У 2021 році споживчі ціни в Україні зростатимуть швидше. До бюджету-2021 закладена інфляція близько 7%, тоді як за 11 місяців 2020 року цей показник становив 5%.
Деякі товари подорожчають навіть більше. Наприклад, ціна на яблука може підстрибнути на 20−30%, на хліб вже збільшилася на 10%. Натомість м'ясо і ліки подорожчають зовсім трохи. А вживані автомобілі навіть подешевшають, – аналізують у «Мінфіні».
Продукти: капуста та хліб подорожчають, гречка — вже на максимумі
Цінники на багато продуктів харчування в Україні ще минулого року наблизилися до європейського рівня, а на деякі — навіть перевищили його. Проте, цього року їжа продовжить дорожчати.
За словами керівника проекту «АПК-інформ: овочі та фрукти» Олександра Хорєва, найбільше підскочать ціни на продукти з «борщового набору». Капуста до весни може подорожчати вдвічі. Зараз фермери продають її за викидними цінами, але є проблема зі зберіганням. Професійних сховищ в Україні, як і раніше, не так багато, тому запаси, які переживуть морози, різко злетять в ціні. Також, за словами Хорєва, до весни на внутрішньому ринку може закінчитися вітчизняний буряк, а імпортний буде дорогим. «Проблем з цибулею та картоплею зараз немає, тому до березня вони навряд чи подорожчають», — говорить Олександр Хорєв.
Ціна на яблука, за його прогнозами, протягом 2−3 місяців може зрости на 20−30%, але не на всі, а тільки на якісні. Урожай минулого року виявився проблемним — багато яблуневих садів постраждали від весняних заморозків. Тому якісних яблук у пропозиції не так багато, а ціни на них високі — доходять до 25−30 гривень за кілограм. Супермаркети ще з вересня почали полювати за яблуками товарного вигляду і готові переплачувати за них.
У 2020 році найбільше подорожчали соняшникова олія — на 25%, цукор — на 15%, гречка (на 33%), яйця (на 17%). Причому цінники росли ситуативно. «Як тільки Європа закривала кордони для нашої курятини або яєць, вони тут же дешевшали у вітчизняному роздробі. Варто експорту відновитися, знову росли в ціні», — говорить керівник Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
Ціни на ці продукти вже досягли максимуму. «Були спроби підвищити ціни на гречку ще більше, але не вийшло — люди почали переходити на інші крупи. І за останній час гречка навіть трохи подешевшала», — розповідає Пендзин.
Натомість ціновий запас є у борошна і хліба. Оскільки Україна є великим світовим експортером зерна, ціни на внутрішньому ринку прив'язані до світових. А ті на хвилі пандемії і підвищеного попиту на продовольство тільки зростають. Тому у цьому році борошно і хліб можуть подорожчати, як мінімум, на 10%.
А ось свинина і яловичина можуть навіть подешевшати. Минулого року ціни на них зросли незначно — на 1,5−2%. Вище вони вже не підвищуються, так як немає платоспроможного попиту. «У людей просто немає грошей на м'ясо, максимум, на відносно дешеву курятину», — пояснив Пендзин. За його словами, цього року саме попит регулюватиме цінник на багато продуктів, зокрема, м'ясо, молоко, яйця, овочі і фрукти. Але так як з нового року зросла мінімалка і багато соціальних допомог, які люди будуть витрачати на їжу, у продавців якраз з'явиться додаткова можливість пограти з цінами.
Бензин: плюс 1,7 гривень на літрі
Цінники на вітчизняних АЗС почали зростати ще в грудні. Як каже керівник спеціальних проєктів НТЦ «Психея» Геннадій Рябцев, у грудні бензин і дизель подорожчали в середньому на 10%, що пов'язано зі зростанням нафтових котирувань.
Крім того, девальвувала гривня. У результаті нафтопродукти на опті подорожчали, що позначилося і на роздрібних цінниках.
І це — лише початок. «По бензину і дизелю потенціал для подорожчання — до 1,7 гривень на літрі. Ця оцінка вже закладена в оптові ціни. Продавці наперед врахували всі додаткові ризики, включаючи можливе подорожчання нафти і скачок курсу», — пояснив Рябцев.
Надалі ціни будуть залежати від вартості нафти. Є прогнози, що вона у 2021 році може подорожчати до $ 60 за барель, але все залежить від того, чи піде на спад пандемія. Інший ключовий фактор — курс долара. «Кожна „зайва“ гривня на курсі — це плюс 70−80 копійок на літрі бензину або дизеля», — пояснив Рябцев.
З автогазом ситуація інша. Він, навпаки, дешевшає. Це пов'язано з надлишком пропозиції на ринку. «Зайві партії зрідженого газу зайшли до нас з Польщі та Туреччини, де він використовується для тління. Морози спали, тому попит на нього впав», — пояснив Рябцев.
Автомобільний розпродаж
Серед товарів, які можуть подешевшати цього року, експерти називають вживані автомобілі. Ціни на них можуть знизитись на 5−7% і навіть більше.
По-перше, на ринку — явний надлишок пропозиції, що змушує продавців йти на поступки.
По-друге, якщо у 2021 році в Україні повернуть обов'язковий техогляд, а такі плани є, і він буде проходити за європейськими стандартами, багато українців почнуть виставляти свої старі машини на продаж.
«Щоб пройти такий ТО, доведеться або багато вкластися в автомобіль, або зовсім його продати. До 30% нашого автопарку може стати «непрохідним», — прогнозує голова компанії Autoconsulting Олег Омельницький.