Готуємося до зими: переваги і недоліки матеріалів для утеплення будинків

Через повномасштабну війну, яку розв’язала росія проти України, нас може очікувати важка зима через здорожчання енергоресурсів та обмежені запаси палива. А це значить, що утеплення помешкань, як ніколи, на часі. 

Найчастіше будинки утеплюють ззовні, хоча таке утеплення є більш складним у виконанні та дороговартісним. Рідше вдаються до внутрішнього утеплення – переважно тоді, коли зовнішнє утеплення неможливе. 

«Шполяночка+» зібрала поради експертів щодо найпопулярніших матеріалів для утеплення будинків ззовні і всередині та їхніх переваг і недоліків. 

Найпопулярніші матеріали для утеплення будинку ззовні

Пінополістирол. Його перевагами є невелика вага і вартість, мінімальний рівень вологопоглинання, однак він не здатний витримувати дію прямих сонячних променів і високої температури, моментально руйнується під впливом розчинників і бензину. До того ж пінополістирол нерідко стає місцем поселення мишей, а через низький показник паропроникності він не підійде для утеплення стіни з «дихаючого» матеріалу.

Екструдований пінополістирол. Складається з гранул полістиролу з додаванням графіту, що робить його більш міцним. Також його перевагами є екологічність, простота монтажу та стійкість до механічного впливу, що дозволяє використовувати його 30 років або й більше. Водночас недоліки у нього такі ж, як і у звичайного пінополістиролу.

Пінополіуретан. Матеріал з пінно-комірчастою структурою, який створюється з пластмас, що робить його відмінним теплоізолятором та дозволяє використовувати для створення герметичного покриття на будь-якій поверхні. Перевагами є стійкість до утворення грибка, підвищеної вологості та високих температур, високі звукоізоляційні властивості. Матеріал підходить для утеплення складних конструкцій і каркасних будинків, проте саме необхідність використання додаткового обладнання і висока вартість матеріалу є його головними недоліками.

Кам’яна або базальтова вата, виготовлені з каменю гірських порід. Мінімальна щільність і волокниста структура матеріалу надають йому мінімальні показники теплопровідності. Водночас кам’яна вата стійка до горіння і відрізняється здатністю «дихати», а завдяки високій паропроникності її можна використовувати при утепленні каркасного будинку. Недоліками цього утеплювача є необхідність створення вологозахисного шару і обов’язкової фіксації, а також незначний рівень міцності.

Спінений поліуретан. Використовується для ізоляції з напиленням або як плита і монтажна піна. Його не радять використовувати на мокрих фасадах, оскільки матеріал здатний легко відриватися.

Ековата. Складається з волокон целюлози. Застосовується для напилення на стіну з латами або для заповнення простору між облицюванням і стіною.

Найпопулярніші матеріали для утеплення будинку зсередини

Пінопласт. Має доступну вартість і вважається досить ефективним. Товщина його листів може бути різною, та оптимальною для внутрішнього утеплення стіни буде товщина 5 см. Це дасть можливість швидко провести монтаж без необхідності використовувати спеціальні інструменти. Недоліки пінопласту – горючість, мінімальна міцність листа, погана паропроникність, що може призвести до ефекту сауни в приміщенні. Останнього недоліку можна уникнути завдяки якісній вентиляції.

Екструдований пінополістирол. Більш міцний і довговічний за звичайний пінополістирол, але при цьому не пропускає вологу і відрізняється горючістю, тому його застосування також вимагає хорошої вентиляції.

Мінеральна вата. Як утеплювач використовується досить часто, при цьому перевагу варто віддавати базальтовій мінеральній ваті. Вона просто монтується, вважається міцною і стійкою до горіння, має доступну вартість. Проте через незначний показник вологостійкості використовувати мінеральну вату рекомендують дуже обережно: у разі вбирання матеріалом значної кількості води він перестає виконувати свої функції. Захистити утеплювач від вологи допоможе гідроізоляція з боку холодної стіни і пароізоляція.

Скловата. Здатна пропускати тепло, тому її вартість на порядок нижча за ту ж мінвату. Також скловата вимагає використання захисної конструкції і захисного костюма під час монтажу, оскільки матеріал сильно кришиться.