Чи зміниться життя шполян після створення нових районів?

Кабінет міністрів 12 червня затвердив проєкт реформи адміністративно-територіального устрою України. Проєкт передбачає скорочення кількості районів з 490 до 129. Черкаську область поділять на 4 райони (замість 20): Звенигородський, Золотоніський, Уманський, Черкаський.

 Шполянщина, відповідно,  увійде до Звенигородського району. Що чекає на нинішні райдержадміністрації, які будуть повноваження у адміністрацій нових районів та чи не доведеться жителям району їздити за послугами до сусіднього, дізнавалась «Шполяночка+».

Що чекає на райдержадміністрації

Реорганізацій, а тим паче ліквідацій районних державних адміністрацій, цього року не передбачається. Про це у коментарі порталу «Децентралізація» повідомив заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода, коментуючи питання схвалення Урядом постанови ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів».За його словами, утворення, реорганізація, ліквідація районних державних адміністрацій може розпочатися у 2021 році.

– Готується нова редакція проєкту Закону «Про місцеві державні адміністрації». Ним і буде визначено їхні повноваження, регламентовано діяльність РДА, структура, чисельність. Пропозиції до законопроєкту пройдуть широкі публічні обговорення. З прийняттям відповідного законодавства, Уряд прийме низку рішень щодо формування нових РДА та часові рамки перехідного періоду. За потреби, у районах, які будуть ліквідовані, можуть продовжити функціонування на певний період окремих структурних підрозділів РДА, які надають важливі послуги, наприклад соціального забезпечення. Так само не передбачається якогось тотального вивільнення працівників РДА, як це сьогодні хтось лякає. По перше, нові РДА повинні стати більш інституційно спроможними і дієвими і для їхньої комплектації потрібні висококласні службовці, які сьогодні є в РДА. По друге, громади отримали широкий спектр повноважень, для виконання яких також потрібні якісні кадри, яких поки що вкрай бракує. Хто б де не працював – він все одно живе в якійсь громаді, то ж зможе продовжити свою роботу чи у виконавчому комітеті ради громади, чи у Центрі надання адмінпослуг… Є багато інших варіантів, – прокоментував заступник Міністра.

Які будуть повноваження у районних державних адміністрацій нових районів

РДА у нових районах, до внесення змін до Конституції України, здійснюватимуть повноваження квазі виконавчих органів районної ради, оскільки районні ради не мають своїх виконавчих комітетів і завжди делегують свої повноваження РДА. У змінах до Основного Закону, як передбачається, це буде змінено. Також РДА здійснюватимуть координаційні повноваження між територіальними органами центральних органів виконавчої влади на районному рівні і забезпечуватимуть законність на відповідній території.

Де жителі громади отримуватимуть послуги

Всі необхідні послуги мешканці отримуватимуть на території своїх новоутворених громад – це і є сутність децентралізації, яка має наблизити послуги, в тому числі з районного рівня до громад. Друге – ми повинні створити систему послуг, коли не люди мають їздити до влади, а навпаки – влада до людей, – зазначив В’ячеслав Негода.

Точка зору

«Щоб за благими наміри ми не втратили корисність самої ідеї» –

Олексій Пірогов, активіст, колишній голова Шполянської РДА (2005-2010 роки)

– У нас занадто великий державний апарат, і якщо взяти на душу населення, то мабуть, найбільший у світі. Чиновників у нас, як кажуть: один із сошкою, а десять із ложкою. Так і в плані державного управління.

Задум то гарний, але ми вміємо його так реалізувати, що врешті-решт у програші опиняється просте населення. Я боюся, щоб за благими намірами ми не втратили корисність самої ідеї.

А взагалі-то, правильно: у нас в Україні по селах залишилося по 150–200 жителів, а скільки керівництва! У сільських радах  є і сільський голова, і бухгалтер, і секретар і т. д. Я ще 10–15 років тому казав, що сільська рада має бути там, де мінімум 3–5 тис. населення. Тоді це повноцінна сільська рада. Так само і щодо скорочення районів.

А от щодо скорочення областей, то я категорично проти. Я не можу зрозуміти цієї регіоналізації, що у нас залишають 5 регіонів.

У 2008 році вже була запланована адміністративно-територіальна реформа. В облдержадміністрації тоді проводилась велика нарада за участі представників Кіровоградської  області, яка згідно з цією реформою мала розформовуватися і ділилася між Черкаською та Київською. Згідно того плану Шполянський район зберігався, а от Новомиргород мав приєднатися до нашого р-ну. Потім ці плани зламалися.

А зараз краще нам бути в межах Звенигородського району, ніж Смілянського. Це треба сприйняти як реалії і необхідність.

«На жителів новий районний поділ особливо не вплине»,–

Наталя Коваль, голова Шполянської райдержадміністрації

– Згідно з оприлюдненим законопроєктом, територія Шполянського району у складі трьох об’єднаних територіальних громад увідійде у підпорядкування до Звенигородського району, який складатиметься з 7 колишніх районів.

25 жовтня відбудуться чергові місцеві вибори до рад ОТГ, рад новостворених районів, обласних рад. Після обрання нової районної ради наша Шполянська райрада припинить свої повноваження, а правонаступником всього її майна, прав та обов’язків стане вже Звенигородська районна рада в новому форматі. Щоправда, законодавець зобов’язує новостворені райони не пізніше 1 червня 2021 року передати до комунальної власності ОТГ окремі об’єкти спільної власності територіальних громад, які знаходяться на території цих територіальних громад. Хоча на мою думку заклади, установи необхідно передавати до нового бюджетного року, щоб громади не забули передбачити кошти на їхнє утримання у 2021 році.

Щодо роботи РДА, то в частині делегованих повноважень районною радою – повноваження повністю переходять до ОТГ, дублювання функцій вже не відбуватиметься. А щодо власних повноважень, буде відомо згодом, чи залишаться вони на рівні старого району чи будуть підняті до рівня нового. Законопроєкт пропонує покласти завдання на Уряд щодо створення і ліквідації райдержадміністрацій. Тож як будуть сформовані нові РДА і які нестимуть функції, побачимо згодом.

Добрі чи погані ці зміни? Поки не знаю… Можна буде судити після того, як Кабінет Міністрів України визначиться з розподілом повноважень, в тому числі бюджетних,  між органами місцевого самоврядування всіх рівнів та між державними органами виконавчої влади. Звісно, що необхідно запровадити державний нагляд за органами місцевого самоврядування, адже зараз деякі голови громад відчувають повну безкарність у тому, що стосується актів місцевого самоврядування (рішень місцевих рад).

На жителів новий районний поділ особливо не вплине, оскільки всі послуги надаються на рівні ОТГ через створені Центри надання адміністративних послуг, тож у Звенигородку за довідкою ніхто не їхатиме.