«Чорний ринок вакцинації»: справжню ціну підробок власники довідок можуть дізнатися в реанімації

У соцмережах, засобах масової інформації, на ринках зупинках і чергах йде справжня інформаційна війна між поборниками масової вакцинації від COVID-19 та її супротивниками. У аргументах з обох сторін використовуються усі можливі прийоми і доводи. Від науково обґрунтованих фактів з історичними екскурсами до теорій змов і постапокаліптичних фантазій на тему знищення людства. Минулого тижня і Шполу не оминуло таке протистояння, яке вилилось у тимчасове припинення роботи школи мистецтв через недотримання вимог МОЗ. Та кому війна, а кому мати рідна. У розрізі поточних проблем та на догоду жорстким супротивникам вакцинації, як гриби після дощу, почали з'являтись окремі особи, умовні медичні центри та різного ґатунку контори з надання послуг з продажу фіктивних сертифікатів про вакцинацію. Тож у цьому матеріалі «Шполяночки+» пропонуємо ознайомитись як влаштований нелегальний ринок торгівлі ковідними сертифікатами, який масштаб проблеми та що робить держава, щоб зупинити шахрайство.

Який масштаб?

5,25 млн українців були повністю вакциновані на 22 вересня. Майже щоп’ятий з них скористався застосунком ДІЯ і згенерував цифровий сертифікат у цьому державному сервісі. Найбільш очевидне використання цифрових сертифікатів про вакцинацію від COVID-19 – перетин кордону у туристичних або робочих цілях. Генерація сертифікату про щеплення – наразі одна з найбільш затребуваних послуг в Дії, констатує проєктна менеджерка Міністерства цифрової трансформації Катерина Черногоренко. Це передбачувано, 20 серпня Євросоюз визнав електронні сертифікати про вакцинацію, що згенеровані в Дії.
Можливість безперешкодно перетинати кордони із цим документом здійняла ще одну хвилю – попит на сфальсифіковані COVID-сертифікати. Принаймні, про це б’ють на сполох у парламенті, Кабміні та правоохоронних органах.
– Продаж підроблених тестів та сертифікатів про вакцинацію перетворюється на справжню нелегальну індустрію, – написав голова комітету Верховної Ради з питань здоров’я Михайло Радуцький.

Скільки на руках українців фейкових сертифікатів? Точної відповіді не знає ніхто. Представники влади кажуть лише про існування проблеми.

Але на око масштаб оцінити можна. Як повідомив ЗМІ речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко, з 21 серпня прикордонники провели 290 000 перевірок COVID-сертифікатів в українців, що повертались з-за кордону, та у іноземців. З них 575 сертифікатів або майже 0,2% програмне забезпечення позначило як недійсні. Частина документів мала явні ознаки підробки, у такому разі прикордонники передають інформацію правоохоронним органам. До мережі цифрових сертифікатів під’єднані понад 40 країн світу. 

На 22 вересня через підробку документів про вакцинацію від COVID-19 відкрито близько пів сотні проваджень (про 30 кримінальних проваджень 10 вересня повідомляв головний санітарний лікар Ігор Кузін, відтоді правоохоронні органи повідомили про ще декілька проваджень). 

Як працює нелегальний ринок сертифікатів?

Знайти нібито продавців неважко – пошук у соцмережах за комбінаціями слів «covid», «сертифікат», «щеплення», «міжнародне свідоцтво» тощо дозволяє швидко отримати декілька пропозицій купити сертифікати про вакцинацію. Найбільше їх у Телеграмі.

Кожен із продавців пропонує ідентичний набір послуг: ПЛР-тести, внутрішні та міжнародні COVID-сертифікати. Найактуальнішим і найдорожчим, звісно, є останнє – «міжнародне свідоцтво про вакцинацію». Ціна стартує з 1800 гривень. Найбільший цінник, який вдалося побачити – $200.

В усіх випадках клієнту гарантують паперовий «документ» з QR-кодом і подальшим внесенням інформації про повний цикл щеплення в електронні реєстри, такі як Helsi та Дія. На вибір замовника широкий спектр вакцин: Pfizer, AstraZeneсa, Moderna, CoronaVac тощо. А також швидкий результат: один – два дні. Дехто вказує довші терміни, щоб імітувати інтервал між щепленнями. Проте, фактично лише в одному випадку з п’яти покупець сертифікату має можливість отримати бажаний сертифікат. Як свідчить практика покупець зазвичай лишається коштів і не отримує у відповідь нічого.

Кількість охочих купити довідки про щеплення та тести дозволяє шахраям непогано заробляти. 

Лікарі чи шахраї?

Наявні дані можуть свідчити, що знайти шахраїв набагато легше, ніж лікарів, які зголосяться не робити щеплення, але внести дані про вакцинацію пацієнта в систему та видати сертифікат. 

– Є попит, буде і пропозиція. Багато знайомих мені сімейних лікарів скаржаться, що пацієнти постійно їх атакують із проханнями підробити сертифікат: хтось не хоче вакцинуватися, комусь терміново за кордон треба, а комусь легше заплатити. Пацієнти самі активно плодять корупцію, – каже у коментарі пресі лікар-анестезіолог з Роздільнянської центральної районної лікарні (Одеська область) Іван Черненко.

Якщо взяти за приклад свіже розслідування МВС, вартість сфальсифікованого лікарем щеплення із внесенням даних про це в електронні реєстри, коштує значно дорожче паперових «сертифікатів» з Телеграму – 6000 гривень. Саме за таку суму медпрацівниця з Дніпропетровської області, зазначає МВС, продавала разом зі спільником сертифікати про вакцинацію. 

Як приборкати проблему?

За словами Катерини Черногоренко з Мінцифри, зловживання з вакцинами сімейних лікарів або лікарів, які безпосередньо проводять щеплення, займаються правоохоронні органи. Їхній головний інструмент – «контрольні закупівлі».

У разі виявлення фальсифікації посилатися на втручання третіх осіб буде складно. Адже внесення даних про щеплення в електронні бази лікар скріплює електронним підписом. Це право має лише лікар, який безпосередньо робив щеплення.

Згенерувати сертифікат у Дії можливо після того, як дані про два щеплення з’явилися у базі МОЗу, а користувач поставив свій підпис (сканування обличчя в системі Дія).

Останні два тижні правоохоронні органи ледь не щодня звітують про нові кримінальні провадження щодо підробок сертифікатів вакцинації та ПЛР-тестів. Схоже, упевненості, що цих зусиль буде достатньо, у владних кабінетах немає. Ймовірно, саме тому Міністерство охорони здоров’я оголосило плани уряду посилити кримінальну відповідальність за такі злочини. В Кабміні вже розробляють відповідний законопроєкт. За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, зміни передбачають окрему статтю для медиків за фальшиві ПЛР-тести та довідки про вакцинацію від COVID-19.

До речі, в Україні санкції медзакладам, де виявлять підробку сертифікатів, також можливі. 

–Доступ до електронних реєстрів має медичний працівник. Але якщо він зважиться на зловживання, окрім проблем із правоохоронними органами для конкретних осіб, це матиме й інші наслідки. Заклад може втратити договір з НСЗУ, який дозволяє надавати ті чи інші медичні послуги за Програмою медичних гарантій і відповідно отримувати за це бюджетні гроші, – коментує директор Департаменту розвитку електронної системи охорони здоров'я Національної служби здоров’я України Дмитро Черниш.

Як йшлося вище, відповідальність покупців підробок наразі суди оцінюють у 1700 гривень. Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко стверджує, що справжню ціну «липових» довідок про вакцинацію їхні власники зможуть дізнатися у реанімації. У нього в руках аргумент: у вересні 98% пацієнтів українських лікарень з COVID-19 не були вакциновані.