Група компаній «ЛНЗ» вдвічі збільшить виробництво нішевих культур на експорт

LNZ Grouр — сучасна диверсифікована агропромислова компанія, що об'єднує 31 агрофірму в Черкаській та Сумській областях. Орендує 55 тис. га землі і забезпечує роботою 3 тис. працівників в сезон. LNZ Group входить в десятку компаній, що найбільш динамічно розвиваються в секторі насінництва.

LNZ Group в нинішньому році розширить посіви нішевих культур — спельти і коріандру. Як пояснюють в LNZ Group, приводом для таких планів стали нинішні показники врожайності цих культур на полях компанії та іноземний досвід. За словами директора аграрного виробництва LNZ Grouр Романа Франчука, насамперед, добре себе зарекомендувала спельта, яку минулого року вирощували вперше. Для того, щоб переробляти спельту на Лебединському насіннєвому заводі, який входить до LNZ Grouр, встановлюють спеціальне обладнання для її обмолочування. При цьому якщо в 2015 році цією культурою було засіяно 300 га, то в нинішньому запланували збільшити посіви майже вполовину.

«У країнах ЄС ця культура користується чималим попитом, оскільки білки, які в ній містяться, при споживанні не викликають алергії, що вигідно відрізняє культуру від інших звичайних сортів пшениці», — розповідають у компанії.

Зараз на заводі цю культуру готують на експорт до Німеччини. Першу відправку зроблять на початку 2016 року.

«У Німеччині збільшується попит на споживання спельти. Ми також намагаємося слідувати світовому тренду і бути попереду інших українських виробників, тому й прийняли рішення вирощувати її на своїх полях. Ми сподіваємося, що незабаром спельта стане затребувана і на українському ринку. Адже український споживач теж рано чи пізно повинен прийти до споживання цього продукту», — зазначає генеральний директор ТОВ «ЛНЗ» Вадим Ковтун.

Крім того, значний акцент LNZ Grouр зробить на вирощуванні коріандру. Ця культура, так само як і спельта, минулого року стала для компанії новинкою. І надалі вона також буде традиційною.
«Особливість цієї культури, насамперед, в тому, що в землю вона вкидається буквально на самому початку посівної. Вона ідеально підходить нам технологічно, так само збирається відразу після пшениці. Крім того, коріандр — ідеальний медонос, а нам це потрібно для вирощування соняшнику. До того ж коріандр — це дуже рентабельна культура. Тому наступного року плануємо засіяти під нього 500, а то й більше гектарів», — поділився планами Роман Франчук.

У LNZ Grouр відзначають, що Європа зацікавлена в придбанні українських нішевих культур. Наприклад, коріандр за якістю не поступається іноземному, а за вартістю навіть нижче.
А ось від збільшення ще однієї нішевої культури — льону, в компанії, ймовірно, відмовляться. «Тут свою роль грає кон'юнктура ринку — льон впав у ціні», — пояснюють в LNZ Grouр.

Ганна ЛЕОНІДОВА.

ДОВІДКА «ШПОЛЯНОЧКИ+»
СПЕЛЬТА (лат. Triticum Dicoccum) або двозерна пшениця (лат. Tríticum spélta) — широко поширена на світанку людської цивілізації зернова культура, вид роду пшениця. Відрізняється зерном з невимолочуваними плівками, ламкістю колоса, цегляно-червоним кольором, невибагливістю. В її зернах міститься більше протеїну, ніж у звичайній пшениці.

Область походження (ймовірно) — Середземномор’я. Вирощувалася у Давньому Єгипті, Стародавньому Ізраїлі, Вавилоні та інших місцях. Пізніше була витіснена хоч і набагато більш вимогливою до клімату та менш стійкою до хвороб, але значно більш врожайною Triticum durum, станом на ХХІ сторіччя займає незначну частку світових посівних площ.

Найбільш древні знахідки спельти датуються 6—5 тисячоліттям до н. е. і розташовані в долинах гірського ланцюга Арарат, на території нинішньої західної Грузії. Пізніші знахідки: Болгарія — 3700 до н. е., Польща і південна Швейцарія — 2500—1700 р до н. е.