ПОРАДИ ФАХІВЦЯ
Грип — це гостра вірусна інфекція, що легко поширюється, спричиняючи щорічні сезоні епідемії, пік яких у нас припадає на зиму. Найстрашніше, що грип спричиняє тяжкі хвороби та призводить до летальних випадків серед населення підвищеного ризику.
Про те, що це за захворювання та як убезпечити себе від зараження на грип, «Шполяночка+» поцікавилась у лікаря загальної практики-сімейного лікаря КЗ «Шполянський районний ЦПМСД» Ніни ЛИНДЮК.
— Ніно Григорівно, здається, про грип ми отримуємо достатньо інформації, але щороку, з настанням холоду, знову повертаємося до проблеми боротьби з цією інфекцією.
— Сезонний грип — це гостра вірусна інфекція, що спричиняється вірусом грипу. Існує три типи сезонного грипу — А, В та С. Віруси грипу типу А поділяються на підтипи, в залежності від різних видів та комбінації поверхневих білків вірусу. Серед багатьох підтипів вірусів грипу А нині серед людей циркулюють підтипи грипу A(H1N1) и A(H3N2). Випадки захворювання на грип типу С виникають набагато рідше, ніж захворювання на грип типу А чи В. Через це вакцини проти сезонного грипу містять лише віруси грипу А та В.
— Зараз, мабуть, важко знайти людину, яка б не хворіла на грип. За якими ознаками ми можемо визначити, що це саме грип, а не звичайна застуда?
— Грипові притаманні раптова поява гарячки, кашель (як правило сухий), головний біль, м’язовий біль та біль у суглобах, сильне нездужання (погане самопочуття), біль у горлі та нежить.
Більшість людей одужують протягом тижня без будь-якої медичної допомоги. Але грип — це дуже агресивна хвороба і небезпечна тим, що може призводити до розвитку тяжких ускладнень чи смерті у людей з підвищеним ризиком. Час між інфікуванням та захворюванням, відомий як інкубаційний період, триває близько двох днів.
— Хто найбільше піддається такому ризику?
— Щорічні епідемії грипу можуть справляти серйозний вплив на всі вікові групи, але найбільший ризик розвитку ускладнень загрожує дітям віком до двох років, дорослим віком 65 років та старше, людям будь-якого віку з певними хворобами, такими як хронічні хвороби серця, легень, нирок, крові і хвороби обміну речовин (наприклад, діабет) чи з ослабленою імунною системою, вагітним.
— Тобто інфекцію можна підхопити будь-де…
— Сезонний грип передається легко та може швидко поширюватися в школах, будинках для людей літнього віку та інвалідів, на підприємствах. Коли інфікована людина кашляє, маленькі краплі, що містять віруси грипу, потрапляють у повітря. Їх може вдихнути інша людина і зазнає впливу вірусу. Вірус може також поширюватися через руки, що інфіковані ним. Для попередження поширення люди під час кашлю повинні прикривати рота та носа хусткою та регулярно мити руки.
— Зрозуміло, що при перших ознаках захворювання ми звертаємося до лікаря, щоб отримати приписи, які необхідні в кожному індиві-дуальному випадку. А от що робити, аби не допустити цього, як можна попередити хворобу?
— Найбільш ефективним шляхом профілактики хвороби чи її тяжких наслідків є щеплення. Понад 60 років використовуються безпечні та ефективні вакцини. Серед здорових дорослих людей вакцина може попередити захворювання на грип на 70—90%. Серед людей похилого віку вакцина зменшує кількість тяжкого перебігу грипу та ускладнень на 60% та летальних випадків — на 80%.
Щеплення особливо важливі для людей з груп підвищеного ризику серйозних ускладнень грипу, а також для людей, що мешкають разом з людьми з груп підвищеного ризику чи здійснюють догляд за ними.
Прості речі
рятують життя
Окрім цього, не варто нехтувати загальними принципами профілактики на час епідемії грипу для попередження зараження вірусом.
- Тобто, слід уникати місць скупчення людей, оскільки інфекція передається лише від хворої людини.
- Запобігати тісному контакту з хворими, у яких нежить, кашель, гарячка тощо.
- Обмежити користування телефонними апаратами спільного використання, обробляти кожні дві години дезінфікую-чими розчинами телефонні трубки та ручки дверей, уникати рукостискань та поцілунків.
- Регулярно провітрювати помешкання, спати з відкритою кватиркою, уникати протягів.
- Тепло вдягатися.
- Кожні 2—3 години мити руки та обличчя з милом. Використовувати одноразові рушники.
- Кожні 3—4 години промивати порожнину носа та рота, використовуючи сольовий розчин, приготовлений в домашніх умовах (1 чайну ложку на 1 літр води) або фізіологічний розчин хлориду натрію. Змазувати слизову носа оксоліновою маззю при виході із дому.
- Повноцінно харчуватися.
- При появі перших симптомів хвороби (лихоманка, біль у м’язах, сухий кашель) негайно викликати лікаря додому, а не відвідувати заклад охорони здоров’я. Не займатися самолікуванням.
Чим не можна лікуватися під час грипу?
Важливо знати, що грип не лікується за допомогою:
- антибіотиків — вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені лише для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вживання антибіотиків не за призначенням не лікує хворобу і лише ускладнить боротьбу з хворобами у майбутньому. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря;
- гомеопатичних препаратів — немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, в тому числі й грипу. Використання препаратів з недоведеною ефективністю в таких умовах вважається ознакою безвідповідального ставлення до життя хворих;
- імуностимуляторів, імуномодуляторів — немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу. Водночас їхня дія під час хвороби може за певних умов навіть виявитися шкідливою;
- народних засобів — лікування лише народними засобами є неефективним і небезпечним, оскільки жодні трав’яні відвари, чаї та настоянки на вірус грипу не діють. Однак народні засоби можуть згодитися для пом’якшення симптомів грипу — за умов грамотного використання без зловживань.
А ще, щоб бути здоровим, потрібно бути позитивним. Любити життя і радіти кожному дню. Потрібно любити тих, хто тебе оточує, і дарувати свою любов і тепло без обмежень.
Спілкувалася
Лариса БАЧИНСЬКА.