ПРО ТЕ, ЩО ВАС ЦІКАВИТЬ
Про це запитує у своєму листі до редакції житель Лебедина Борис Федорович Городиця:
«Пишу від імені багатьох людей Шполянщини. Справа в тому, що в нашому районі уже понад вісім місяців немає судмедексперта і коли хтось помирає, тіло за направленням співробітників поліції везуть на розтин у Смілу, а не проводять його у Шполі, як це було раніше. А це зовсім не вигідно простій людині, бо недешево. Більшість сіл району знаходяться віддалено від Сміли і щоб, скажімо, відвезти тіло з Веселого Кута чи Ярославки, потрібно проїхати 100 км лише в один бік. До Шполи складно доїхати, не те що до Сміли! Чим же зумовлена ліквідація цієї служби в нашому районі? Від імені багатьох людей, прошу наших депутатів районної і міської ради, районну держадміністрацію, а також інші структури допомогти вирішити цю проблему і повернути службу судмедекспертизи у наш районний центр».
Щоб дізнатися детальніше про зміни у згаданій вище організації, «Шполяночка+» звернулася до комунальної установи «Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи». У офіційній письмовій відповіді начальник установи М.А.Федоренко викладає наступне:
«У зв’язку зі зниженням навантаження та пенсійним віком лікаря-судово-медичного експерта Шполянського міжрайонного відділення, відбулася реорганізація, після чого обслуговування Шполянського району закріплене за Смілянським відділенням. Зниження навантаження пов’язане зі зменшенням чисельності населення Шполянського району. Така ж ситуація склалася і в інших районах Черкаської області: Канівському, Чигиринському, Монастирищенському, Кам’янському, Жашківському та інших, коли обсяг навантаження не дозволяє утримувати в районі судово-медичного експерта. Пропонуємо звернутися до депутатів районної та міської рад з метою вирішення питання перевезення померлих для проведення судово-медичної експертизи до Смілянського міжрайонного відділення».
Отже, повернути посаду судмедексперта до Шполянського району вже неможливо, а питання перевезення тіл померлих до Сміли потрібно вивчати на рівні місцевих рад. Як пояснила «Шполяночці+» начальник фінансового управління Шполянської райдерадміністрації Оксана Голуб, у райдержадміністрації про цю проблему знають і вона вирішується в кожному випадку індивідуально, з огляду на соціальний статус людини. Сільські голови, керівники великих підприємств, депутати у разі необхідності завжди надають суттєву допомогу в організації поховання людей. На жаль, передбачити у місцевих бюджетах кошти на перевезення тіл померлих до Смілянського міжрайонного відділення комунальної установи «Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи» не дозволяє Бюджетний кодекс України.
Що передбачає
українське законодавство
Допомога на поховання надається за основним місцем праці застрахованої особи за рахунок сплачених застрахованими особами страхових внесків. Для безробітних допомога на поховання повинна бути виплаченою у центрі зайнятості за місцем його реєстрації за рахунок коштів Фонду соціального страхування України на випадок безробіття. За допомогою на поховання пенсіонера необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання пенсіонера (незалежно від того — знаходився він у трудових відносинах на момент настання смерті чи ні).
Допомога на поховання для осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві, виплачується Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань. Для осіб, які не досягли пенсійного віку на момент смерті, не працювали, не перебували на службі, не зареєстровані у центрі зайнятості як безробітні за допомогою на поховання необхідно звернутися до місцевих органів влади за останнім місцем проживання померлого.
Наталія ДАВИДЕНКО.