ДОМАШНЯ СКАРБНИЧКА

ГОСПОДАРЮ НА ЗАМІТКУ

Вентиляція у хліві

Як зробити витяжку у хліві, де стіни зі шлакоблоків, стеля — самі дошки, а дах із шифера?

Уточнимо, для чого потрібна вентиляція. По-перше, для видалення «зіпсованого» випорожненнями тварин повітря. По-друге, для зниження надлишкової вологості, яка дуже шкодить усьому живому (коровам і людям), а також будівлям. По-третє, щоб узимку й літом тварини не перегрівались.

Адже навіть взимку, якщо температура у хліві вища за 5—10 градусів, коровам уже не комфортно, то що ж казати про літні спекотні дні та ночі, ще й у погано провітрюваному приміщенні...

Перша рекомендація
Утепліть стелю. Причому в найпростіший спосіб — до дощок стелі прибийте або приладнайте на шурупах плити екструдованого пінопласту. Візьміть найбільш товсті з тих, що будуть у продажу.

І такого утеплення буде більш ніж достатньо. Американські фермери, приміром, вважають, що так економніше і практичніше за все. Дослухаймося.

Додам зі свого власного досвіду: дошки на стелі через надмірний конденсат може ушкодити грибок або пліснява. Щоб цього не сталося, перед облаштуванням плит обробіть дошки розчином антисептика. Можна звичайним вапном із додаванням мідного купоросу (бордоського розчину).

Друга рекомендація
Проведіть вентиляційні труби крізь дах і встановіть їх вертикально. Ті ж американці, досвідом яких я поцікавився, стверджують, що достатньо встановити труби 60х60 см через кожні 3—4 метри.

Висота труб над дахом — від одного до двох метрів.

Як і з чого робити труби? З дерева чи сталевого листа — кому як вигідніше, в кого які є матеріали. Одне суттєве зауваження — із середини кожна труба-витяжка має бути оббитою тим самим утеплювачем. А над кожною трубою необхідно приладнати козирок, який захищатиме вентиляційний отвір від потрапляння в нього опадів — дощу, снігу.

Третя рекомендація
Зимою в отворах дверей до приміщень, де утримуються тварини, повісьте занавіску із цупкої тканини. А хитрість полягає у тому, що такі занавіски мають опускатися згори донизу, а не як звичайні штори — вбік чи знизу догори. Адже набагато безпечніше і комфортніше, коли морозне повітря потрапить до приміщення згори та нагріється у теплому верхньому шарі, а не «зайде» низом, створюючи холодні протяги, через що можуть застудитися і тварини, і господарі, які поратимуться у хліві.

Юрій БУРМИСТРОВ.

Як закрити щілину між ванною і стіною

Універсальний засіб — це монтажна піна. З її допомогою закрити щілину між стіною і ванною можна за лічені хвилини.

Монтажну піну можна укладати тільки на суху поверхню. 

Пам’ятайте, що в міру висихання піна дуже сильно розширюється, іноді в кілька десятків разів, тому не намагайтеся заповнити щілину до країв.

Монтажна піна сохне приблизно годину. Після закінчення покладеного на висихання часу гострим ножем обріжте край так, щоб вийшла якомога більша рівна поверхня. Замаскувати зазор можна бордюром з ПВХ або водостійкою фарбою.