Дрони, більше грошей військовим та якісна освіта: яким став 2023 рік для Шполянщини

Рік, який невдовзі закінчиться, не став простішим за попередній, коли ворог вирішив захопити  і зламати  українців. Було чимало важких втрат, проте 2023-ій  все ж значно відрізняється від 2022-го, адже українці не просто навчилися жити в умовах війни, а й показали свою незламність.

«Шполяночка+» поцікавилася, що вдалося зробити Шполянській та Матусівській  громадам упродовж року та чи є  те, чим можна пишатися.

Освіта

Більшість школярів у 2022 році мусили сидіти вдома. А вчителів та однокласників вони бачили здебільшого лише в екрані моніторів. У 2023 нарешті вдалося сісти за парти і повноцінно навчатися.

– Минулого навчального  року  був переважно дистанційний формат навчання, – розповідає заступниця міського голови Ірина Каландирець. – Це було зумовлено безпековими питаннями. Впродовж літа в усіх школах, там, де можна, облаштовували сховища. Завдяки цьому більшість навчальних закладів нині працює в очному форматі. Так, у деяких є змішана форма, та перший семестр закінчився і, можна сказати, ми його організували продуктивно та з дотриманням безпеки. Також на базі Шполянського ліцею №2 відкрили клас безпеки. Це також досягнення. Окрім цього, на відміну від минулого року, нам вдалося організувати на базі ліцеїв №1 та №2 роботу пунктів для проведення Національного мультипредметного тесту. Тобто дітям не довелося їхати у Звенигородку, як  минулого року. Загалом освітній процес був сталим і без зривів. Було організоване і харчування, і групи подовженого дня. Для дітей, які вимушено виїхали за кордон, а це 170 осіб, організували навчання за екстернатною формою. Також  упродовж цього семестру ми організували підвищення кваліфікації для всіх педагогів.

Нещодавно творчо обдарована дитина з малозабезпеченої сім’ї зі Шполянської громади і єдина в області отримала щомісячну стипендію в розмірі майже 6 тисяч гривень. Педагог Людмила Бондаренко, яка її підготувала, також отримала премію.

Соціальний захист

Шполянську громаду вже давно ставлять за приклад іншим завдяки якісним програмам підтримки військових та їхніх сімей.

– Ми виконали всі програми з соціального забезпечення, згідно з поданими заявами, – продовжує пані Ірина. – Можна сміливо казати, що в нас одна з найвідповідальніших громад в області щодо підтримки військовослужбовців та членів їхніх родин. На різних заходах завдяки цьому нас неодноразово ставили за приклад. Також вважаю за досягнення відкриття ветеранського простору  – «Ветеран Хаб». Ми його облаштували й надаємо підтримку ветеранам.

Не забувають у громаді і про людей, які змушені були втікати від війни з прифронтових населених пунктів.

– Нам вдалося отримати грант від французької благодійної організації, завдяки чому внутрішньо переміщеним особам тепер комфортніше жити, – пояснює заступниця. – Також днями наш відділ інвестиційного розвитку подався на грант від Ради Європи. Завдяки цьому ми «заводимо» до бюджету майже 80 тисяч і на ці кошти облаштуємо приміщення для переселенців та молоді. Ще вважаю значним проривом  те, що наш інвестиційний відділ домігся створення профілю нашої громади на сайті проєкту «Cities 4 Cities». Це важливо, адже при подачі грантових заявок майже кожен благодійний міжнародний фонд запитує, чи є профіль на цьому сайті.

Медицина

Всі послуги та всі укладені НСЗУ-пакети були виконані у повному обсязі. Щодо «вторинки», то вдалося відремонтувати реанімаційне відділення за рахунок зекономлених самими лікарями коштів. Також вдалося придбати кілька важливих медичних приладів.

Культура

Працівники закладів культури не сиділи, склавши руки, в усіх сенсах.

– Заклади культури переформатовані під військові потреби: там, наприклад, роблять маскувальні сітки, – говорить Ірина Іванівна. – Водночас організовувалися благодійні ярмарки. Один із останніх цього року заходів – Фестиваль колядок і щедрівок і завершальний благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ. Позитивним моментом є ще те, що міська рада шукає можливості для підписання меморандумів із тими громадськими інституціями, які працюватимуть на користь жителів. Раніше ми підписали такий меморандум із благодійним фондом «Крила» і від жовтня ми відраховуємо із зарплат працівників одноденний заробіток. У грудні – дводенний. Ці кошти використовуються ефективно і все відбувається прозоро, зі звітами. Плюс підписано меморандум із Черкаським правозахисним центром щодо підтримки військовослужбовців та ВПО. Ще співпрацюємо з Черкаською агенцією регіонального розвитку. Вони допомагатимуть у підготовці грантових проєктів та пошуку інвесторів.

Спорт

Спортсмени громади мають дуже багато досягнень на різних чемпіонатах, фестивалях. Ледь не щотижня вони впродовж року приїжджали з перемогами та безліччю нагород.

Співпраця з людьми

Не обходилося цього року й без критики з боку жителів громади. Проте влада реагувала та виправляла ситуацію.

– Ми завжди реагуємо, коли є конструктивна критика, – запевняє Ірина Каландирець. – Наприклад, коли почала працювати «Лебединська кузня», ми не одразу до неї долучилися. Проте відреагували на критику, і вже згодом з наших зарплат ми виділили гроші на придбання матеріалів для роботи цієї кузні. І це неодноразова акція. Працівники міської ради згодні щомісяця відраховувати певну частину грошей на ці потреби. Також ми придбали автобус і організували автобусне сполучення з усіма населеними пунктами громади. Ще запустили міський маршрут, який раніше був скасований, але його чекали люди.

Як результат вдалого виконання своєї роботи, колектив міської ради став призером Всеукраїнського конкурсу «Кращі практики управління персоналом», здобувши друге місце.

ЖКГ

Аби люди були забезпечені водою, в Шполянській громаді взялися за ремонт водогону. Його побудували десятки років тому і його стан був критичним.

– Цього року ми придбали сміттєвоз для вивезення твердих побутових відходів у приватному секторі, – коментує заступник міського голови Віталій Плетінь. – Ми давно просили такий транспорт, адже вивозити трактором було неправильно й небезпечно. Кілька років тому був трагічний випадок, коли загинув комунальник. Тому ми домоглися, аби депутати виділили кошти на спеціальний транспорт. Розпочали капітальні ремонти мережі водопостачання, які не ремонтувалися понад 10 років. Вони збудовані ще за Радянського Союзу. Якщо наступного року буде можливість, то ми плануємо продовжити ремонтувати застарілі мережі. Завдяки цьому якість води покращиться, збільшиться тиск і не буде втрат. Ремонтували трохи дороги, що теж є важливим. Дуже багато відновили укриттів, в яких забезпечили воду, каналізацію, освітлення. І це не лише у Шполі, а й в інших населених пунктах.

Віталій Плетінь говорить, що в громаді можна багато чого побудувати ще, але нині потрібно максимально допомагати військовим. Все інше поки не на часі.

The sun sets as if to signal the end of the year 2023. Or the sun rises as if to signal the beginning of the year 2024.

Очільниця Матусівської громади Леся Шаповал наголошує, що попри всі питання, проблеми військових у пріоритеті.

– Насамперед ми задовольняли всі потреби, з якими зверталися військовослужбовці й військові частини, – пояснює Леся Шаповал. – Великим досягненням для нас є те, що ми придбали шкільний автобус за кошти власного бюджету. Зробили ремонт даху на амбулаторії. Ще провели ямковий ремонт дорожнього покриття майже по всій громаді.

Громаді вдалося вибратися з проблем, які сталися через початок повномасштабного вторгнення. Проте вже у 2023 громада виборсалася і продовжила якісно функціонувати.

– У 2022 у нас було недовиконання бюджету, – розповідає керівниця громади. – А у 2023 вже є навіть незначне перевиконання. Минулого року всі працівники сільської ради писали заяви на двотижневу відпустку без збереження зарплати. Економили, як могли. Але вистояли і вже цього року жоден працівник не йшов  у відпустку без збереженої зарплати. Те ж саме в культурі та освіті. Громада виконала всі повноваження, які на себе ми взяли. Цей рік у нас був більш насиченим на якісь здобутки. На жаль, довелося вчитися жити в умовах війни.

Найголовнішим здобутком для цих громад Шполянщини стало значне збільшення допомоги військовим. Тільки на транспорт для ЗСУ Шполянська громада виділила 10 мільйонів гривень, на які придбають загалом 9 пікапів. Щодо цього дехто намагався критикувати владу, мовляв, навіщо військовим нові автівки й краще придбати бувші у вжитку. Проте навіть самі захисники пояснювали, що новий транспорт врятує життя завдяки вищій надійності. Також придбали 13 квадрокоптерів, і це тільки початок.

Окрім дронів та автівок, керівництво громади виділяє кошти й на інші необхідні речі, про які просять захисники.

Водночас, крім передбаченої допомоги військовим та членам їхніх родин, нещодавно депутати ухвалили програму, згідно з якою мобілізованим та тим, хто піде служити за контрактом, платитимуть по 20 тисяч одноразової допомоги. Подібна практика є поки далеко не в кожній громаді України.