До побачення: Шполянський район ліквідують

Міністерство регіонального розвитку спільно з експертами презентувало ідеальний проект нового адміністративно-територіального устрою Київської, Черкаської та Тернопільської областей. Про це пише «ТСН» з посиланням на коментар віце-прем'єра Геннадія Зубка.

Замість 490 районів в Україні планують створити 102. Такою є нова модель адміністративно-територіального устрою країни. У результаті реформи на Черкащині планують створити чотири райони замість нинішніх двадцяти.

Чотири райони на область

За проектом адміністративно-територіального устрою територія нових районів має бути компактною та географічно цілісною. Чисельність населення району має бути не менше 150 тисяч осіб. Сьогодні в районах проживає приблизно 25 тисяч осіб. Центрами нових районів насамперед визначатимуть обласні центри, а також міста з населенням не менше 50 тисяч осіб.

Згідно з цими критеріями, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України пропонує поділити Черкащину на чотири райони: Уманський, Звенигородський, Черкаський і Золотоніський. Їхніми центрами відповідно стають Умань, Звенигородка, Черкаси і Золотоноша.

Заперечень проти цієї пропозиції в Черкаській облдержадміністрації немає. За словами директора департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА Романа Карманніка, наразі поки що неможливо визначити межі між укрупненими районами.

«Основною для визначення меж районів є кордони об’єднаних територіальних громад. Стовідсоткового покриття ОТГ зараз в області немає. Тому наразі неможливо провести межі. Бо може вийти так, що громада буде розірвана між районами», – говорить Роман Карманнік.

Наразі на Черкащині вже утворено 57 ОТГ. Вони охоплюють майже 42 відсотки площі території області.

Що буде замість райдержадміністрацій?

Як повідомляє «Громадське», реформа адміністративно-територіального устрою передбачає, що виконавчу владу в районах і областях здійснюватимуть префекти. Так побудована система місцевого управління у Франції. Проте у нас ще немає чіткого розуміння, хто має призначати префекта.

Префекти відповідатимуть за дотримання виконання законодавства органами місцевого самоврядування, безпеку людей, захист прав і свобод громадян. Вони не матимуть доступу до фінансів.

Коли створяться нові райони?

Чергові місцеві вибори восени 2020-ого планують провести вже на новій територіальній основі, — інформує «Громадське». — До цього часу на рівні держави мають ухвалити необхідні закони та супровідні нормативно-правові акти, зокрема законопроект «Про засади адміністративно-територіального устрою».

На місцях до цього часу має завершитися процес об’єднання громад.

Наразі профільне міністерство напрацьовує пропозиції щодо затвердження адміністративно-територіального устрою областей: чи це буде єдиний закон, чи окремий для кожної області.