Дивіться, хто йде!

Політичне дефіле

На минулому тижні шполянський виборчий обоз дістався до дати оприлюднення всіх зареєстрованих кандидатів у депутати та на голову Шполянської об’єднаної територіальної громади.

Аналізуючи список кандидатів від різних партій, впадає в око великий ряд знайомих прізвищ. Хто вони? Чим запамятались? Та які бізнес-інтереси представляють розбиралась «Шполяночка +».

Уже ні для кого не секрет, що процес прийняття Шполянською міською виборчою комісією остаточного рішення про реєстрацію кандидатів у депутати та на голову Шполянської об’єднаної територіальної громади постійно супроводжували бурхливі політичні протистояння та скандали. Нинішні перегони відрізнилися цікавою конфігурацією політсил, які ревно змагаються між собою за перемогу 30 квітня, не гребуя брудними технологіями.

Майже всі учасники виборчого процесу налаштовані проти переможців місцевих виборів-2015 — команди ВО «ЧЕРКАЩАНИ», яка за останні півтора року зуміла довести на реальних справах, що їх обіцянки не розвітрилися після виборів, а планомірно впроваджуються в життя. Помітні позитивні результати діяльності крайової партії та принципова підтримка шполян не дають спокою представникам районних осередків пропрезидентської «Солідарності», антипрезидентської «Батьківщини», антиукраїнського «Опоблоку» і популістської Радикальної партії Ляшка, які об’єднались проти «ЧЕРКАЩАН». На поміч їм додались і ряд маргінальних партій, не представлених ані в парламенті, ані в місцевих радах, котрі однак активно подають «боєприпаси» борцям із «ЧЕРКАЩАНАМИ».

Отже, у виборах до Шполянської ОТГ беруть участь 13 політичних партій, осередки яких діють на території Шполянщини: ВО «ЧЕРКАЩАНИ», «Солідарність», УКРОП, «Справедливість», «Громадянська позиція», Радикальна партія Ляшка, «Україна Славетна», ВО «Свобода», Аграрна партія, ВО «Батьківщина», «Нова політика», «Народний фронт», «Самопоміч». Лише п’ять із них змогли знайти у своїх рядах людей, аби на 100% заповнити кандидатами усі виборчі округи, в решти — лише наполовину. Навіть у «Солідарності» не вистачило кадрів на шести округах.

Аналізуючи список кандидатів від різних партій, впадає в око великий ряд знайомих прізвищ, які на кожних виборах балотуються, але щоразу від іншої політичної сили. Мабуть не втрачають надії вловити щастя за хвіст, спробувавши себе ще й в іпостасі «радикала» чи «бютівця». Яскравий приклад – Олександр Павлов, який ще не так давно виступав із колективною публічною заявою щодо медичної реформи як голова Народної партії. Тепер ми бачимо його першим номером від Радикальної партії Ляшка. І не просто першим, а таким, який при будь-яких результатах його партії все одно отримає тепленьке місце в міськраді. Це свідчить лише про абсолютну непевність у своїх силах, аби ставити себе в такі тепличні виборчі умови.

Крім Павлова список кандидатів «радикалів» у переважній більшості представлений керівництвом та родичами керівників СПОП «Відродження». Зокрема, у списку Радикальної партії можна знайти самого генерального директора СПОП «Віродження» Юрія Ляшенка, його зятя, директора цього ж сільгосппідприємства Володимира Михальченка, заступника директора, знову ж таки «Відродження» Олександра Смолянюка та інших. Чи хочуть шполяни аби місто перетворилось на філіал підприємства Ляшенка та його бізнес-партнерів, звичайно, покаже час… Хоча, враховуючи той факт, що головою міської виборчої комісії, є ніхто інша, як донька Ляшенка – Тетяна Ляшенко, то за шполян це питання можуть вирішити і без них.

Ця ж команда «вилоносних відродженців» пережила чимало метаморфоз та застосувала безліч методів політичної мімікрії заради тримання керма у владі. Згадується, як у 2004 році вони відкрито агітували за Януковича на президентських виборах, потім, як кажуть, «віджали» популярний на той час осередок Соціалістичної партії й ідентифікували себе «соціалістами», отримуючи щоразу на місцевих виборах з десяток депутатських місць. Після Революції Гідності СПУ канула в Лєту як відпрацьований варіант, тож потрібно було шукати інший, симпатичний для виборців вагон. Підійшов для таких потреб харизматичний Ляшко з вилами, котрий цілує корів, стає на захист українських селян, гучно відстоює правду й справедливість з екранів телевізорів. Тож відтепер колишні «соціалісти», а насправді — переконані «регіонали» з антиукраїнськими поглядами, йдуть колоною до Шполянської ОТГ, разом із «бютівцями», «Опоблоком» та «Солідарністю», підтримуючи єдиного кандидата у мери — колишнього члена Народної партії з команди Павлова, а нині — голову Шполянської райдержадміністрації Володимира Потапенка. Агітуючи за нього, «братній союз» називає свого кандидата «успішним господарником», дивуючи тим, що висунувши його на посаду голови ОТГ, хочуть «обезголовити» РДА і припинити «прогрес» у районі.    

Є також ряд кандидатів і серед «батьківщинівців», які раніше не виявляли симпатій до Юлії Тимошенко, однак нині обрали для себе саме цей трамплін для прицілу в раду. Історію «славнозвісного» Горбача, теж представника «білосердечних», проти якого відкрито кримінальне провадження за ст. 364 «Зловживання владою або службовим становищем» за підробку довідок при купівлі землі, мабуть розказувати навіть не потрібно.

На посаду ж голови Шполянської ОТГ претендують 13 висуванців. Серед них — міський голова Сергій Кравченко (ВО «ЧЕРКАЩАНИ») і голова РДА Володимир Потапенко («Солідарність») як головні опоненти. Прихильники обох сторін і розділилися на два табори: ВО «ЧЕРКАЩАНИ» і Кравченко та всі решта і Потапенко. Та, не зважаючи на велике коло підтримки серед політичних суб’єктів навколо Потапенка, у ВО «ЧЕРКАЩАН» в руках головний козир — прихильність пересічних громадян, які належно оцінили командну роботу цієї партії й визначилися у своєму виборі. Що ж до розмов, мовляв, ВО «ЧЕРКАЩАНИ» — це працівники Лебединського насіннєвого заводу, слід наголосити, що серед кандидатів у списку — лише один представник цієї агрофірми. Всі інші: лікарі, освітяни, управлінці, приватні підприємці — поважні і шановані люди, котрі й без політики давно заробили авторитет серед земляків.

Щоб якось знівелювати високорейтингового Сергія Кравченка, об’єднана «античеркащанська» співдружність не втрачає ентузіазму віднайти хоч якийсь законний метод перекреслити перемогу «ЧЕРКАЩАН». Так, на славу повеселили шполян шістьма Кравченками-кандидатами, яких привезли з різних областей України та навіть з окупованої Донеччини. А щоб не звинувачували їх у такому брутальному підкаті, ще й одного Потапенка Володимира Львовича вдалося завербувати!

Дійсно, так іще не загравалися у політику в Шполянському районі. Здається, у Києві між опонентами знаходиться більше порозуміння, аніж у Шполі. А все, нікого цим не здивую, ймовірно, через гроші. Адже майбутній бюджет є більш ніж перспективним і спокуса пригрітися біля такого ресурсу штовхає багатьох навіть на непристойні методи досягнення цілей.

Втішає лише той факт, що 30 квітня — вже близько, а далі настане інше життя. Сподіватимемося, в кращому сенсі цього слова.

    Марія ОСИКА