Робочий візит Юрія Ткаченка до Шполянського району був запланований ще за місяць до 24 вересня. Керівник Черкаської області виявив бажання в деталях ознайомитися, чим живе сьогодні Шполянщина, які проблеми найбільше турбують її жителів і чим вони можуть похвалитися попри складні для держави часи. І таких прикладів виявилося немало, що не могло не порадувати високого посадовця. Юрій Олегович затримався в Шполянському районі майже на увесь робочий день, намагався поспілкуватися з якнайбільшою кількістю людей — і не лише представниками органів місцевої влади, а й пересічними громадянами.
Самі зібрали гроші на дорогу, людей ніхто не силував
Після того, як Юрій Олегович перетнув кордони нашого району, його зустрів голова Шполянської райдержадміністрації Володимир Потапенко. У Сигнаївці звернули в сторону Надточаївки, щоб на власні очі пересвідчитись, чи вже порятували там дорогу на Бурти, котра давно просила якісного ремонту. Ось де й знайшлася нагода похвалитися перед «губернатором» — гуртом, мовляв, у нашому районі і дороги легше ремонтувати. Всього вже полагодили 62 кілометри шляхів, а в селах ще навіть не рахували. Ремонтують не лише за бюджетні кошти, а й соцпартнерські.
Дорогу від Сигнаївки до Буртів не ремонтували з десятиліття, — так розповіли місцеві жителі. Зараз ця дорога у 10 кілометрів без ям і вибоїн.
— Тут страхіття було, а не дорога, — розповів керівник району Володимир Потапенко. — Але знайшлися господарники, які вирішили відремонтувати її. Громади теж у нас долучаються до ремонтів доріг. Приміром, у Буртах люди назбирали 28 тис. грн. Самі принесли до сільської ради, їх ніхто не силував. А про витрачання коштів перед ними прозвітували. Жителі Надточаївки взяли приклад за взірець.
Усі чудово розуміють, що нашими дорогами не їздять кияни. Їздять наші пайовики, цими шляхами возять їхніх дітей до школи. А в держави на ремонт усіх доріг не вистачає ресурсу. Але спільними стараннями на всю Шполянщину лишилося всього кілька проблемних доріг, їх плануємо полагодити вже до кінця жовтня, — впевнений керівник району.
Взірцева школа вразила голову облдержадміністрації
Складений попередньо протокол поїздки містив чималий список об’єктів, які планував відвідати Юрій Ткаченко. Розпочав зустрічі з учнівсько-педагогічного колективу Сигнаївського НВК. Неперевершений вітальний прийом відбувся у холі школи: вся школа-родина заспівала шкільний гімн. Потім директор Людмила Свердел розповіла про життя школи, її здобутки та сьогоденні запити. Юрій Олегович відзначив особливу атмосферу в цьому колективі, яка сприяє крокуванню учнівській молоді в ногу із часом. «Скільки разів їздив повз цей заклад, звертав увагу на гарний зовнішній вигляд, — поділився своїми враженнями керівник області. — А сьогодні пересвідчився у її унікальності, тут справді панує добро і бажання бути попереду прогресу». До того ж Юрій Ткаченко запевнив цей колектив, що саме в них незабаром реалізуватиметься проект із введення предмету «Робототехніка» — діти зможуть складати роботів та навіть писати їм програмування. Рообототехніка поєднує багато наук: і логіку, і математику, і фізику. Ці знання є більш ніж затребуваними, адже зараз багато сучасних підприємств має роботів, зокрема такі вже є і на Черкащині.
Також Юрій Ткаченко вів мову у школі про невідворотність введення в мережі освітніх закладів сучасного зразка харчоблоку. І йдеться не лише про оновлення обладнання, а й про склад меню, в якому дитина може вибирати собі страву, як це заведено у європейських країнах.
Вшанували жертв Голодомору
Пам’ятний знак жертвам Голодомору у Сигнаївці був встановлений ще років із десять тому. Тут завжди шанували пам’ять про невинно убієнних співгромадян у роки небаченого лихоліття. А в нинішньому році пам’ятник був повністю оновлений. Саме в день приїзду голови Черкаської облдержадміністрації Юрія Ткаченка відбулося урочисте відкриття за його участю.
— Цю ідею подав очільник ветеранської організації Петро Кугот, — розповів сільський голова Сергій Ошовський. — Кошти на виготовлення «пам’ятки про жахливі події» виділили з сільського бюджету. Звісно, не обійшлось й без допомоги небайдужих жителів.
— Дуже добре, що на Черкащині робляться такі справи, — зауважив обласний керівник Юрій Ткаченко. — Ми не повинні забувати ті страшні події. А в спадщину передаємо пам’ять про співвітчизників, які невинно загинули від вчинків комуністичного режиму…
Нова група у «Калинці» нарешті відкрила двері для малят
Високопосадовець із області став свідком ще однієї урочистості, на яку чекали шполяни не один рік. Завітавши до міського дитсадка «Калинка», став учасником відкриття нової групи для дошкільнят, де цього літа довершили ремонтні роботи. Проблема з нестачею місць у дитсадках Шполи назріла вже з добрий десяток років тому. Тож давно міська рада запланувала відремонтувати приміщення в «Калинці» для додаткової групи. Але в роки правління Януковича в країні надовго була заблокована належна робота казначейської служби, підрядник не міг отримати кошти за роботу. І лише після нормалізації процесу проходження платежів через казначейську службу отримали змогу реалізувати давно задумане.
Юрій Ткаченко сам запропонував організувати зустріч із колективом заводу запчастин
Юрій Олегович запевнив, що проблема із цим машинобудівним підприємством перебуває на контролі облдержадміністрації. Поки триває судовий процес з визначення прав власності, він особисто прагне підтримати шполян, які багато трудових років віддали заводу. Виконуючий обов’язки директора Віктор Ворона, розповів призустрічі, що минулорічний скандал у всіх ЗМІ України значно зіпсував імідж підприємства і це тепер блокує напрацювання зв’язків з потенційними партнерами-інвесторами, до того ж триває судова тяганина.
— Треба дочекатися рішення суду, — зауважує голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко. — Беззаконня ніхто не чинитиме. Продукція, яку виготовляють на заводі, має подвійне призначення. Тому, щоби зняти напругу, я запропонував керівництву заводу працювати з іншими державами за прямими контрактами. Ми готові допомогти на рівні Мінекономіки та інших органів. Очільник області запросив акціонерів заводу на розмову в ОДА.
Разом з тим до Юрія Олеговича надійшло звернення від жителів багатоквартирного будинку, який знаходиться поряд із заводом запасних частин. В результаті юридичних недопрацювань, цей будинок рахується на абонементі місцевого РЕМу як юридична особа — власність заводу, тому мешканці квартир змушені платити за електроенергію в рази більше за пересічних громадян. Щоб стати звичайними абонементами, жителям за власні кошти потрібно встановити електропідстанцію для будинку, котра разом із документацією обійдеться їм у півтора мільйона гривень. У цьому Юрій Олегович пообіцяв розібратися, бо порушуються права громадян, цитуючи дослівно: «це злочин перед людьми».
Керівник області подякував соціальним партнерам за вагому допомогу галузі охорони здоров’я
Юрій Ткаченко також ознайомився із ще однією важливою подією в нашому районі — встановленням нового цифрового флюорографа в поліклінічному відділенні ЦРЛ вартістю майже півтора мільйона гривень.
— Я дуже вдячний керівництву ГК «ЛНЗ» за соціальну відповідальність, — наголосив він. — Ми маємо максимально наближати медицину до людей, зокрема, діагностику. Чому в Європі статистика одужань від тяжких хвороб значно краща за нашу? Бо там їх виявляють на ранніх стадіях. Тому наступного року ми подаватимемо на фінансування з Державного фонду регіонального розвитку проекти із придбання пересувних діагностичних центрів, які дадуть змогу обстежувати, передовсім, сільських жителів. Саме вони, як правило, вчасно не приїжджають до поліклінік і лікарень.
ПАТ «ЛНЗ» — яскравий приклад європейського підходу до господарювання
Побувавши на виробництві високоякісного насіння гібридної кукурудзи, яке в цю пору закипіло на повну потужність, Юрій Ткаченко відзначив особливий підхід керівників до впровадження європейських стандартів у розвиток великого бізнесу, а також значні вкладення у розвиток соціальної сфери населених пунктів. Саме завдяки таким прикладам країна має всі шанси не лише укріпити свою економіку, а й позмагатися з країнами світу за першість. «Нашої продукції за кордоном бояться, бо вона не те що не гірша, вона — краща, — каже директор Пат «ЛНЗ» Анатолій Ткаченко. — А щоб такі українські виробники могли вийти на світові ринки, потрібні ще зміни в законодавстві, котре легітимізує експортно-імпортний баланс в країні».
Зустріч з воїнами АТО
Близько двох десятків учасників бойових дій в зоні АТО Шполянщини прийшли на зустріч з Юрієм Ткаченком, яка відбулася у клубі ЦРЛ. Основні питання, котрі порушували наші захисники, стосувалися отримання земельних ділянок, як це передбачено нещодавно в українському законодавстві. Виявляється, що деякі орендарі земель протистоять цьому процесові, тому в цьому ветерани АТО розраховують на втручання керівника області. Також є проблема з безкоштовним проїздом у громадському транспорті. Виявляється, що в інших районах і областях учасники АТО користуються послугами перевізників безкоштовно, а на території Шполянщини не існує такої пільги для них. Говорили і про надання соціального житла родинам бійців, але це у перспективах майбутнього, про що піклуються у обласній спілці АТО. Планують укладати домовленості з інвесторами, котрі зводять житло, залишати декілька квартир на ці цілі. Задоволені бійці послугами, які надає сьогодні Шполянська ЦРЛ, але розповідали, як сутужно нині в госпіталях, де їм доводилося лікуватися. Багато ще жахливих реальностей на фронті розповідали хлопці, які пройшли через це новітнє горнило війни. Найбільше вони потребують простої людської уваги, поваги і шанування, адже якби не вони, сепаратистська чума доповзла б і до наших осель…
Наприкінці свого робочого візиту, голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко по-ділився з кореспондентом «Шполяночки+» своїм захопленням Шполянщиною: «Це найкращий район сьогодні в області, де неозброєним оком помітно, як киплять господарські справи, наскільки люди тут прагнуть змінити все на краще…»
Наталія СТОРЧАК (фото автора).