Інжир — вічнозелена рослина з Середземномор'я. Для нашої місцевості інжир є екзотичною рослиною. Але, попри своє походження, фігове дерево можна виростити і в умовах української зими. Як зробити це, дізнавалась «Шполяночка+».
Обираючи сорт, треба звернути увагу на самоплідні. На батьківщині інжир запилюється маленькими осами — бластофагами, яких немає в нашій місцевості. Щоб отримати урожай інжиру, потрібно вибирати сорти, які зав'язують плоди без запилення. Самоплідними є Адріатичний білий, Кадота, Магарацький і Фіолетовий.
Вирощування інжиру з живців
Виростити інжир можна двома способами: з насіння і живців. Простіше виростити інжир із живців.
Візьміть відрізки гілки товщиною з мізинець довжиною 10-15 см з 4 живими бруньками.Найбільш слушним часом для заготівлі живців є зимовий період. Коли дерева скидають листя і впадають у сплячку.
Зрізані живці для підсушування на кілька тижнів помістіть у прохолодне місце з температурою не вище +10-12 градусів.Підготовлені живці інжиру пророщують у невеликих горщиках, наповнених річковим піском. Нижню частину живця перед посадкою можна попередньо обробити.
Горщик перенесіть в тепле і світле місце з температурою +25 градусів. Стежте, щоб пісок в горщику завжди був вологим. Коли на рослині з'являться листочки, її можна пересадити на постійне зростання в більший горщик.
Як грунт візьміть суміш крупного піску з перегноєм у рівних пропорціях. Також можна додати в цю суміш торф.
Вирощування інжиру з насіння
Перед посівом замочіть насіння на 1–2 дні у воді. Непридатні після закінчення часу спливуть на поверхню.
У горщик насипте вологий крупний пісок і посійте насіння. Горщик з посівами прикрийте для створення тепличних умов поліетиленом. Поставте горщик із насінням в приміщення з температурою +27 градусів.
Сходів доведеться чекати від декількох тижнів до декількох місяців. Не варто панікувати, якщо і через кілька місяців насіння не поспішить прорости. Його схожість не втрачається до 2 років.
Коли в горщиках з'являтимуться паростки з листочками — поліетилен потрібно буде прибрати. Таким чином ви привчите рослину до нових постійних умов вологості. Поливайте паростки в горщику, не допускаючи пересихання ґрунту.
Після досягнення паростками у висоту 3–4 см їх можна пересадити в невеликі горщики з дренажними отворами на постійне зростання.
Як грунт візьміть пісок з перегноєм у рівних кількостях, або квітковий ґрунт з додаванням крупного піску. Для дренажного шару візьміть керамзит або щебінь. Для пророщування насіння можна взяти як з покупного переспілого плоду, сушеного інжиру, так і купити в спеціалізованому магазині.
Як правильно доглядати за інжиром
Молодому деревцеві потрібен хороший дренаж і додавання в ґрунт перліту або вермикуліту. Такі заходи дозволять поліпшити приплив повітря до кореневої системи і попередити застій води.
Полив здійснюється раз на 5–7 днів, але краще орієнтуйтеся на свою рослину — якщо верхній шар ґрунту підсох, то саме час поливати. У разі перезволоження і посухи фігове деревце скине листя. Після поливу воду, яка накопичилася в піддоні, зливайте. Поливають інжир тільки в період активного росту — з січня по жовтень. Коли рослина перебуває в стані спокою її вкрай рідко поливають.
Що стосується освітлення, то фігове дерево добре ростиме в приміщенні з розсіяним сонячним світлом. Особливо світло потрібне під час дозрівання плодів.
Низька або висока температура може уповільнити зростання інжиру і навіть призвести до його загибелі. Щоб цього не сталося, дотримуйтеся температури в межах +15+30 градусів.
У зимовий час інжир потрібно поставити в приміщення зі зниженою температурою, або прямо біля вікна. Бережіть рослину від протягів.
У період спокою — в грудні-січні, інжир не удобрюють. У лютому і березні підживлюють розчином азотного добрива. Можна також застосувати добриво для кімнатних квітів. Через пів місяця після першого добрива інжир поливають органічним добривом. Підживлення в період активного росту проводять кожні 10 днів.
Як і коли обрізати і пересаджувати інжир
Дерево інжиру вимагає своєчасних обрізок. Без обрізок і прищіпки гілок дерево виростає висотою в зріст людини, що в умовах квартирного зростання вкрай незручно і негарно. Інжир можна сформувати у вигляді дерева або куща. Для того, щоб сформувати деревце, потрібно формувати одне стебло, а щоб отримати пишний кущ — 2–3 кореневих паростки.
Пересаджують фігове дерево щороку до початку вегетації — в січні.
Підготуйте ґрунт — суміш з рівних пропорцій піску і перегною додайте трохи подрібненої яєчної шкаралупи.
Акуратно дістаньте рослину зі старого горщика — його коренева система досить тендітна.
Огляньте кореневу систему на наявність гнилих і хворих. Обріжте їх і присипте порошком активованого вугілля.
Візьміть більший горщик з дренажними отворами і покладіть на дно дренаж — бита цегла або керамзит.
Поставте рослину в горщик так, щоб коренева шийка дерева була на одному рівні з ґрунтом, і присипте землею.