Щодо тимчасового ввезення громадянами-резидентами України автомобілів, які належать іноземним компаніям та мають іноземну реєстрацію

ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТУЄ

 

Смілянська ОДПІ повідомляє, що питання тимчасового ввезення таких транспортних засобів врегульовано положеннями Митного Кодексу України (Кодекс) та Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 року).

Відповідно до пункту 60 статті 4 Кодексу транспортні засоби особистого користування - наземні транспортні засоби товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепи до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД, що зареєстровані на території відповідної країни, перебувають у власності або тимчасовому користуванні відповідного громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів чи пасажирів за плату або безоплатно.

Статтею 1 Додатка С до Конвенції визначено, що приватне використання означає перевезення особою виключно для особистих потреб, за винятком будь-якого комерційного використання.

Статтею 1 Конвенції та пунктом 35 статті 4 Кодексу встановлено, що поняття «особа» означає юридичну та фізичну особу.

Таким чином, особисте користування (приватне використання) не обмежується виключно інтересами фізичної особи, а може здійснюватися і в інтересах юридичних осіб.

Зоглядунавикладеневище, згідноізположеннямиКодексутаКонвенціїтранспортнізасоби, щоналежатьіноземнимкомпаніяімаютьіноземнуреєстрацію, якітимчасововвозятьсянамитнутериторіюУкраїни громадянами-резидентами в службових цілях, а не для платного транспортування осіб або для платного чи безоплатного промислового чи комерційного транспортування товарів через митний кордон України, не відносяться до транспортних засобів комерційного призначення. Митне оформлення таких транспортних засобів здійснюється згідно із частиною третьою статті 380 Кодексу.

Відповідно до частини третьої статті 380 Кодексу тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД,  та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов'язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

 

Електронні сервіси полегшують життя платникам податків

Останнім часом Державна фіскальна служба активно впроваджує електронні сервіси для платників податків. Це дуже зручно – за кілька хвилин  одержати необхідну інформацію зі свого персонального ком’ютера. У такий спосіб користувачі інтернету мають можливість більше дізнатися про надійність бізнес-партнера, ознайомитися з нормативними та інформаційними документами з питань оподаткування,  скористатися загальнодоступним інформаційно-довідковим ресурсом  та отримати відповідні послуги, звітувати он-лайн, перевіряти документи на наявність помилок тощо.

Тільки-но у березні запрацювало законодавче нововведення щодо електронного декларування реалізації пального, на веб-порталі ДФС оперативно було розміщено  відповідний банер, який містить всю необхідну інформацію для такої категорії платників.

Отже, вбанері «Електронне декларування реалізації пального» розміщені інформаційні повідомлення, постанови КМУ, накази, формати електронних документів, довідники, інформація щодо створених телефонних ліній з питань роботи системи електронного адміністрування реалізації пального у територіальних органах ДФС України та презентаційні матеріали.

Вся ця інформація до ваших послуг. Варто лише завітати  на офіційний веб-портал відомства за електронною адресою: www.sfs.gov.ua.

 

«Зарплата в конвертах» – крок у минуле!

Фахівці Смілянської ОДПІ акцентують увагу платників на тому, що нелегальна заробітна плата послаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів. Окрім того, отримуючи зарплату «у конверті» працівник виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем.

Усна домовленість з останнім жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу. Дуже важливо, щоб громадяни усвідомили, що їх згода отримувати зарплату «в конвертах» позбавляє їх соціального захисту. Адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати. Неоформлений офіційно працівник ризикує залишитися без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та здійсненні перерахунків пенсій у подальшому.

Так, легалізація заробітної плати, ліквідація прихованої зайнятості на сьогодні є одним з найпріоритетніших напрямів роботи державних службовців.

Про факти порушення роботодавцем трудового законодавства в частині оплати праці, використання праці нелегалів та виплати заробітної плати «в конвертах» тощо, мешканці Смілянщини можуть повідомити начальника відділу податків і зборів з фізичних осіб Смілянської ОДПІ Гречану Оксану Василівну за тел. 4-01-36 або особисто звернутись до неї з питань застосування трудового законодавства в робочі дні з 9 до 18 години (в п’ятницю – до 16 год. 45 хв.) за адресою: м. Сміла, вул. Незалежності, 67, каб. 118.

 

Візит до податкової інспекції
Свідоме ставлення до сплати податків виховується змалечку. Саме тому, працівниками Смілянської ОДПІ традиційно проводяться Дні відкритих дверей та екскурсії для підростаючого покоління.
Цього разу на візит до Смілянської об’єднаної державної податкової інспекції завітали студенти Смілянського промислово-економічного коледжу ЧДТУ групи ФН-9-13.

Майбутніх платників або навіть працівників податкової зустрів керівник ОДПІ Костянтин Іванович Синьогуб, а головний державний інспектор провела екскурсію в залі  Центру обслуговування платників та робочих місцях інспекторів.

Так, молодь дізналася, що саме в Центрі обслуговування платників зосереджені всі послуги, необхідні платникам податків:  подача звітності, реєстрація, проведення звірки платежів, видача довідок та свідоцтв, отримання консультаційної допомоги. Зацікавила дітей і щорічна кампанія декларування доходів та  можливість скористатися правом на податкову знижку, зокрема, за навчання.

Також, студенти були приємно вражені тим, що в ОДПІ абсолютно всі адміністративні послуги можна отримати безкоштовно.

На завершення зустрічі начальник ОДПІ Костянтин Іванович провів «круглий стіл» для студентів. Діти отримали відповіді на запитання, які їх цікавили. 

 

Громадяни подають до податкових інспекцій

за місцем проживання декларації

про свій майновий стан і доходи за минулий рік

Згідно з статтею 67 Конституції України кожен громадянин зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Громадяни подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан і доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.

Відповідно до пункту 49.1 статті 49 Податкового кодексу України (ПКУ) податкова декларація подається за звітний період в установлені ПКУ строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Пунктом 45.1 статті 45 ПКУ передбачено, що платник податків - фізична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу.

Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в контролюючому органі.

Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов’язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження.

Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

Таким чином, якщо фізична особа знята з реєстрації за однією адресою та не зареєстрована за іншою, то вона повинна подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи до контролюючого органу за попередньою податковою адресою.

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 103.24).

 

Порядок заповнення додатка 2 до Податкової декларації з ПДВ

У разі якщо за результатами звітного (податкового) періоду податковий кредит платника перевищує його податкові зобов’язання, у платника формується від’ємне значення податку на додану вартість звітного (податкового) періоду, яке відповідно до пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України може бути зараховане до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, відображається у Додатку 2, порядок заповнення і подання якого затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року №21 „Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість”.

Для відображення сум ПДВ, за рахунок яких сформовано від’ємне значення звітного (податкового) періоду, у колонці 2 Додатка 2 слід зазначати індивідуальний податковий номер постачальника, у якого придбано товари/послуги, за рахунок яких сформовано від’ємне значення ПДВ.

Дане роз'яснення викладено в листі ДФС України від 22.02.2016 року №6111/7/99-99-19-03-02-17

Застосування РРО під час здійснення операцій з купівлі-продажу валюти та приймання і переказу готівки через програмно-технічні комплекси самообслуговування

Смілянська ОДПІ повідомляє, що Постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №149 «Про вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для окремих сфер застосування»затверджено вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій, що застосовуються під час здійснення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій, що застосовуються під час здійснення операцій з приймання та переказу готівкових коштів через програмно-технічні комплекси самообслуговування (ПТКС).

Зважаючи на вищевикладене, ДФС України просить усіх учасників ринку реєстраторів розрахункових операцій для здійснення валютно-обмінних операцій та операцій з приймання та переказу готівкових коштів через ПТКС вжити заходів щодо неухильного виконання вимог законодавства:

- звертається до виробників касової техніки з проханням прискорити розробку, впровадження та надання заявок на включення у Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій реєстраторів, призначених для застосування при здійсненні операцій з приймання та переказу готівкових коштів через ПТКС та операцій з купівлі-продажу іноземної валюти. Для цього провести необхідні випробовування таких реєстраторів та подати заявки на включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. ДФС зі свого боку всіляко сприятиме швидкому розгляду заявок технічною комісією та включенню моделей до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій;

- звертаємо увагу суб’єктів господарювання, які здійснюють операції з приймання готівкових коштів для подальшого їх переказу через ПТКС та суб’єктів господарювання, що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти на необхідність налагодження роботи з виробниками касової техніки по впровадженню реєстраторів розрахункових операцій, які відповідають вимогам щодо реалізації фіскальних функцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №149.

 

Продаж та оподаткування нерухомого майна, отриманого у спадщину

Відповідно до п. 172.1 ст. 172 Податкового кодексу України дохід, отриманий платником податку від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не поширюється на майно, отримане таким платником у спадщину.

Таким чином, незалежно від терміну перебування у власності спадкового нерухомого майна, таке майно не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб. Крім того, звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Податкового кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

 

У разі зміни місця реєстрації підприємства, куди сплачувати податки

Смілянська ОДПІ повідомляє платників щодо порядку сплати та подання звітності з ПДВ та ЄСВ у разі зміни місця реєстрації підприємства.

Підставою для зняття з обліку платника податків в одному контролюючому органі та взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації.

Платник податків, для якого законом установлені особливості його державної реєстрації та відомості щодо якого не містяться в ЄДР, зобов’язаний у 10-денний строк від дня реєстрації зміни місцезнаходження (місця проживання), пов’язаної зі зміною адміністративного району, подати до контролюючого органу за новим місцезнаходженням заяву за формою № 1-ОПП або за формою № 5-ОПП.

Щодо сум нарахованого ЄСВ: якщо суб’єкт господарювання у звітному періоді змінює місцезнаходження чи місце реєстрації, або місце проживання, звіт із ЄСВ за цей звітний період (із першого до останнього календарного числа звітного періоду) подається до фіскального органу за новим місцем взяття на облік.

Тобто в разі зміни суб’єктом господарювання протягом бюджетного року місцезнаходження, пов’язаного зі зміною адміністративного району, звітність про суми нарахованого ЄСВ подається та сплачується ЄСВ за новим місцем взяття на облік.

Щодо ПДВ: для перереєстрації платник ПДВ подає до контролюючого органу за місцезнаходженням (місцем проживання) (основне місце обліку) додаткову реєстраційну заяву за формою № 1-ПДВ із позначкою «Перереєстрація».

При цьому подання декларацій із ПДВ і сплата ПДВ юридичною особою здійснюється за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) до закінчення поточного бюджетного року, а починаючи із 1 січня наступного року — за новим місцезнаходженням (основне місце обліку). Подання декларацій із ПДВ і сплата ПДВ фізичною особою — підприємцем здійснюється за новим місцем проживання з дати взяття на облік у контролюючому органі (основне місце обліку).

 

Результати Кампанії декларування - 2016

На черговій зустрічі з представниками засобів масової інформації начальник Смілянської ОДПІ Костянтин Синьогуб розповів про результати «Кампанія декларування  2016».

На початку зустрічі Костянтин Іванович розповів про обов’язок та особливості заповнення  декларації про майновий стан і доходи.

Також зосередив увагу, що за результатами звітного податкового року платник податку – фізична особа повинен подати декларацію та визначити податкові зобов’язання як з податку на доходи фізичних осіб так і з військового збору. Саме з цією метою з 01 січня 2016 року введено в дію нову декларацію, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 року № 859.

Продовжуючи розмову, начальник інспекції повідомив про перші результати кампанії декларування.

Так, станом на 1 квітня 2016 року до ОДПІ подали декларації про майновий стан і доходи 684 мешканці. Сума податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає сплаті до бюджету складає 600,1 тис. грн, військового збору – 138,1 тис. грн.  Серед сумлінних платників, які вже подали декларацію та сплатили за підсумками декларації за 2015 року суму податку на доходи фізичних осіб – 282,1 тис. грн, військового збору – 65,1 тис. грн., а також до повернення податкової знижки задекларовано та повернуто 149,1 тис. грн..

На завершення зустрічі Костянтин Іванович відповів на поставлені запитання та запросив всіх, хто отримував прибутки в минулому році приєднатись до сумлінних громадян та проявити громадянську свідомість. Декларацію слід подати до 01 травня 2016 року, а для отримання податкової знижки - протягом року.

Давайте разом підтримаємо соціально незахищені версти населення.

Смілянська ОДПІ