Декларувати чи ні: кому зі шполян варто хвилюватися про свої неофіційні доходи

З початку січня деінде почала з'являтись новина про оподаткування неофіційних доходів громадян із початку нового - 2022 року. Українці від цієї новини якщо не затривожились, то помітно напружились. Адже офіційні доходи українців відтепер порівняють із витратами, а з незадекларованої різниці змусять сплатити податок. Тобто, дивись українцю, якщо ти не маєш можливості підтвердити походження коштів то тебе усіма державними засобами правового примусу змусять сплатити податок на різницю. Під «вогонь по площах» від податкової мали б потрапити навіть «перукарі, що працюють вдома», фрілансери та всі інші, хто не може пояснити, звідки в них на рахунках з'явились кошти. Проте, як виявилось, така новина має певний флер маніпуляції: зміни в оподаткуванні реально будуть, контроль посилиться, але перевіряти банківські рахунки та порівнювати витрати із офіційними доходами поки що ніхто не збирається. Але, як то кажуть, «диму без вогню не буває» і «Шполяночка+»  розбиралась, у чому ж суть питання. 

Першим появу чуток про новий податок спростував народний депутат України, голова податкового комітету Данило Гетманцев, який у серпні 2021 року першим повідомив про початок розробки цього законопроєкту. 9 січня 2022 у своєму телеграм-каналі він написав, що інформація про появу цього року нового податку з неофіційних доходів не відповідає дійсності і порадив перукарям розслабитися і продовжувати стригти.

Проте такі заяви лише намагання заспокоїти різкий сплеск негативу. Розслаблятись взагалі не варто  — у Міністерстві фінансів таки готують законопроєкт про непрямі методи податкового контролю. Ще влітку 2021 року Міністерство фінансів підтвердило – законопроєкт, який запроваджує механізм оподаткування тих доходів українців, джерела походження яких вони не можуть пояснити, готується. 

Тоді у відомстві зазначили, що відповідно до цього законопроєкту податковій нададуть повноваження здійснювати так звані «непрямі методи контролю» за доходами громадян. Тобто, у разі ухвалення законопроєкту Верховною Радою України податкова отримає повноваження зпівставляти реальний спосіб життя фізичних осіб із наявною інформацією щодо отриманих ними доходів та сплачених з цих доходів податків. Наприклад, якщо особа офіційно отримує мінімальну зарплату, але у якийсь момент купить дороге авто, то податкова буде перевіряти походження грошей на цю покупку. Якщо легальні доходи не дозволяють пояснити можливість такої покупки, то з усієї не аргументованої суми доведеться сплатити прибутковий податок – 18%. 

Але чи варто настільки перейматись?  Якщо податкова виявить, що особа отримує дохід, але не сплачує податок з нього, особу змусять сплатити цей податок та випишуть штраф — 10% від погашеної суми податкового боргу. Та виявити таких неплатників податкова може лише в тому випадку, якщо хтось зробить донесення до служби, грубо кажучи, доведе інформацію про зловмисника до відповідних посадових осіб або ще простіше – «стукане органам». У такому випадку найліпший спосіб не платити штрафи — задекларувати свої доходи, а також, якщо ви досі цього не зробили, оформити ФОП та платити податок в межах своєї податкової групи. 

Щодо податку на подарунки, наприклад, якщо вам подарували автомобіль і дарувальник не перебуває з вами ні в першому, ні в другому рівні спорідненості, тобто ні чоловік/жінка чи батько/мати його спочатку потрібно оформити нотаріально. І податок платить дарувальник вже під час переоформлення.

Якщо це інші подарунки, наприклад, холодильник або пральна машина і дарувальник не перебуває з вами в першому чи другому рівні спорідненості (див. вище), цей подарунок потрібно задекларувати та сплатити з нього податок наступного року. А подарунки від юридичної особи не обкладаються податком взагалі.

Як запевняє начальник Шполянської ДПІ Петро Стеценко, закон про амністію передбачає, що з 1 вересня 2021 року та до 1 вересня 2022 року українці мають задекларувати свої раніше незадекларовані активи та сплатити з них збір до бюджету. Зі свого боку держава обіцяє не карати їх за ухилення від сплати податків за законом. 

– З 1 вересня минулого, тобто 2021 року стартувало одноразове добровільне декларування – податкова амністія, яка триватиме рівно рік. До 1 вересня нинішнього, 2022 року. Українцям надається право подати одноразову добровільну декларацію із зазначенням активів, з яких не були сплачені подакти і збори до 1 січня 2021 року, без зазначення джерел походження задекларованих коштів, – акцентує увагу податківець.

За його словами, із задекларованих активів з яких буде сплачено збір держава гарантуватиме звільнення від відповідальності за порушення податкового та валютного законодавства.

– По суті, декларування реального майнового стану зараз надасть безперешкодну можливість витрачати отримані кошти в майбутньому. – зазначив Петро Борисович.

Як пояснюють в податковій, таке декларування має бути добровільним та одноразовим. Податкова амністія стосується лише активів, які були здобуті до 1 січня 2021 року і доходів, з яких не сплатили податки. Це може бути:

- Нерухомість. Взагалі не декларувати Податкова служба дозволила квартири площею до 120 квадратів, приватні будинки до 240 квадратів і землю, якщо площа не перевищує лімітів безоплатної приватизації (для ведення особистого сільського господарства — не більше 2,0 га; для ведення садівництва — не більше 0,12 га; для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибної ділянки) в селах — не більше 0,25 га, у селищах — не більше 0,15 га, у містах — не більше 0,10 га; для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 га; для будівництва індивідуальних гаражів — не більше 0,01 га)

- Валюта або гривні у банку (готівку декларувати не можна) —  5% податку, а за кордоном та в іноземних банках — 9% або 7% до 1 березня 2022 року.

- Цінні папери — 2,5% від вартості. Але це стосується лише облігацій, «придбаних декларантом у період з 1 вересня 2021 року до 31 серпня 2022 року». Якщо ви хочете легалізувати свої активи, покупка державних облігацій з терміном обігу у понад рік дозволить зробити це за найнижчою ставкою.

- Рухоме майно також можна задекларувати. Але якщо обсяг двигуна авто є меншим за 3 тисячі кубічних сантиметрів, його декларувати не потрібно. Натомість яхти і гелікоптери — не з того рухомого майна, яке можна легалізувати під час цієї податкової амністії.

- Не беруться до уваги інші активи, вартість яких не перевищує 400 тисяч гривень.

Підготував Сергій Зубатов