Електроенергія подорожчає: для кого зміниться тариф із серпня

З 1 серпня НКРЕКП підвищила тариф на передачу електроенергії оператора Об'єднаної енергосистеми України НЕК "Укренерго" на 54,6% – з 155,4 грн/МВт-год до 240,23 грн/МВт-год (без ПДВ). Воно було обумовлено при підписанні меморандуму уряду з асоціаціями, що об'єднують інвесторів в "зелену енергетику". І хоча на витрати безпосередньо "Укренерго" потрібні істотно менші, зараз необхідно збирати кошти на компенсацію "зеленого " тарифу. Експерти прогнозують, що це тільки початок, і вартість електроенергії для населення в результаті подорожчає в 2-2, 5 рази. Інакше колапсу енергосистеми та її розпаду на окремі "енергоострова" не уникнути.

Спочатку держава спонукала приватних інвесторів встановити сонячну, вітрову або іншу електростанцію, що працює на відновлюваному джерелі енергії (ВДЕ), заманюючи їх високими тарифами, за якими зобов'язалося викуповувати електроенергію в особі ДП "гарантований покупець". Однак розвиток "зеленої" енергетики призвів до того, що у держави зараз просто немає грошей на такі виплати.

– Цього року необхідно зібрати зі споживачів приблизно 52 млрд грн, з них близько 20 млрд грн збирається з ринку гарантованим покупцем, і ще 32 млрд грн потрібно зібрати якимось іншим способом, ось це підвищення тарифу на передачу і є кроком у цьому напрямку, - пояснюють експерти. – Це і спонукає уряд, з одного боку, йти на компроміси з інвесторами, занижуючи їхні запити, з іншого – вишукувати кошти на ринку, перекладаючи витрати на споживача.

Тариф на передачу електроенергії закладено в кінцевий тариф для непобутових споживачів: шкіл, лікарень, дитсадків, військових частин, водоканалів, теплокомуненерго, електротранспорту, кафе, перукарень, фабрик і заводів, яких чекає подорожчання і самої електроенергії. На думку фахівців, електроенергія для них подорожчає на 10-15%.