Головне — розуміти суть історичної дати Дня Соборності України

22 січня біля пам’ятника Т.Г. Шевченку відбувся урочистий мітинг з нагоди Дня Соборності України за участю громадськості та керівників місцевих органів влади. «У цей день ми особливо повинні задумуватись над істиною: незважаючи на те, де ми народилися чи живемо — на Поліссі чи на Донбасі, Слобожанщині чи Центральній Україні — ми є один народ, нащадком для якого стала українська земля», — йшлося у виступі першого заступника голови Шполянської райдержадміністрації Ірини Берези. На цю тематику звучали поетичні рядки, продекламовані учнями Шполянської ЗОШ №1. Слово для звернення було надано члену Громадської ради при Шполянській райдержадміністрації Віктору Слюсару, який нагадав присутнім про минулорічні трагічні події на Майдані — адже саме в цей день розпочалися перші розстріли протестувальників. Першим загинув герой Небесної сотні Сергій Нігоян. Учасники зібрання хвилиною мовчання вшанували пам’ять всіх загиблих героїв та поклали квіти до пам’ятника Великому Кобзарю.

Цього ж дня в центральній районній бібліотеці знову зібрались представники громадськості, щоб обговорити історичне значення дати 22 січня 1919 року, коли був підписаний Акт Злуки між УНР і ЗУНР. Про подробиці події та значення факту Соборності України розповів присутніми вчитель історії Шполянської загальноосвітньої школи №1 Віктор Шевчук. Член Громадської ради при Шполянській райдержадміністрації Ігор Зачепа поділився власними спогадами про події січня 2014 року на Майдані. Доля та майбутнє України не залишає байдужими і членів літературної студії імені Олекси Влизька. Свої вірші на тему української революції, розпочатої 100 років тому і яка триває досі, прочитали Любов Грушник та Олександр Діхтяренко Доповнили виступи поетів-земляків учні ЗОШ №1 Єлизавета Кулинич, Анастасія Снісаренко, Яна Журик патріотичною поезією українських митців. Свої вірші та поетичний твір Віктора Баранова «Українці ми чи не українці?» прочитала Надія Корольова. Пісні «Моя Україно», «Не спи моя рідна земля» виконали Оксана Скляр та Олександр Меркотан.

Своїми думками з нагоди Дня Соборності України поділились депутат районної ради Олексій Пірогов та професор Черкаського національного університету імені Б.Хмельницького, наш земляк Юрій Колісник. Зокрема, Олексій Пірогов наголосив на тому, що кожен з нас має не лише вміти співати славень та декламувати патріотику, а й замислюватися над історичною суттю дати 22 січня, глибше цікавитися історичними постатями, які підписували Акт Злуки, причинами поразки Української Народної Республіки, які перекликаються з сучасними реаліями. Порадив перечитати щоденники відомого українського громадського діяча і мецената Євгена Чикаленка, з яких можна зробити висновки — ворог в України той самий — Росія зі своїми незмінними імперськими рефлексіями. Читаючи записи столітньої давнини, приходиш висновку — історія один до одного повторюється. Але в нас є урок, який допоможе нам не припускатися одних і тих же помилок.

Наталія ДАВИДЕНКО. Фото Віктора КРАВЧЕНКА і Наталії СТОРЧАК.