КАПУСТИНЕ: ЩО НОВЕНЬКОГО?

У кожному селі свої клопоти. Капустинці, відсвяткувавши День визволення села від німецько-фашистських загарбників, вели­ке християнське свято Великдень, причепуривши свої подвір’я, території, закріплені за установами та організаціями, нині тру­дяться на своїх городах, у полі. Як і у будь-якому селі проблем тут завжди вдосталь, та коли вирішуються вони оперативно і зла­годжено, то їх ніби й не помічаєш.

Сільський голова має володіти і навиками господарника, і юриста, і бухгалтера
Сільським головою в цьому селі працює Валентина Пташник, яку люди обирають на цю посаду дру­ге скликання поспіль. А загалом жінка вже три десятиріччя працює у сільській раді, тож знайома з усіма сільськими проблемами, знає майже всіх своїх односельчан. І переконана, що сьогодні кожен сільський голова має володіти і навиками господар­ника, і юриста, і бухгалтера, бо без цього у такий непростий час ніяк не обійтися.

― Коли приступила до виконання обов’язків голови села, то спочатку було трохи лячно, вагалася, з чого починати роботу, ― згадує пані Ва­лентина. ― Тож вирішила розпочати з наведення порядку у селі. Разом із сільською громадою у 2006 році по­садили садок, облаштували клумби, територію біля автобусної зупинки та клубу, в сільському клубі власними силами проводили ремонт.

Приємно, що більшість односельців не стояли осторонь, а теж підтримали мене і активно включилися в роботу. І сьогодні вони не пасивні у вирішенні багатьох сільських про­блем.

Обговорюється адміністративно-територіальна реформа
Одним із нагальних питань, яки­ми нині переймаються жителі села, є адміністративно-територіальна ре­форма, яка безпосередньо торкнеться Капустиного. В селі нещодавно відбулась сесія депутатів сільської ради, на якій обговорювався Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», а саме тих моментів, які стосуються вигод чи незручностей саме для капустинців (за схемою попереднього розподілу територіальних громад село має приєднатися до сільської громади Василькова).

Проведення адміністративно-територіальної реформи передбачає передачу громадам багатьох повноважень, що стосуються розроб­ки генерального плану розвитку їхньої місцевості, розпоряджання землею, будівництва, благоустрою територій, житлово-комунальних по­слуг, місцевих доріг, комунального транспорту, початкової освіти дітей, охорони здоров’я первинного рівня, організації догляду за інвалідами та пристарілими, інфраструктури культурного і спортивного розвитку, пожежної та громадської безпеки гро­мадян. Та у селах, де проживає 500 жителів (у Капустиному — 570), виконання усіх цих повноважень буде про­сто неможливим. У таких селах пла­нують залишити посадову особу, яка представлятиме інтереси односель­чан. У менших селах цю роботу вико­нуватиме людина на громадських за­садах, у більших — передбачається окрема посада.

Валентина Пташник розповідає, що більшість односельчан вислов­люють бажання приєднатися не до громади села Васильків, як поперед­ньо заплановано, а до громади Шпо­ли, оскільки, як пояснюють вони, тут краще розвинута інфраструктура, і сподіваються, що вирішити усі важливі питання, які стосуються багатьох аспектів сільського життя, буде на­багато простіше. І, пояснюючи таке бажання, наводять негативний при­клад, що й досі не можуть отримати за минулий рік компенсації на пали­во (по 540 грн.) у Васильківському відділенні Ощадбанку через відсут ність коштів.

― І це стосуватиметься не лише коштів, таких питань буде бага­то, ― кажуть вони, ― чи довідку взяти,чи інші документи оформити. І переконані, що у Шполі вирішувати такі питання буде набагато простіше.

― Моїх односельчан можна зрозуміти, такі зміни для них нові, та ми сподіваємося лише на краще. Ба­гато дослідників вважають, що така адміністративна реформа у Польщі була успішною та ефективною, ― го­ворить Валентина Пташник.

У планах — поточний ремонт доріг та освітлення вулиць
Зовсім нещодавно заповітна мрія жителів Капустиного, нарешті, збула­ся ― вони діждалися газу, який чека­ли не одне десятиліття. Сьогодні в селі вже понад сорок дворів мають у своїх господарствах блакитне пали­во.

Минулого року сесією сільської ради було виділено кошти на заміну частини вікон сільської школи, на придбання будинку для дитини-сиро­ти, яка здобувала спеціальну освіту і має повернутися в Капустине.

Нинішнього року ― 25 тисяч гри­вень на харчування дітей у школі та дитячому садку, 60 тисяч гривень ― для переобладнання шкільної котельні та придбання нового котла. У планах — встановлення огорожі на сільському кладовищі.

Як зазначила сільський голова Валентина Пташник, вже давно на порядку денному стоїть питання ре­монту доріг та освітлення вулиць. Тож і на це знайдено кошти: 99 тисяч гри­вень на освітлення вулиць Ватутіна, Шевченка, Садової, Лісової та Надії Чекмак, і таку ж суму на поточний ре­монт доріг.

Нині з Капустиного ніхто не перебуває в зоні АТО, та селяни підтримують інших шполян ― воїнів, яким доводиться сьогодні захищати їхній спокій.

― Найбільшу активність в наданні фінансової допомоги виявили В.Майборода, П.Згурський, В.Рябокінь, П.Ткач, В.Пташник, А.Титаренко та Є.Букар. Ті, хто не мають змоги на­дати фінансову підтримку, діляться своїми запасами консервації, овочів та фруктів, ― каже Валентина Пташ­ник.

В новенькому ФАПі пацієнти тепер почуваються комфортно
Впродовж багатьох років сільський ФАП був головним болем і сільської влади, і жителів Капустиного, адже його умови не відповідали санітарним нормам. Санітарні служби неодноразово виносили приписи про закриття цього об’єкту, тож проблема потребувала просто негайного реагу­вання.

Майже шість років тому, включив­шись у першу хвилю міжнародного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий роз­виток, орієнтований на громаду-1», і виборовши право на його реалізацію у своєму селі, капустинці визначили саме цей соціальний об’єкт як пер­шочерговий для капітального ремон­ту. Під фельдшерсько-акушерський пункт виділили нове приміщення, яке раніше було при сільському будинку культури агітпунктом, зробили в ньо­му ремонт, поміняли вікна, провели електроопалення, підключилися до централізованого водопостачання.

― Крім нового сучасно облаштованого приміщення, в рамках проек­ту ми придбали ще й новеньку фізіо-терапевтичну апаратуру, ― каже завідувачка сільського ФАПу Тетяна Крот, яка працює тут з 1991 року.

Саме тоді, ставши учасниками першої хвилі проекту «Місцевий роз­виток, орієнтований на громаду», капустинці почали першими торувати цю стежину. Першим завжди важче, але у них це вийшло. І тепер сільським жителям, які звертаються в сільську медичну установу, почувається ком­фортно.

Тож у будь-якій справі головне, і це капустинці вже добре усвідомили на власному досвіді, ніколи не відступати назад, нехай маленькими кроками, але рухатися лише вперед.

Лариса БАЧИНСЬКА (фото автора).