Допомога від ООН — отримають не всі: відповіді на популярні питання

Відповідно до постанови КМУ №457 від 16 квітня 2022 р. «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України», передбачається можливість надання підтримки у вигляді грошових виплат, шляхом надання допомоги міжнародними організаціями. «Шполяночка+» зібрала популярні питання про таку допомогу та відповіді на них.

Хто може отримати грошову допомогу?

- Особи, які проживають/перебувають на тимчасово окупованих або деокупованих територіях;

- внутрішньо переміщені особи, які перебувають у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб; 

-особи, які проживають/перебувають у зоні активних бойових дій на території України;

- найнезахищеніші верстви населення, які мають такі соціальні статуси: особа з інвалідністю, пенсіонер, одинока мати або батько, багатодітна сім’я, одержувач допомоги малозабезпеченим сім’ям, зокрема, з-поміж внутрішньо переміщених осіб.

Хто саме може розраховувати на отримання допомоги?

-Для міжнародних організацій пріоритетними є найнезахищеніші верстви населення, зокрема, з числа переселенців.

Заявку на платформі може залишити будь-яка людина, а от рішення щодо виплат та яким саме категоріям населення допомогти, приймають міжнародні організації. 

Зі свого боку Мінсоцполітики проводить верифікацію даних заявника, використовуючи наявні державні інформаційні реєстри та бази даних, що дозволяє отримувати перевірену інформацію про особу.

Чи є пенсіонери серед цих категорій?

-Категорія «пенсіонер» у заявці є. Але слід звернути увагу, що запити від міжнародних організацій на реєстри заявок, як правило, мають декілька критеріїв. Наприклад, це пенсіонер+визначений регіон або інша соціальна категорія. Так, наприклад, у останньому реєстрі, що було надано до Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні, була зазначена інформація по заявках з переліку категорій, таких як: малозабезпечені родини та особи з інвалідністю другої групи, які зареєстровані у визначених міжнародною організацією територіях (Луганська, Донецька, Херсонська, Миколаївська, Сумська, Чернігівська та Запорізька області).

Зараз складний час для кожного українця, і ресурси навіть у міжнародних організацій обмежені. Тому теоретичного подати заявку може кожен пенсіонер, але пріоритет надаватимуть все ж тим, хто постраждав від бойових дій.

На платформі «єДопомога міжнародна», у вкладені «Умови надання допомоги» є вся необхідна інформація щодо організацій, які надають допомогу та кому саме вони її надають https://aid.edopomoga.gov.ua/terms

Скільки коштів вже отримали і скільки передбачено в рамках цієї допомоги?

-Загалом, відповідно до досягнутих домовленостей разом із міжнародними організаціями реалізуються проєкти до додаткових виплат найбільш вразливим категоріям населення для понад 2 мільйонів осіб із загальною сумою виплат понад 10 млрд гривень. Наразі в реєстрах передано інформацію для виплати 189 428 людям, що заповнили заявку через платформу «єДопомога міжнародна». А також Мінсоцполітики були передані переліки осіб, що підпадають під категорії, зазначені в меморандумах, з інформацією по 780 722 особам.

Що потрібно зробити, аби отримати допомогу?

-Потрібно зайти на платформу «єДопомога» за адресою edopomoga.gov.ua. Обрати напрям «Виплати від міжнародних організацій» і далі заповнити заявку. 

Звертаємо увагу на те, що потрібно уважно заповнювати номер телефону, IBAN, ІПН (РНОКПП) та паспортні дані. Важливо також те, що тільки один з батьків може подати інформацію про дітей у своїй заяві, не потрібно в кожну заявку їх включати, адже будуть дублі та помилка.

Які документи та дані знадобляться для заповнення заявки?

-Збір даних передбачає надання вами відомостей про себе та членів сім’ї (дітей та недієздатних осіб), а саме:

- ПІБ згідно з ідентифікаційним документом;

- РНОКПП (ІПН);

- паспорт громадянина України, ID-картка, посвідка на постійне або тимчасове проживання, свідоцтво про народження дитини;

- адреси зареєстрованого та фактичного місця проживання;

- ваш номер телефону;

- IBAN (необхідний для виплати допомоги на рахунок).

Як здійснюється виплата допомоги?

-Платформа «єДопомога» збирає заявки на допомогу та за запитом Міжнародних організацій передає переліки заявників на допомогу за запитуваною категорією.

Куди звертатись для уточнення статусу заявки?

-Ви можете дізнатись статус вашої заявки на цьому ж сайті.

Ким здійснюється виплата допомоги?

-Міжнародними організаціями.

Хто ухвалює рішення про виплату допомоги?

-Рішення щодо надання допомоги відповідній категорії населення та сум виплат теж ухвалюють міжнародні організації.

Як дізнатись про нарахування виплати?

-Вказавши IBAN вашого рахунку, ви можете самостійно перевірити надходження коштів на рахунок.

Чи можна змінити дані в заявці на допомогу від міжнародних організацій, якщо під час заповнення було зазначено неправильну інформацію (наприклад, IBAN картки)?

-Так. У разі статусу «Заяву прийнято» заявник може відкликати свою заяву й подати її повторно, якщо було зазначено неправильну або неповну інформацію.

Щоб внести зміни:

1) перейдіть на платформу «єДопомога» й натисніть кнопку «Перевірка статусу заявки»;

2) зазначте РНОКПП (ІПН), який ви зазначили під час заповнення заявки (або поставте позначку «Не маю РНОКПП»), і виберіть тип документа (наприклад, «Паспорт громадянина України» або «ID-картка»);

3) натисніть кнопку «Відізвати та подати нову заявку».

Якщо вже було отримано грошову допомогу від однієї агенції ООН, чи можна отримати допомогу ще й від іншої агенції ООН?

-Якщо вас було зараховано на фінансову допомогу в розмірі 2 220 грн на місяць від агентства ООН/гуманітарної організації, вас не може бути зараховано на допомогу від іншої агенції ООН. Це один і той самий вид допомоги, який реалізують різні агенції.

Чи можна отримати рахунок, не виходячи з дому?

-При отриманні допомоги від міжнародних організацій можна вказувати номер рахунку будь-якого банку. Однак нині не у всіх пенсіонерів є ці рахунки. Лише частина українців отримують пенсію через банки, значна ж частина, особливо у селах, отримують її через «Укрпошту».

І, звісно, не всі пенсіонери можуть поїхати в райцентр, аби оформити картку. Тому деякі банки пропонують варіанти, як подбати про наявність рахунку без відвідування відділень. Для прикладу, у пресслужбі «ПриватБанку» пояснюють: виплата допомоги від міжнародних організацій здійснюється на будь-яку картку їхнього банку, зокрема, й на Digital картку, яку можна відкрити за лічені хвилини через Приват24. Відкриття картки, зарахування грошової допомоги та зняття готівки з Картки для виплат – без комісії.

Як буде зараховано допомогу?

-Якщо реквізити IBAN-рахунку картки зазначено правильно, переказ буде автоматично зараховано на картку.    

Якщо надійде SMS-повідомлення з контрольним номером переказу Western Union, MoneyGram або PrivatMoney, то кошти можна отримати через «Приват24», банкомат, відділення банку або звернувшись до клієнтської підтримки за телефоном 3700 або в чаті «Допомога Онлайн».    

Мисливці за допомогою 

-Ну і куди ж без шахраїв у випадках, коли справа стосується грошей. Аферисти намагаються нажитися і на тих коштах, які людям, можливо, просто необхідні у складний період життя. На жаль, люди не завжди діють обдумано, надто коли йдеться про відомі виплати, і іноді не звертають уваги на те, що їм пропонують отримати гроші не в той спосіб, як описано в інструкції. Ну і звісно, замість отримати допомогу, позбуваються останніх грошей на картці. 

У пресслужбі «ПриватБанку» пояснили, як це діє. Зловмисники пропонують отримати «допомогу» начебто від країн ЄС. Для цього створюють телеграм-канали із підміною номера — вони виглядають наче банківські або як канали міжнародних організацій. Шахраї просять надати пін-код картки, CVV код тощо і погрожують заблокувати рахунки. 

Якщо дані платіжної картки помилково введено на шахрайському сайті, НЕГАЙНО заблокуйте платіжну картку через мобільний додаток, гарячу лінію банку або Інтернет-банк.

Як дізнатися мій IBAN рахунок?

-IBAN (International Bank Account Number) — скорочення від «міжнародний номер банківського рахунку». Це стандартизована система, що дозволяє надсилати та одержувати гроші на міжнародному рівні.

Це унікальний ідентифікатор, що вказує на країну, банк, відділення та номер конкретного банківського рахунку.

Спочатку створений, як банківський стандарт для міжнародних та внутрішніх транзакцій у Єврозоні, IBAN є міжнародно визнаною системою переказу коштів за кордон.

У IBAN коді банків України 29 символів, включаючи 2 літери і 27 цифр, при цьому кількість символів в рахунку ІБАН в інших країнах світу може відрізнятися.

Зазвичай номер IBAN можна знайти у верхній правій частині банківської виписки або мобільному додатку банку. Також можна звернутися до свого банку з проханням повідомити реквізити рахунку.

Підготував Сергій Зубатов