Дідух до хати — біда з хати

Одним із старовинних різдвяних оберегів є  дідух. Свої витоки він бере з дуже давніх дохристиянських часів. Вирощене своїми руками колосся злакових культур наділялося особливою силою. Згідно з традицією,  дідух – це перший або останній зібраний сніп. 

Вважається, що дідух – символ родоначальника роду. Також дідух є пожертвою кращого снопа силам природи. Існує легенда про те, що коли народився маленький Ісус, то у вертепі було дуже холодно. Йосип знайшов щілину, з  якої  дуло, і заткнув її пучком соломи. На згадку про це в кожному будинку на різдвяне свято повинен бути пучок соломи. 

Дідух має кілька назв: дідочок, дідо, сніп-рай, колядник, коляда, рай-дідух. Великий і сонячний, прикрашений стрічками сніп із сухоцвітів жита, пшениці, вівса або льону. Як схему виготовлення беруть ікону, на якій зображена таємна вечеря Ісуса Христа з 12 апостолами, дідух повинен мати вгорі «голову» і по сторонах 12 гілок. Кількість колосків у кожному пучку (гілці) повинна  бути  кратна семи,  оскільки  дідух символізує сім колін роду.

Вважалося, що в Святий вечір, з настанням сутінок, духи предків приходять до своїх родичів. Саме в цей день господар будинку урочисто заносив до хати дідуха, зі словами: «Дідух до хати — біда з хати».   Потім, сховавшись за дідух, він питав присутніх дітей: «Бачите мене, діти?»  Вони  хором відповідали: «Ні, не бачимо!» Після чого господар каже: «Дай Бог, щоб і наступного року не видно було світла за копицями і снопами!».

Дідух був обов'язковою   новорічною прикрасою кожної української оселі і в той час заміняв новорічну ялинку. Він приносив у сім'ю святковий настрій та затишок, мир і злагоду, символізував добрий урожай і достаток у домі. Радує той факт, що з кожним роком все більше людей прагнуть відновлювати традиції наших предків.

— Учні гуртка «Світ навколо нас» Шполянської станції юних натуралістів долучилися до відродження  славних  традицій українського народу і взяли участь у майстер-класі з виготовленню дідуха, — повідомила редакцію газети «Шполяночка+»  керівник гуртків Шполянської  станції юних натуралістів

Ірина Сьомкіна, яка організувала цей захід.  — Для того, щоб  створити  атмосферу  давнини, всі учасники заходу були одягнені у вишиванки,  а  сам захід проводився в Шполянському краєзнавчому музеї. Особливу подяку висловлюємо працівникам музею за співпрацю.

Сподіватимемося, що здобуті знання і навички спонукатимуть підростаюче покоління робити  дідуха  самостійно, продовжуючи предковічні традиції нашого народу! — зазначила Ірина Сьомкіна.