Іван Яхно став членом Національної спілки краєзнавців України

Вручити це почесне посвідчення лауреату літературно-краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича, шанованому краєзнавцеві Матусова, творчістю якого захоплюються на теренах усієї Шполянщини, завітали 18 березня до Матусівського НВК №1 почесні гості з Києва, Черкас та Шполи. Учнівсько-педагогічний колектив заздалегідь підго-тував не лише хліб-сіль, а й чудову літературно-концертну програму, присвячену творчості талановитого односельця — Івана Васильовича Яхна.

Ініціатором заходу став колишній випускник цієї школи, де Іван Яхно багато років працював директором, — виходець із села Матусів Дмитро Омельченко — заступник директора Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, член Правління Національної спілки краєзнавців України, член Вченої ради Українського географічного товариства. Його підтримав і голова спілки краєзнавців Черкаської області Василь Мельниченко, який, до речі, не один рік переймався питанням облаштування на державному рівні комплексу «Географічний центр України» на Шполянщині, не раз приїздив до Шполи на зустріч із місцевим керівництвом із приводу цього питання.

Цього разу привід для зустрічі із мешканцями географічного центру стала надзвичайно зворушливою, адже життєва і трудова стезя Івана Яхна є взірцем для кожного, хто мріє прислужитися рідній землі і майбутнім поколінням своєї держави.

Народився Іван Васильович 1937 року на Полтавщині, але доля назавжди ще змолоду пов’язала його з Матусовим, де він з 1968-го і до виходу на заслужений відпочинок працював директором школи. Але відпочинок свій сповна використав для творчої роботи, яка стала неоціненною у збереженні історичної спадщини рідного краю. Завдяки наполегливій творчій праці Івана Яхна Матусів має три повноформатні ілюстровані книги: «Сторінки з історії села Матусів» (2008), «Журба і радість у долях наших» (2012), «Легенди та пейзажі села Матусів» (2014). Остання книга написана у співавторстві з донькою Ольгою Збризькою.

Вітаючи Івана Васильовича, Дмитро Омельченко зазначив, що в Україні є лише два села, які мають три книги про свою історію — Матусів та ще одне село на Закарпатті.

Безкорисній подвижницькій праці віддавали шану цього дня і голова Шполянської районної ради Олександр Кузуб, його заступник Лідія Татарина (до речі, теж вихідці із Матусова), заступник голови Шполянської райдержадміністрації Ольга Шпиця, голова ради профспілок освітянських закладів району Олег Тішков та його попередник і ветеран освіти Віктор Денисенко, сільський голова Василь Колісник, детально ознайомлювала із творчістю і трудовим шляхом Івана Яхна присутніх у залі директор Матусівського НВК №1 Людмила Денисенко, а також його колеги та друзі.

«Зміст моїх книг — мої мрії, моє життя, — йшлося у слові Івана Васильовича. — Всі описані події я пропустив через своє серце і душу. Вони і трагічні, і героїчні, сумні та радісні. І все тому, що радощів у нас — жменька, а журби — кубинський мішок…» Попри все своїм кредом вважає слова Василя Симоненка: «Народ мій є, народ мій завжди буде, ніхто не перекреслить мій народ!».

Всю свою любов і небайдужість до долі своєї країни і рідного села у її контексті він оформив у захоплюючому чтиві, де мають місце унікальні світлини і архіви, зафіксовані найцікавіші миті нашого спільного літопису.

Іван Яхно подякував усім, хто матеріально посприяв у виданні його книг та шанувальникам його творчості за підтримку і визнання. А ти часом, натхненний атмосферою дружби, тепла і любові до України та рідного села, Іван Васильович з новим ентузіазмом розпочав роботу над новою книгою. Нехай Господь благословляє на добрі і благі справи, Вас, дорогий земляче!

Наталія ДАВИДЕНКО (фото автора).