Готуючись до свого ювілею, відроджується буртівська церква

Друга кам’яна
церква в районі

За збереженою історичною довідкою, церква Покрови Пресвятої Богородиці, що у с. Бурти, заснована 1828 року і побудована у формі пізнього класицизму. Розповідають, що на той час таких церков було збудовано три — у Матусові, Куцівці та у Буртах, і що нібито високопоставлений священик побудував їх своїм синам. Зведені вони із цегли, яку робили із місцевої сировини, і церква Покрови була другою цегляною церквою у Шполянському районі, побудована одноглавою, у формі хреста, з продовженою західною частиною. Мала вона і дзвіницю над притвором у західному крилі, з шістьома дзвонами, які було чути майже на 30 км навкруги.

У 1930 році церкву закрили, зняли хрест з купола, дзвони і перетворили її на комору.

У 1941 році, в період окупації, селяни зробили у церкві ремонт і відновили богослужіння. А під час визволення села від фашистських загарбників снарядом була зруйнована дзвіниця.

Та Буртівська церква працювала і після війни. Приблизно у 1955 році силами селян та за їхні кошти був зроблений ремонт церковної покрівлі. Приблизно у 1958—1960 роках під час сильного урагану дах церкви був частково зруйнований, після чого її закрили.

У наступні роки було декілька спроб відремонтувати церкву, але роботу до кінця так і не було доведено.

Допомогу надають меценати

Як розповів «Шполяночці +» нинішній настоятель церкви Покрови Пресвятої Богородиці — отець Павло, нині служба проходить в іншому приміщенні церкви (під церкву було переобладнано колишню їдальню школи). Раніше настоятелем цієї церкви був батько отця Павла — Петро Чуйченко.

За сприяння небайдужих людей та меценатів церква Покрови Пресвятої Богородиці, яка є пам’ятником архітектури, почала відроджуватися. Значну фінансову допомогу надали меценати Олександр Маштепа, Григорій Ситник, земляк Анатолій Ковтун із Америки. Постійний вклад у відродження цього храму вносить місцеве господарство СТОВ «Україна». Його директор Сергій Бовсун з початку ремонтних робіт постійно забезпечує всіма необхідними матеріалами та технікою, допомагає й робочою силою. Як розповідає отець Павло, постійна допомога йде й від сільського голови Олега Волошина.

Парафіяни церкви за своїми можливостями вносять вклад у відродження храму, є й серед них одна бабуся, яка постійно вносить пожертву на храм. Вже кілька років поспіль будівельні роботи з відродження храму виконує бригада сумлінних майстрів із Тернопільщини. Працює на будівництві і сам отець Павло.

За сприяння усіх цих людей вже відновлено купол храму, його колони, зроблено штукатурку та встановлено вікна. І ось зовсім нещодавно нарешті відновлено дах церкви. До Покрови —14 жовтня, тут планують зробити підлогу і внутрішню штукатурку. Дуже мріється і настоятелю, і всій громаді села Бурти зустріти ювілей свого відновленого храму у гарному оновленому приміщенні.

Отець Павло виносить щиру подяку всім, хто переймається долею храму, допомагає та підтримує за своїми можливостями і підносить свої щирі молитви до Господа, сподіваючись, що з його допомогою все обов’язково вдасться. Отець Павло через газету «Шполяночка+» надсилає свої щирі вітання усім парафіянам із величним святом Воскресіння Христа!

Лариса БАЧИНСЬКА.