Чи є на Шполянщині проблеми з наданням земельних ділянок учасникам АТО?

На цю актуальну тему для наших захисників поспілкувалася кореспондент щотижневика «Шполяночка+» з начальником відділу Держгеокадастру у Шполянському районі Сергієм ЗАЙЦЕМ:

— Сергію Петровичу, якими нормативно-правовими актами регулюється надання у власність земельних ділянок учасниками АТО?
— Реалізації громадянами України, які беруть участь у виконанні завдань щодо здійснення антитерористичної операції у східних областях України, їх конституційних прав на безоплатне отримання земельних ділянок ініційовано у 2014 році Держземагентством (Держгеокадастром). Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Земельним кодексом України, провадиться один раз по кожному виду використання. Важливо звернути увагу: надання у власність земельних ділянок здійснюється у порядку, визначеному Земельним кодексом України, за умови, якщо учасник бойових дій не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки.

— За яким цільовим призначенням на території району більшість учасників АТО виявляють бажання отримати земельні ділянки у власність?
— В основному учасники АТО виявляють бажання отримати у власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства. Нині на території району майже всі земельні ділянки сільськогосподарського призначення (рілля) державної власності перебувають у користуванні (в оренді). Враховуючи вищенаведене, і те що учасники АТО виявляють бажання на отримання у власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства та користуючись можливістю, — хочу попросити орендарів земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у разі звернення надавати учасникам АТО (їх представникам за дорученням) засвідчені нотаріально письмові згоди на вилучення земельних ділянок, в порядку, встановленому законодавством.

У разі надання письмових згод на вилучення земельних ділянок також прошу орендарів вживати заходів щодо розроблення відповідної документації із землеустрою з наступним внесенням змін до Державного земельного кадастру.

Нерозроблення орендарем документації із землеустрою на земельні ділянки, які перебувають у його користуванні, та невнесення змін до Державного земельного кадастру не надасть можливості внесення до Державного земельного кадастру даних про земельну ділянку, яка передається у власність учаснику АТО.

— Хто з орендарів земельних ділянок вже надав учасникам АТО нотаріально письмові згоди на вилучення земельних ділянок? І чи є випадки не надання орендарями учасникам АТО згоди на вилучення земельних ділянок?
— Нині вже надали згоди учасникам АТО на вилучення земельних ділянок СТОВ «ЛНЗ-Агро», ТОВ «Шпола-Агро Індустрі», СТОВ «Лан», ФГ «Буртівське». Але є випадки коли, як повідомляють учасники АТО або їх представники, які звертаються до орендарів земельних ділянок, орендарі відмовляють або затягують надання згод на вилучення земельних ділянок, які перебувають у їх користуванні.

— Який порядок оформлення учасниками АТО права власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, які знаходяться за межами населеного пункту?
— Для оформлення права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту учасникам АТО (їх представникам) необхідно:

1. Звернутися до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (м. Черкаси вул. Смілянська, 118) з клопотанням стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, із зазначенням орієнтовної площі, цільового призначення, місця розташування земельної ділянки. До клопотання потрібно додати:

• копію паспорта громадянина та ідентифікаційного номера;
• обґрунтування розмірів земельної ділянки, з урахуванням передбаченої діяльності на земельній ділянці;
• викопіювання бажаного місця розташування земельної ділянки з урахуванням раціональної організації території і ком-пактності землекористування;
• довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями;
• довіреність, на підставі якої інтереси заявника (громадянина) представляє його уповноважена особа (у разі якщо клопотання подається представником);
• засвідчену нотаріальну копію документа, що посвідчує його участь в антитерористичній операції (посвідчення, довідка, тощо);
• письмову згоду землекористувача (орендаря), засвідчену нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні (в оренді) інших осіб).

Також рекомендую до клопотання додати погодження місцевої ради, на території якої розташована земельна ділянка.

2. Після отримання дозволу потрібно замовити у відповідної юридичної або фізичної особи розроблення документації із землеустрою.

3. Розроблену та погоджену, в установленому порядку, документацією із землеустрою необхідно подати, через центр надання адміністративних послуг (м. Шпола, вул. Пролетарська, 60), до відділу Держгеокадастру у Шполянському районі для реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

4. Після реєстрації земельної ділянки потрібно звернутися до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області з клопотанням щодо затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки у власність.

5. Із рішенням (наказом) про передачу земельної ділянки у власність громадянам необхідно звернутися до реєстраційної служби Шполянського районного управління юстиції (м. Шпола, вул. Леніна, 36-Б) для реєстрації права власності.

Спілкувалася Ганна ШВЕЦЬ (фото автора).