У травні 2015 року Шполянським районним судом задоволено позов прокурора Шполянського району в інтересах держави в особі Васильківської сільської ради Шполянського району про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність. Мова йде про дванадцятиквартирний житловий будинок в с. Васильків Шполянського району, вартість якого більш ніж 1,5 млн. грн. Як прокуратурі стало відомо про існування на території району будинку, власник якого відсутній? Про це наша розмова з прокурором Шполянського району Сергієм КРАВЧЕНКОМ:
— Задоволення судом даного позову є значним результатом як у роботі прокуратури району, так і в першу чергу, для жителів села Васильків. Адже передача у комунальну власність територіальної громади цього будинку дасть змогу забезпечити житлом осіб, які цього потребують, а це — діти-сироти, багатодітні сім’ї, молоді спеціалісти, що приїхали на роботу до села. Варто окремо відзначити особливу відповідальність та професіоналізм, з яким підійшли до вирішення питання щодо визначення правового статусу безхазяйного будинку працівники Васильківської сільської ради на чолі із сільським головою Іваном Дубиною. Саме завдяки злагодженій роботі сільської ради було встановлено, що дванадцятиквартирний житловий будинок не має власника та забезпечено взяття цього об’єкту на облік у реєстраційній службі як безхазяйного. Слід зауважити, що колектив сільської ради проявив себе у вирішенні такого важливого питання як знавець чинного законодавства, оскільки усі дії щодо взяття майна на облік як безгосподарного були вчинені юридично правильно.
— Отже, робота щодо передачі будинку у комунальну власність громади села була непростою. Яка ж участь прокуратури у досягненні кінцевої мети — передачі майна у комунальну власність села?
— Згідно з вимогами чинного законодавства, а саме — Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а також процесуального законодавства процедура передачі у комунальну власність безха-зяйної нерухомої речі фактично здійснюється у два етапи. По перше, у разі виявлення об’єкту нерухомості, який не має власника, орган місцевого самоврядування, на території якого розташований такий об’єкт, повинен вжити заходів щодо взяття його на облік як безхазяйного майна у органах, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухомість — реєстраційній службі. Після цього, в обов’язковому порядку слід зробити оголошення у друкованих засобах масової інформації про взяття цього об’єкту на облік. Вказане здійснюється з метою розшуку власника майна, який може заявити про свої права на нього. Наступний етап, який стосується звернення до суду із позовною заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність, реалізується після спливу одного року із моменту взяття на облік майна у реєстраційній службі. Лише за дотримання усіх вказаних вище умов, можливе юридично правильне набуття права власності територіальною громадою на безгосподарний об’єкт нерухомості. І саме у такий, чітко визначений законом спосіб, Васильківською сільською радою спільно із прокуратурою району досягнуто позитивного результату у вирішенні цього питання. При будь-яких відхиленнях від встановленої законом процедури суд міг би правомірно відмовити у задоволенні позову прокурора.
З урахуванням усієї проведеної роботи та отриманої інформації прокуратурою району підготовлено позов, спрямований на захист інтересів держави в особі Васильківської сільської ради. Нині позов задоволено повністю — рішенням суду дванадцятиквартирний житловий будинок в с. Васильків передано у комунальну власність територіальної громади с. Васильків в особі Василь-ківської сільської ради.
Після реєстрації у встановленому законом порядку права власності на зазначене майно за територіальною громадою, цей будинок буде включено до складу житлового фонду соціального призначення, за рахунок якого сільською радою передбачається надання житла громадянам, які перебувають на квартирному обліку для поліпшення житлових умов та з метою забезпечення житлом громадян — молодих спеціалістів, дітей-сиріт та інших соціально незахищених верств населення, що відповідно до закону мають право на безоплатне отримання житла. Варто зазначити, що робота щодо виявлення на взяття на облік об’єктів нерухомого майна, які не мають власника, має здійснюватися кожним органом місцевого самоврядування району систематично і у чіткій відповідності до вимог чинного законодавства. У разі належного виконання покладених на місцеві ради обов’язків прокуратура району усіляко сприятиме передачі у передбаченому законом порядку безхазяйної нерухомості у комунальну влас-ність. Яскравим прикладом такої співпраці є досягнення позитивного результату щодо набуття Васильківською сільською радою будинку, вартість якого перевищує 1,5 млн. грн.
Застерігаю, що на органи місцевого самоврядування, що допускають порушення закону під час здійснення будь-яких операцій із нерухомістю, чекатиме передбачена відпові-дальність.
Розмову вела Наталія ДАВИДЕНКО.