День пам’яті жертв голодоморів: виставка в музеї, хода та поминальні заходи

Щорічно в четверту суботу листопада в Україні відзначається День пам'яті жертв голодоморів. Зазвичай заходи, присвячені пам’яті про ці страшні події, проводяться і на Шполянщині.

Нині в Шполянському краєзнавчому музеї діє виставка, приурочена Голодомору в Україні та подіям, що передували та призвели до нього. Двадцять інформативних плакатів, наданих для експонування Національним музеєм «Меморіал жертв Голодомору», розкривають всю історію страшної правди про події в Україні 20-30-х років ХХст. Виставка триватиме до 5 грудня цього року.

Також 22 листопада 2019 року, напередодні національного пам'ятного дня в Україні — Дня пам'яті жертв Голодомору 1921-1922, 1932-1933 та 1946-1947 років, в Шполі о 15 годині 30 хвилин пройде хода з площі Героїв Майдану (центральна площа міста) до Храму Різдва Пресвятої Богородиці УПЦ КП, де відбудеться поминальний захід.

23 листопада 2019 року, у День пам’яті жертв голодоморів, прохання приспустити Державні Прапори України з чорною стрічкою на адміністративних приміщеннях органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади, комунальних підприємств і закладів, державних підприємств, установ, організацій, розташованих на території району, обмежити проведення розважально-концертних заходів та о 16 годині долучитись до акції «Запали свічку пам’яті у своєму вікні».

Довідка: У ХХ сторіччі українці пережили три голодомори: 1921—1923, 1932—1933 і голод 1946—1947 років. Утім, наймасштабнішим був Голодомор 1932—1933 років — геноцид українського народу, здійснюваний тоталітарним комуністичним режимом СРСР. Голодомору передувала насильницька колективізація сільських господарств, «розкуркулення» селян, хлібозаготівельна кампанія, масовий терор на селі. Терор голодом, що діяв в Україні протягом 22 місяців, — це свідома і цілеспрямована політика сталінського уряду, стратегія і тактика якої виконувалася починаючи з 1928 року. Ця карально-репресивна акція була спрямована на упокорення українського селянства, знищення самостійних селянських господарств — соціально-економічних підвалин української нації.

Українські селяни стали наступними жертвами сталінського режиму після тотальних репресій щодо української інтелігенції та духівництва. У пікові місяці Голодомору щохвилини в Україні помирало 24 людини. За короткий проміжок часу Москва вбила понад три мільйони українців.

Упродовж десятиліть Голодомор в радянській Україні замовчувався. Дослідження з цієї трагедії розпочалися лише наприкінці 80-х років минулого століття. Нині в Україні Голодомор 1932-1933 років розцінюється як акт геноциду українського народу, здійснений урядом СРСР шляхом організації штучного масового голоду, який призвів до багатомільйонних людських жертв у сільській місцевості на території Української РСР. За даними останніх соціологічних опитувань, 77% українців вважають цю трагедію геноцидом.

У листопаді 2006 року Верховна Рада визнала Голодомор 1932—1933 років геноцидом українського народу.

Зі 195 країн світу актом геноциду Голодомор 1932-1933 років в Україні на міждержавному рівні, крім України, визнають 15 держав-членів ООН і держава Ватикан.

Пам’ятаймо про наш святий обов’язок – зберегти пам’ять про всіх невинно закатованих, про всіх, хто не дожив, пам’ять про живих і ненароджених!