МІЦНА ДРУЖБА
Вже десять років учнівсько-педагогічний колектив Шполянської спеціальної школи-інтернату перебувають у міцній дружбі із громадськими діячами Італійської республіки, які здійснюють благодійну діяльність в рамках проекту асоціації «Друзі дітей Чорнобиля» (діє з 2002 року). Головною метою є досягнення солідарності соціальної допомоги та соціальних послуг. Діти Шполянської школи-інтернату мають можливість літні та зимові канікули проводити у італійських родинах, які співпрацюють з асоціацією і прагнуть допомогти українським дітям із кризовими життєвими обставинами. Проживаючи у комфортних умовах, де панує родинний затишок, українські діти оздоровлюються, змістовно проводять свій час, збагачуючи кругозір ознайомленням з особливостями життя в Італії, а також відчуваючи турботу і піклування з боку добрих і чуйних італійців.
Минулої п’ятниці на подвір’ї школи-інтернату дитячий гамір вирізнявся особливим захватом і піднесенням. Ще б пак! Щойно до них прибула особлива делегація — із самої сонячної Італії, яку очолив президент благодійного фонду «Друзі дітей Чорнобиля» Леонардо Баратто. Діти впадали в обійми до вже знайомих друзів, у яких неодноразово гостюють впродовж багатьох років на канікулах. Цікаво було спостерігати за радісно-емоційними діалогами між гостями і вихованцями школи, які говорили італійською. Інші запитували про членів своїх прийомних італійських сімей, передавали їм вітання.
Президент благодійного фонду Леонардо БАРАТТО
(в центрі) і консультант Барбара ІННОЧЕНТІ.
Учасник проекту Джанлуїджі Тарретті розповів, що раніше працював у банківській сфері, а зараз перебуває вже на заслуженому відпочинку і отримує велике задоволення від діяльності в асоціації. Заможний італієць, насолоджуючись красивим життям на пенсії, ділиться ним із своїми маленькими друзями з України. Понад 11 років щороку у його родині гостювала вихованка Шполянської школи-інтернату Марійка Білоусова, а тепер він запрошує до себе на гостини Русланчика Шинкаренка.
— Дуже подобається приносити щастя цим діткам! — посміхаючись сказав пан Тарретті.
— Італійські партнери надають вагому підтримку нашому закладу, — повідомила заступник директора школи-інтернату Людмила Вербівська. — Завдяки їх фінансовій допомозі у нас придбано 50 нових ліжок, одяг, взуття для вихованців, відремонтовано підлогу в актовій залі, а головне — постійно запрошують наших дітей до Італії на оздоровлення.
Наталія ДАВИДЕНКО (фото автора).
Інтернатів в Україні
незабаром не буде
28 грудня 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав розпорядження «Про робочу групу з опрацювання пропозицій щодо реформування системи інституційного догляду та виховання дітей», метою якого є створення умов для розвитку і виховання дітей у сім’ях або в умовах, максимально наближених до сімейних. Співголовами цієї групи призначено уповноваженого Президента з прав дитини Миколу Кулебу та заступника глави Адміністрації Президента України Ростислава Павленка.
В Україні близько 104 тисяч дітей виховуються в закладах інституційного догляду, — такі дані моніторингового дослідження функціонування системи інтернатних закладів та закладів соціального захисту дітей озвучив Микола Кулеба під час прес-конференції в Адміністрації Президента. Усього ж в Україні функціонує 774 інтернатних заклади та устани соціального захисту дітей. Лише близько 10 тисяч їхніх вихованців — це діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, у решти є батьки.
Загальний обсяг фінансування таких закладів становить понад 5 мільярдів гривень. Витрати саме на утримання дітей (харчування, одяг, лікування, взуття) становлять лише 12% від загальної суми коштів, оплата комунальних послуг — 11%, заробітна плата персоналу — 70%. Дослідження було проведене спільно з Всеукраїнською громадською організацією «Україна без сиріт». Результати свідчать, що вихованці інтернатів найбільше бояться закінчити інтернатний заклад, а також хвилюються, що не зможуть здобути хорошу освіту і професію, що їм не буде, де жити, не вистачить грошей на одяг, харчування та ліки.
Чи закриють і Шполянський інтернатний заклад?
Детально у школі поки що про майбутні зміни не кажуть, але те, що вони таки будуть — не заперечують. Нині подано до Кабінету Міністрів України пакет документів на перепрофілізацію закладу. За попередніми даними, це буде санаторій для оздоровлення дітей зі схильністю до захворювання на туберкульоз. Паралельно з цим залишиться і школа. Людмила Вербівська пояснює, що керівництво закладу робить все для того, аби вижити у сучасних реаліях і максимально зберегти все, що надбано працею за останні десятиліття.
Микола Кулеба ж заспокоює: реформа інтернатів — це не значить просте закриття цих закладів. «Реформа інтернатів — це коли за місцем проживання дитини створюються належні умови і послуги, які дозволять дитині їх отримати саме в школі поруч з домом, в районній поліклініці, а не їхати в інтернат, тому що сьогодні десять типів інтернатних закладів. Тобто і ми сьогодні ставимо питання до Міносвіти — тоді передайте це МОЗу, хай це буде санаторій і хай дитина, якщо потрібне лікування, приїде на місяць, полікується, і ходить до школи поруч. Але не може жити дитина в школі, це не є природним», — наголошує посадова особа.
Коротко про Шполянську школу-інтернат
Нині у Шполянській спеціальній школі-інтернаті виховується 168 дітей.
Школа є історичною пам’яткою архітектурного мистецтва, з нею пов’язана окрема сторінка краєзнавства міста Шполи — від періоду царської Росії до Другої світової війни, під час якої у цій місцевості сталася небачена трагедія — розстріл шполян єврейської національності.
Колектив бережно ставиться до могил загиблих, серед яких покояться і воїни-визволителі.
У різні часи тут діяла школа та дитячий будинок для сиріт (1923—1933 рр.), педучилище (1933—1937 рр.), дитбудинок для дітей репресованих батьків (1937—1941 рр.), а з 1956 року — школа-інтернат різних типів.
За роки незалежності України суттєво збагачено матеріально-технічну базу, нині школа має всі сучасні умови для життя, навчання і розвитку дітей різних категорій. Перебуває на утриманні Черкаської обласної ради, шефство над нею відповідально несуть представники обленерго та Шполянського РЕМу.