COVID-19 чи ні? Які симптоми застуди мають насторожити

Сьогодні, як ніколи, нас можуть насторожити симптоми застуди, до яких ще якихось пів року тому кожен із нас не ставився з таким занепокоєнням, як нині.  Головний біль, кашель, слабкість тепер можуть також свідчити, що людина захворіла на COVID-19. Або ж ні. Симптоми застуди, грипу, COVID-19 та навіть сезонної алергії й астми — схожі. 

Як зрозуміти, з чим ви маєте справу?

За будь-яких схожих симптомів експерти радять проконсультуватися з сімейним лікарем, щоб визначити план дій.

COVID-19

Симптоми цієї хвороби, мабуть, знають усі. Найбільш поширені з них — підвищена температура тіла, сухий кашель і втома. Дуже характерна риса — втрата смаку та запаху.

Інші симптоми зустрічаються рідше, серед них — задишка, болі в м’язах, біль у горлі, діарея, закладеність носа, нежить, озноб, головний біль.

Деякі люди мають дуже слабко виражені симптоми або взагалі безсимптомно інфіковані вірусом SARS-CoV-2. Однак, вони теж заразні і можуть передати небезпечний вірус іншим.

COVID-19 переносять важче люди, старші за 60 років, або люди будь-якого віку, які мають захворювання легенів, серця, діабет чи хвороби, які впливають на імунну систему. 

Грип

І грип, і COVID-19 — заразні респіраторні захворювання. Але вони виникають через різні віруси. COVID-19 виникає через вірус SARS-CoV-2, а грип спричиняють віруси грипу A, B або C. На грип можна захворіти будь-коли, однак найбільше хвороба розповсюджується у сезон грипу і застуд — з осені й до весни. І COVID-19, і грип мають багато спільного. Симптоми, які можуть стосуватися обох хвороб, це висока температура, озноб; кашель; задишка або утруднене дихання; втома; біль у горлі; нежить або закладений ніс; біль у м’язах чи ломота в тілі; блювання, діарея (частіше в дітей).

Відмінна риса COVID-19 від грипу — це втрата відчуття смаку та запаху. Також експерти зазначають, що грип зазвичай не спричиняє утрудненого дихання. 

Оскільки між грипом та COVID-19 є багато спільних симптомів, то діагностувати ці хвороби лише на основі симптоматики необачно. Для підтвердження діагнозу потрібно провести тестування.

На відміну від COVID-19, від грипу є щеплення, а отже — набагато більше можливостей захиститися. Вакцина проти грипу не дає 100% гарантії уникнути хвороби. Але навіть якщо ви захворієте на грип, то завдяки щепленню перенесете хворобу без тяжких ускладнень, серед яких може бути госпіталізація та навіть смерть. Цьогоріч, коли в епідсезон циркулюватимуть два смертельно небезпечних віруси, щеплення проти грипу слід робити усім. Однак, є групи ризику, кому залишитися без щеплення смертельно небезпечно: діти до 8 років; літні люди; вагітні; люди з ослабленою імунною системою; люди з хронічними захворюваннями.

Застуда

Є сотні вірусів, які можуть спричинити застуду. Але ця хвороба переноситься легко та минає протягом 1–2 тижнів. На відміну від грипу, який починається раптово — з високою температурою та болем у тілі — симптоми застуди проявляються поступово. Вони включають: закладений ніс, нежить, головний біль, біль у м’язах, кашель, чхання, підвищену температуру тіла (зазвичай залишається на рівні 37–37,5 градусів).

Через нежить можна відчувати складнощі з диханням чи не відчувати запахів і смаку. Але при COVID-19 ці симптоми не пов’язані з закладеним носом.

На відміну від COVID-19 застуда не викликає задишки, ломоти в тілі, ознобу або втрати апетиту, і зазвичай не спричиняє значного підвищення температури тіла.

З цих трьох захворювань вакцина є лише від грипу. Але крім неї ми всі можемо захиститися, дотримуючись заходів безпеки:

Ще раз про заходи безпеки

-Ретельно мийте руки з водою та милом.

- Не торкайтеся брудними руками обличчя.

- Дотримуйтеся фізичної дистанції, уникайте місць скупчення людей або одягайте там захисну маску.

- Опануйте правильну техніку кашлю і чхання — закривайте ніс та рот внутрішнім згином ліктя.

- Відчуваєте тривожні симптоми цих хвороб — залишайтеся вдома. Якщо це трапилося в час, коли ви на роботі чи в іншому місці, одягніть захисну маску на обличчя та вирушайте додому.