З одного боку це добре, коли на наших українських землях є успішний господарник, який раціонально розпоряджається майном і землями, отримує прибуток та сплачує податки до державної скарбниці. Однак чи всі суб’єкти господарювання в аграрному бізнесі прагнуть діяти в рамках чинного законодавства і наскільки безпечною їх діяльність є для населення нашого району.
На минулому тижні до редакції зателефонували представники одного з осередків політичних партій та запросили виїхати на місце, де створено небезпеку для навколишнього середовища і дляздоров’я людей. Після побаченого склалося враження, що Шпола перебуває у стані екологічної катастрофи, на який ніхто відповідно не реагує.
Житель села Мар’янівка Микола Кравченко письмово поскаржився органам влади про те, що місцеве підприємство ТОВ «Шпола-Агро-Індустрі» після проведення робіт зі внесення на поля гербіцидів неналежно позбувається відходів — складають каністри від отрутохімікатів в занедбаному хімскладі, спалюють їх поруч та на сільському сміттєзвалищі.
— Я живу наоколиці села Мар’янівка, займаюсь утримання птиці та овець, — розповідає пан Микола. — У мене є зняті кадри на відео, коли і хто палив ці відходи, секрету немає, хто це робить. Справа в тому, що до нас з усіх сторін доноситься ця отрута — зі сміттєзвалища та з хімскладу, у мене навіть барани загинули від цього нашестя. Я багато років піднімаю це питання, адже тут живуть люди, діти, ми втрачаємо здоров’я, ризикуючи життям.
На розгляд звернення на «Гарячу лінію» вивчити ситуацію прибули цього дня представники Державної екологічної інспекції Черкаської області, державні інспектори з охорони навколишнього середовища Валерій Колісниченко та Тетяна Лещенко. Обласні екологи взяли проби землі для проведення лабораторних аналізів з місця, де, як свідчить заявник, вищевказаним суб’єктом господарювання проводиться миття оприскувачів. Це територія колишньої райсільгоспхімії в мікрорайоні молокозаводу в Шполі, яка входить до адмінмеж Мар’янівської сільської ради. Ще за радянських часів ґрунти тут були насичені хімікатами, які лилися в них тисячами тонн. Тож нині цей мікрорайон не може споживати воду з колодязів, тому до них проведено наразі воду зі свердловини, яку жителі беруть з колонок. Разом з тим люди чекають на початок будівництва водогону для поступлення води у кожен двір. Проблема є глобальною і складною, до якої не один рік вже звернена увага і міської, і районної рад, але неприємностей до аміачного запаху з колодязів додається ще й через дим від спалювання каністр від отрутохімікатів та накопичення їх за декілька сотень метрів від житлового масиву.
Насправді ж, згідно чинного законодавства, у господарстві має вестися суворий облік наявної кількості хімічних за-собів, які вносяться в ґрунти, дотримуватися встановлений законом порядок утилізації відходів після проведення робіт. За інформацією виконавчого директора ТОВ «Шпола-Агро-Індустрі» Олександра Кисельова, господарством укладено договір з ТОВ «Добробут Еко-Україна», яке має відповідну ліцензію для надання послуг з утилізації хімічних відходів. Ті відходи, які зафіксували представники громадськості неподалік території ТОВ «Шполатехагро» з ряду причин не були забрані фірмою для подальшої утилізації, вони були запаковані (спеціальні мішки), але якісь невідомі особи повиймали їх і розкидали, забравши 20-літрові каністри, начебто для продажу.
Обласним екологам було надано декілька актів на проведення цієї процедури. Але про що можуть свідчити самі акти без облікової картини наявних в господарстві хімічних засобів? Послуги з утилізації коштують недешево, тому й, напевно, щоб зекономити, припускаються до спалювання каністр на сміттєзвалищах і, певно, що це роблять і інші господарства, оскільки горять такі відходи не лише в Мар’янівці, а й в Шполі.
Після того, як екологи оглянули старий хімсклад, де лежали тисячі каністр з-під селективного ґрунтового гербіциду для захисту посівів соняшнику, гороху та моркви від однорічних дводольних та злакових бур’янів, про це було повідомлено керівникам Шполянської райдержадмініст-рації та районної ради. Терміново було скликано нараду в кабінеті голови районної ради Івана Скорика за участю першого заступника голови райдержадміністрації Ірини Берези, т.в.о. начальника відділу УМВС України в Черкаській області Вадима Кутового, представників санітарно-епідеміологічної служби, відділу Держкомзему, сільського голови села Мар’янівка.Після жвавого обговорення порушеної екологічної проблеми, було вирі-шено запросити на засідання представників цього господарства. У терміновому порядку, каністри були зібрані і вивезені вантажівкою працівниками ТОВ «Шпола-Агро-Індустрі» у невідомому напрямку. Обласними інспекторами з охорони навколишнього середовища складено адміністративний протокол, внаслідок чого ТОВ «Шполатехагро» буде оштрафовано на суму 1700 грн. За словами Вадима Кутового, кримінальна справа за цим фактом порушена не буде.
Тож можна прийти висновку, що декларований нині в суспільстві процес очищення і перезавантаження, проходить надзвичайно повільно, адже устояна система, при якій допускалися масові порушення законів і уникнення від відповідальності винних, ще досить міцна. Все залежатиме від активності громадськості, бо лише вона є дієвим рушієм в боротьбі з негативними проявами у нашому бутті.
На місці події побувала Наталія ДАВИДЕНКО.