слинько розповів учасникам семінару про особливості впровадження адміністративно-тери-торіальної організації влади на теренах всієї України. Про реформи фінансової децентралізації влади та підтримки проектів регіонального розвитку вів мову Дмитро Гайдей, який, до речі, чітко орієнтується і в реформ-процесах на Шполянщині. Також заслухали інформацію Ганни Бабкової про стратегічне планування у громадах, як невід'ємну складову подальшої фінансової підтримки громад. Без цієї складової спроможність будь-яких проектів громад ставитиметься під сумнів.

Шполяни щиро подякували гостям за приділену увагу і цікавий виклад інформації про важливий процес, до якого потрібно серйозно готуватися вже сьогодні. Нині активісти ініціативної групи мають намір організовувати тренінги-навчання з підготовки інвестиційних програм і проектів для потенційних «мозкових центрів» майбутніх громад, аби від самого початку вони ефективно запрацювали.

Актуальність семінару підтверджується
такими даними
Приблизно 30% поданих на розгляд Міжвідомчої комісії інвестиційних програм і проектів, які претендують на кошти Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР), не відповідають визначеним урядом умовам та критеріям відбору. Про це сказав у березні перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода.

Він нагадав, що Постановою Кабінету Міністрів №196 визначено три основні умови для проектів, які подаються на фінансування з ДФРР: відповідність пріоритетам, визначеним у Державній стратегії регіонального розвитку, стратегіям розвитку регіонів та планам заходів з їх реалізації; впровадження інвестиційних програм і проектів як проектів співробітництва територіальних громад; підтримка добровільно об’єднаних територіальних громад. Також інвестиційні програми і проекти мають відповідати таким критеріям:

• наявність затвердженої проектної документації (для інвестиційних програм і проектів, які передбачають будівництво);
• календарний план реалізації — від одного до трьох років;
• співфінансування з місцевих бюджетів на рівні 10% і більше;
• спроможність суб’єктів, на фінансування об’єктів яких залучаються кошти, забезпечувати подальше фінансування або їх утримання за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Перший заступник Міністра також нагадав, що всі проекти обов’язково мають бути зареєстровані і розміщені на онлайн-платформі dfrr.minregion.gov.ua.
«Якщо проекти на вказаному ресурсі не розміщуються, для нас це сигнал про не зовсім об’єктивний процес їхнього відбору на місцях», — зазначив В’ячеслав Негода. Як відомо, Мінрегіон вже нагадував про необхідність прозорого відбору проектів, що реалізуються за кошти ДФРР.

Довідка
В 2016 році у Державному фонді регіонального розвитку передбачено 3 млрд. грн. на реалізацію інвестиційних проектів та програм регіонального розвитку. Для оцінки відповідності інвестиційних програм і проектів вимогам законодавства Мінрегіон створив відповідну Міжвідомчу комісію. У проекті держбюджету-2017 планується передбачити 8 млрд. грн. на ці цілі.

Наталія ДАВИДЕНКО.