ЕПІДЕМІЯ, КОТРУ НЕ МОЖНА ПРИХОВАТИ!

РЕАКЦІЯ НА ПУБЛІКАЦІЮ

Із виходом публікації на сторінках №48 «Шполяночки+» від 25 листопада 2016 року під назвою «Африканська чума у Шполі...» до редакції звернулося багато жителів Шполянщини з проханням ще раз надати детальні роз’яснення, які заходи слід вживати громадянам, аби не лише захистити своїх домашніх тварин від загибелі, а й припинити поширення злощасного вірусу.

У день виходу матеріалу про «африканку», котра вже декілька місяців розповсюджується в населених пунктах району, на офіційній веб-сторінці Шполянської райдержадміністрації нарешті почали оприлюднювати першу (!) інформацію про ситуацію, що склалася на цей час із африканською чумою свиней.

Повідомляється, що «у м. Шпола зафіксували спалах африканської чуми свиней. При дослідженні відібраних проб біоматеріалу в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи встановлено діагноз — африканська чума свиней. Про заходи щодо профілактики АЧС в районі інформувала начальник управління Держпродспоживслужби у Шполянському районі Лариса Погасій, яка також звернула увагу на необхідність негайного інформування Держпродспоживслужбу в районі у разі виявлення хворих, загиблих тварин, як в домогосподарствах, так і в лісопосадках...».

Також інформують про те, що 25 листопада 2016 року в Шполянському районі відбулася нарада за участю заступника голови Черкаської ОДА Костянтина Омаргалієва щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней на території району. Основне питання — розгляд першочергових завдань для локалізації вогнища африканської чуми свиней у районі й недопущення подальшого поширення вірусу.

«...Костянтин Омаргалієв наголосив, що стабільність ситуації в районі залежить, насамперед, від оперативності й злагодженості дій, організованості подвірного обходу для обліку наявного свинопоголів`я у домогосподарствах, та заборони стихійної торгівлі м'ясом та зерном на території району, — йдеться у повідомленні. — Загалом ситуація в Шполянському районі підконтрольна... В районі проводиться дезінфекція місць утримання тварин, а також встановлено в межах Шполянської міської ради два карантинні пости».

І подається така пам'ятка:

«за дії (бездіяльність), які потягли за собою виникнення вогнищ АЧС та її поширення передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність! Про всі випадки захворювання та раптової загибелі свиней негайно повідомляйте в місцеві установи державної служби ветеринарної медицини… В зоні ризику прояву АЧС є згодовування свиням необроблених субпродуктів та відходів із боєнь, а також комбікормів та зернопродуктів, що не пройшли термічної обробки».

Що це за хвороба
і чим загрожує?

У першу чергу — наносить великі збитки і великим, і малим, і домашнім господарствам, провокує порушення продовольчої безпеки — бо що означає для українців залишитися без сала! А при нелокалізованому спалаху епідемії «африканки» існує загроза того, що свиней не залишиться зовсім і розводити їх буде ризиковано, зважаючи на присутність вірусу-збудника на всій території.

Адже це особливо небезпечна висококонтагіозна вірусна хвороба домашніх і диких свиней, що характеризується швидким поширенням, високим ступенем смертності — гине до 100% свиней, що захворіли. Від зараження до появи клінічних ознак проходить 2—7 днів, у тварин підвищується температура тіла до 42оС, з’являються задишка, кашель, зникає апетит, посилюється спрага, відзначаються напади блювоти і паралічу задніх кінцівок, на шкірі внутрішньої поверхні стегон, на животі, шиї, біля основи вух, на п'ятачку і хвості стають помітні червоно-фіолетові плями. Смерть настає на 1—5 день, рідше пізніше.

Лікарських засобів для профілактики і лікування АЧС не існує. І хоча хвороба не становить небезпеки для здоров’я людей, це не означає, що потрібно нехтувати необхідністю боротьби з вірусом. Джерелом хвороби є хворі свині, які виділяють вірус з сечею, калом, витіканнями з носа та іншими виділеннями. Передача захворювання здоровим тваринам може здійснюватися через заражені вірусом корми, підстилку, гній, трупи і продукти забою тварин (м'ясо, м'ясопродукти, кров).

А тепер уявіть нинішню ситуацію, коли трупи свиней, безконтрольно розкидані громадянами по всій території району: в посадках, сміттєзвалищах, — постійно розтягують бродячі собаки і коти, клюють птахи, поширюючи небезпечний збудник. За втрачений час, коли проблема приховувалася з боку районної влади і не було спроб локалізувати вогнище захворювання, донести до людей правдиву інформацію та інструкцію конкретних дій, — можна припускати, що вірус щохвилини перебуває поряд із нами. Але у владі запевняють: все під контролем.

Хто відшкодує затрачені трудові і грошові ресурси?

Таке питання ставить голова Шполянської районної організації УТМР Олег СЛОБОДЯНИК.

— Впродовж чотирьох років наша організація вклала багато праці, зусиль, грошей у відтворювальні зони, щоб розвести диких парнокопитних, зокрема, кабана. Уже немає сумнівів, що в районі «гуляє» чума і це становить загрозу диким кабанам. Бо люди продовжують вивозити трупи до посадок, лісів, тварини розносять їх шматки по угіддях і щомиті існує загроза загибелі диких кабанів. Я сам нещодавно бачив таку «картину» в яру неподалік Антонівки.

Чому людей не націлили звозити загиблих тварин у відведені місця і не організували їх утилізацію? Вони продовжують нехтувати будь-якими закликами і вивозять трупи, хто куди надумав! Мало хто задумується, що сьогодні у твоїй повітці живі й здорові свині, завтра загинули у сусіда, а післязавтра захворіють та загинуть і твої. А згодом взагалі по свинину в Полтаву їздитимемо.

Тож тепер, коли вже офіційно визнано, що в районі шириться епідемія африканської чуми свиней, кожному слід серйозно поставитися до своїх дій і уважно вивчити всі застереження.

Щоб уникнути виникнення
і розповсюдження АЧС, необхідно:

• проводити щоденний огляд свиней з метою своєчасного виявлення можливого захворювання тварин;

• не згодовувати свиням харчові відходи і відходи, отримані після забою свиней, утилізовувати відходи у встановлених місцях;

• не купувати корми і кормові добавки невідомого походження у невстановлених торгових місцях (обов’язкові наявність документів, що підтверджують походження та безпеку кормів, наявність дозволу на торгівлю і т.д.);

• не купувати живих свиней, м’ясо та м’ясопродукти у невстановлених торгових точках, без ветеринарних супровідних документів;

• допускати лікарів ветеринарної медицини на територію приватних подвір’їв для огляду свиней та проведення відповідних заходів;

• негайно повідомляти про всі випадки захворювання свиней фахівцям ветеринарної служби або сільським виконавчим комітетам;

• не допускати відвідування особистих подвір'їв сторонніми особами;

• постійно вести боротьбу з гризунами;

• не завозити свиней без узгодження з Державною ветеринарною службою району з інших регіонів.

ПАМ'ЯТАЙТЕ: виконання цих рекомендацій спрямоване на попередження занесення АЧС на територію ваших подвір’їв та запобігання економічних збитків.

Оксана ШЕВЧЕНКО.