1 вересня 2018 року рішенням сесії Шполянської районної ради шляхом реорганізації Шполянської психолого-медико-педагогічної консультації утворено комунальний заклад «Інклюзивно-ресурсний центр». Що це за заклад і чим він займатиметься, поділилася його директор Ольга Толчініна.
—Це установа, до якої зможуть звернутись батьки дітей віком від 2 до 18 років для здійснення комплексної оцінки розвитку дитини, визначення її особливих освітніх потреб та розробки індивідуальної програми розвитку із зазначенням усіх рекомендацій щодо особливостей навчання та отримання корекційних та розвиткових послуг. У нас працює вчитель-логопед Ілона Олегівна Присяжненко та практичний психолог Аліна Сергіївна Холзакова.
Водночас йдеться про всіх дітей, які проживають на території району, а не тільки про дітей з порушеннями розвитку чи з інвалідністю. На відміну від консультантів психолого-медико-педагогічної консультації, працівники інклюзивно-ресурсних центрів зможуть більше часу приділяти саме роботі з дітьми, наданню психолого-педагогічних та корекційни і розвиткових послуг.
Комплексну оцінку дитини фахівці інклюзивно-ресурсного центру проводитимуть тільки за бажанням батьків і тільки щодо визначення її особливих освітніх потреб, тобто формування індивідуальної програми розвитку, розроблення корекційних занять , які можуть бути не пов’язані із діагнозом або інвалідністю дитини,— зазначає Ольга Іванівна.
Також на Центр покладається завдання просвітництва. Наприклад, пояснення суспільству важливості впровадження інклюзивної освіти. Багатьом батькам складно зрозуміти, що їхня дитина має право бути такою, як є. Її потрібно навчити боротись, оскільки наше суспільство, як не хочеться цього визнавати, досі не готове прийняти дитину з особливими потребами як повноцінного члена суспільства. Для цього потрібно проводити ще дуже велику роботу. І цим мають займатись всі.
Для відкриття інклюзивного классу (групи) батькам потрібно звернутись із відповідною заявою до директора школи (дошкільного закладу). Керівник закладу освіти погодить відкриття такого классу (групи) з місцевим управлінням освіти та видасть наказ.
Проте, якщо це школа або дошкільний заклад, які ще не мають досвіду інклюзивного навчання, ми радимо прийти в школу (дошкільний заклад) заздалегідь – до початку навчального року. Це потрібно для того, щоб адміністрація та викладачі знали, що наступного навчального року їм потрібно буде прийняти вихованця з особливими освітніми потребами та встигли підготовуватись, аби зробити навчання вашої дитини комфортнішим.
На сьогодні в структурі загальної середньої освіти є кілька варіантів, як діти з особливими освітніми потребами можуть здобувати загальну середню освіту. Це загальноосвітні школи з інклюзивними та спеціальними класами, спеціальні школи, навчально-реабілітаційні центри. Окрім того, є індивідуальна форма навчання. Вона застосовується для учнів, для яких неможливо забезпечити навчання в групі, для учнів, які за станом здоров’я не можуть відвідувати освітній заклад. Для дітей з інвалідністю переведення на індивідуальну форму відбувається за рішенням лікарсько-консультаційної комісії. Також закон «Про освіту» залишив екстернат та ввів сімейну форму здобуття освіти. Вони теж можуть бути застосовані у випадку навчання дітей з особливими освітніми потребами. Проте ми наголошуємо, що вибір форми навчання має бути виваженим та враховувати насамперед інтереси дитини. Для цього батькам потрібно дослухатись до рекомендацій лікарів, освітян та соціальних працівників. Якщо спеціалісти не заперечують можливість навчання в школі, краще надати дитині таку можливість. Адже їй потрібно вчитись жити в суспільстві. Вибрати дитині форму навчання – це справа батьків, але виявити в дитини особливості та надати їй відповідні корекційні та розвиткові послуги — це справа фахівців нашого Центру.
Запрошуємо всіх батьків, які вважають, що їхня дитина особлива і потребує додаткових послуг, на індивідуальні чи групові заняття і отримати психологічну, корекційну, логопедичну, емоційно-розвантажувальну допомогу. Ми також не проти, коли батьки виявляють бажання приєднатись до нашої роботи, якщо це, звісно, не заважає самій дитині. Заняття починаються з 15 листопада 2018 року. Всі послуги безкоштовні.
Ми знаходимось за адресою: м.Шпола, вул. Соборна, 45. Приміщення міжшкільного навчально-виробничого комбінату. Кабінет інклюзивно-ресурсного центру. Телефони (04741)5- 32-33, 097-291-18-62.