Про це на своїй сторінці у Facebook зазначила керівник соціальних проектів МХП Ірина Ванникова.
З давніх-давен земля для людини мала особливе, навіть цінне значення. Вона займає дуже важливу роль у житті селян і не тільки. Жителі мегаполісів часто недооцінюють роботу фермерів, завдяки яким на ринках та в супермаркетах ми маємо вдосталь українських продуктів.
Фермери обробляють землі та створюють робочі місця для селян, що дозволяє їм не їхати за кордон, а працювати біля своїх сімей. Однак мало хто замислюється над проблемами, з якими доводиться зіштовхуватись керівникам фермерських господарств. Основною з них є можливість отримати землю для сільськогосподарських робіт.
Річ у тім, що раніше землю в оренду фермерам надавали через органи місцевого самоврядування. Однак торік улітку ухвалили постанову «Стратегія раціонального управління землями сільськогосподарського призначення». Тому тепер державні землі сільськогосподарського призначення передають в оренду лише через аукціони, які організовує Держгеокадастр. Змінили і максимальний строк винайму ділянок. Тепер він не перевищує сім років, а орендна плата має бути не нижчою як 8 % від нормативно-грошової оцінки.
Основна мета «нових правил» – зменшення корупції в земельних відносинах. Натомість уряд дав Держгеокадастру ще більший простір для зловживань. Аграрії, які роками працювали на державних землях, фактично втрачають своє переважне право користуватись нею. Адже, за правилами аукціону, хто більше заплатив, того й ділянка. Таке рішення уряду дало можливість для створення ще більших тіньових оборудок із землею.
Після того як зміни запрацювали і землю почали давати в оренду лише через аукціон, почастішали скарги фермерів Черкащини на непрозорість цього процесу. Вони зіштовхнулися із навмисним усуненням їх від торгів. Так, фермерам відмовляли прийняти та зареєструвати необхідні документи. На сайті Держгеокадастру не вчасно публікували інформацію про землі, які виставлені на продаж, та про час аукціону. Тож фермери не здогадувалися, що працюють на землі, яка вже стала лотом. Тим паче, не знали коли її продаватимуть, аби спробувати поборотись за право й далі обробляти цю ж ділянку.
Звісно, що така ситуація обурила аграріїв. Тож минулого тижня фермери разом із учасниками АТО, у яких теж чимало перепон на шляху отримання гарантованої законом землі, розпочали безстрокову акцію протесту під стінами Черкаської обласної ради з вимогою звернути уваги на діяльність Держгеокадастру та звільнити його керівникаОльгу Залогу. А вже у понеділок частина мітингу перемістилася від облдержадміністрації під Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області аби поспілкуватись з його керівництвом, однак з’ясувалось, що саме у цей день Ольга Залога пішла у відпустку. Така позиція керівництва Держгеокадастру обурили фермерів та учасників Операції об'єднаних сил, які, не стримуючи емоцій, закидали Головне управління Держгеокадастру яйцями та перекрили рух автомобілів вулицею Смілянською.
Через непрозорі аукціони та хитрі схеми у фермерів відбирають землі, написала на своїй сторінці в соціальній мережі керівник соціальних проектів МХП Ірина Ванникова.
«Людям потрібна земля, однак ветеранам та учасникам Операції об'єднаних сил розповідають про те, що для них ділянок немає. Все вказує на корупцію, яка процвітає у структурі Держгеокадастру. Однак її чомусь не бачить влада в Києві та Черкасах. Тому ми вимагаємо, аби всіх нас, хто зараз зібрався тут у наметовому містечку, нарешті почули. Якщо влада та депутати не здатні захистити права людей, то ми повинні це зробити самостійно», – наголосила Ванникова.
Вона також зазначила, що оскільки мітингувальники так і не отримали жодної конкретної відповіді на поставлені вимоги, протест продовжуватиметься до середи під стінами ОДА.
«Саме у середу відбудеться сесія обласної ради, де ми вимагатимемо у депутатів звільнити начальника Держгеокадастру та офіційного звернення керівництва Черкаської області до вищого керівництва держави з вимогою звільнення Залоги, як корумпованого та непрофесійного посадовця», - зазначила Ванникова.