Вони непублічні. Їх не видно і не чути. Та вони є скрізь своєю ненав’язливою присутністю. Їх кличуть на допомогу, коли нікуди подітись від сміття, припинилась подача води чи потрібно вивезти нечистоти. Завдяки їм у Шполі та навколишніх селах чисто та охайно. Шполяни бачать гарні клумби, а сквери не засипані порожніми пляшками, недопалками та іншими «остатками розкоші» вечірніх посиденьок. Мова про два «стовпи» чистоти і порядку Шполянської ОТГ – КП «Благоустрій» та КП «Комунальник» і їхніх керівників – Миколу Нарадька та Світлану Дерев’янко.
Зміни, які відбулися за останні три роки в сфері житлово-комунального господарства Шполянської ОТГ видно неозброєним оком. Звісно, є і незадоволені, оскільки проблем накопичено багато, а вирішити все в один момент неможливо. Чим живуть і як працюють шполянські комунальники, дізнавалась «Шполяночка+».
– Діяльність комунальників зазвичай не надто афішується. Подекуди їх робота лишається непоміченою. Тож давайте почнемо з функціональних обов’язків ваших підприємств, чим вони займаються?
Микола Нарадько: Комунальне підприємство «Благоустрій» загалом опікується санітарним станом Шполи та інших населених пунктів громади. У кожному селі громади є філія підприємства, яка складається з кількох працівників. Наші працівники прибирають вулиці, підрізають дерева, озеленюють місто, дбають про вуличне освітлення, здійснюють грейдерування ґрунтових доріг. Взимку також чистимо сніг та здійснюємо обробку доріг протиожеледними реагентами. У нас в обслуговуванні також цвинтарі Шполи та надання ритуальних послуг. Наше КП також відповідає за міське сміттєзвалище.
Світлана Дерев’янко: У нас список завдань не такий великий, проте не менш важливий. КП «Комунальник» займається вивезенням рідких та твердих побутових відходів із дворів та стічних вод. Також обслуговуємо багатоквартирні будинки поконтейнерним вивезенням. Ще одним важливим напрямком діяльності є забезпечення безперебійного постачання населення Шполи питною водою.
– Чи забезпечені ви необхідними матеріально-технічними ресурсами для роботи? Чи є проблеми з фінансуванням?
Микола Нарадько: За останні три роки міська рада виділила нашому підприємству близько 5 млн грн для виконання функціональних обов’язків, і це без урахування заробітної плати. Куплено необхідний інструмент на всі села ОТГ (висоторізи, бензопили, мотокоси), теплогенератор, 10 мотоблоків з причепами для усіх сіл громади, водяну помпу; здійснено капітальний ремонт автопарку на підприємстві, зокрема, полагодили трактор. У штаті підприємства 55 кваліфікованих фахівців. Також ми повністю забезпечені паливно-мастильними матеріалами.
Світлана Дерев’янко: Для забезпечення виконання функціональних обов’язків міськрада виділила на капітальні видатки 3,8 млн грн. За рахунок бюджету повністю профінансовано реконструкцію водопровідних мереж. Нами замінено 7 насосів та 7 шаф управління. Використання ними електроенергії дає 27 тис. грн економії щомісяця. Ми не відчуваємо проблем із фінансуванням. Міськрада працює злагоджено та виділяє необхідні кошти на поточні ремонти, реконструкцію, паливно-мастильні матеріали. У штаті в нас працює 39 осіб.
– Люди люблять бачити реальні показники роботи. Чи є чим пишатися за останні три роки?
Микола Нарадько: Думаю, найбільше досягнення – це відродження в громаді комунальної сфери як такої. Кілька років тому КП «Благоустрій» стало банкрутом і було продане «місцевими ділками» всього за 27 тисяч грн. Міський голова Шполи Сергій Кравченко фактично повернув його громаді – через суд скасувавши договір купівлі-продажу. З того часу житлово-комунальна сфера в місті ожила.
Завдяки покращеному матеріально-технічному стану нашого підприємства щороку нами вивозиться понад 7 000 куб.м. сміття – йдеться не лише про потреби жителів громади, а й про ліквідацію стихійних сміттєзвалищ. До речі, ще одне досягнення – впорядковане міське сміттєзвалище, на яке перестали вивозити органічні відходи, які гнили і розповсюджували навколо сморід. Крім того, тепер там встановлено освітлення, відеокамери та цілодобову охорону. Через ці нововведення за останній рік там не було жодного загоряння, дим від яких постійно заважав нормально жити шполянам.
Цього року ми можемо впевнено говорити, що завершили освітлення міста на 99,9%. Нині у нас на обслуговуванні понад 3 200 стовпів вуличного освітлення.
Наше підприємство не тільки витрачає бюджетні кошти, а й почало саме заробляти. Звісно небагато, всього 300 тис. грн на рік. Проте це дозволяє нам перекривати деякі потреби самостійно.
Світлана Дерев’янко: Нашому підприємству лише трохи більше двох років, але за цей час і нам є про що говорити. Нині у нас в обслуговуванні – 1500 садиб та 37 багатоквартирних будинків. За рік вивозимо та утилізуємо 45 тисяч куб. м. рідких відходів та 8,5 тис. куб. м. – твердих.
З жовтня 2019 по теперішній час здійснюються комплексні роботи з поліпшення водопостачання в різних районах Шполи. Ми обслуговуємо 7 свердловин, які забезпечують питною водою Шполу. Ще одна має бути запущена в експлуатацію до кінця цього року. Щорічно ми подаємо 147 тис. куб. м. питної води. Протягом 2019-2020 років ми здійснили гідродинамічне очищення двох свердловин, що підвищило тиск подачі води. З 2018 року власними зусиллями нами здійснено заміну 6 000 метрів водропровідних труб різного діаметру. І це лише мережа центрального водогону.
Також минулого року запущено свердловину в районі цукрового заводу по вул. Миру, реконструйовано водопровідну мережу Південно-східного масиву по вул. Грушевського і Франка. Цього року йде підготовка до реконструкції водопровідної мережі по вул. Попова. Щотижня ми здійснюємо лабораторні дослідження питної води на вміст шкідливих речовин та бактерій. Тому відповідально можу заявити, що шполяни користуються чистою водою.
Що важливо, тариф на водокористування та обслуговування каналізації не змінювався вже два роки – на воду він лишається 11.58 грн, а за каналізацію 37.52 грн.
– І наостанок. Що б ви побажати шполянам?
Микола Нарадько: Поважати роботу наших спеціалістів. Слідкувати за власною поведінкою, намагатись не смітити. Звісно, ми приберемо, доглянемо, виправимо. Але дуже б хотілося, аби наші жителі пам’ятали: Шпола – наш дім. Ми ж не хочемо, аби він перетворився на захаращене сміттєзвалище. І ще хотілося б додати – мій особистий телефон доступний будь-якому жителю ОТГ – 096 463 50 37.
Світлана Дерев’янко: Підтримую Миколу Андрійовича у питанні поваги до наших працівників. Ми робимо і будемо робити свою роботу якісно, дуже б хотілося, аби цю роботу поважали.
У свою чергу, комунальники обіцяють і далі продовжувати поліпшувати рівень надання послуг жителям громади. Так, КП «Благоустрій» у зв'язку зі збільшенням кількості населених пунктів, що увійдуть до складу Шполянської ОТГ, планує увести до штату нові посади фахівців, які будуть обслуговувати новоприєднані села. Планують придбання нової, більш потужної техніки. А КП «Комунальник» вже цього року обіцяє завершити реконструкцію водогону по вул. Попова, а наступному – перейти до капітального ремонту водопровідних мереж ще на трьох вулицях. Окремо буде здійснено ремонт мережі із заміною майже 1,5 км труб до багатоквартирного будинку по вул. Лебединській, 140 а. З метою економії електроенергії, збільшення тиску подачі води також планують відремонтувати та замінити автоматику на насосній станції другого підйому.