Хто норовить поставити Станіславчик на коліна?

     Ще торік жителі Станіславчика колективно поскаржилися в управління Держпродспоживслужби Шполянського району на факти вимагання з них коштів за ветпослуги.

Так, під час проведення щорічних планових протиепізоотичних заходів серед тварин у приватному секторі, які завжди здійснювалися безкоштовно, колишній в.о.начальника Шполянської районної державної лікарні ветмедицини Ільків А.П. встановив свою «таксу» на певні види послуг.

Такі нововведення запровадили після реорганізації установи та призначення у ній нового керівництва.

    Селян просто поставили перед фактом: під час проведення планових щеплень вони повинні платити гроші. За щеплення однієї корови, приміром, власник повинен мав заплатити 150 грн., за клінічний огляд (двічі) — 40,7 грн, консультацію — 25,44 грн, фіксацію (при тому, що селяни самі фіксують тварину!) — 27,31 грн. Встановили тарифи і на послуги ветпрацівника, що склав 5,25 грн, щеплення собак та котів проти сказу за одну голову — від 5 до 7 грн, щеплення коней — 59,73 грн та інше.

    Насправді державному лікарю ветеринарної медицини не заборонено брати гроші за послуги, які не є обов’язковими: виклик, лікування тощо. Лікар може запропонувати власнику провести за окрему плату дослідження на наявність гельмінтів, провести лікування, біохімічний аналіз крові, кормів, провести вітамінізацію тощо. Лікар пропонує, а господар погоджується на ці послуги, або ні. Але ж мова йде про обов’язкові планові державні протиепізоотичні заходи, які взагалі проводяться безкоштовно, за рахунок держави!

    Обурені станіславчиківці відмовились платити гроші та затребували зустрічі із спеціалістами УДПСС, щоб отримати роз’яснення щодо нових тарифів на ветпослуги. Люди хотіли дізнатись, що входить у ціну послуги, адже вона занадто висока! Тоді до селян приїхали працівники управління Держпродспоживслужби, на зустрічі з якими було з’ясовано, що дійсно, згідно закону, планові протиепіозоотичні заходи проводяться спеціалістами безкоштовно, а інші, на вимогу власника тварини, — відповідно затвердженим тарифам на платні ветеринарні послуги (наказ Мінагрополітики України №96 від 13 лютого 2013 року, у редакції наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України 26.01.2016 №18).

   Тож, за фактом неправомірного вимагання грошей, управлінцями Держпродспоживслужби району був складений акт і лікаря, який стягував гроші з селян, звільнили з роботи. Селянам же пообіцяли, що перед початком проведення наступної весняної диспансеризації висвітлюватимуть у ЗМІ, які послуги для селян будуть безкоштовними, а за які доведеться сплачувати додаткові кошти.

    Однак жодних роз’яснень щодо ціни за ветпослуги вже у нинішньому році жителі Станіславчика знову не отримали. Натомість в селі з’явилося надруковане оголошення про встановлені тарифи на проведення весняно-літньої диспансеризації сільськогосподарських тварин ВРХ, що знаходяться в приватному секторі Шполянського району. На підставі якого нормативного документу та ким затверджені ці тарифи — інформації знову ж таки нуль! Більше того, тарифи після минулорічного «визнаного факту порушень» не лише не зменшилися, а навпаки — підвищилися. Переймаються селяни і ціною на ветеринарні довідки, вартість яких теж зросла на протязі року.

    І вкотре селяни вимагають зустрічі з представниками ветлікарні та УДПСС, які в свою чергу змінюють минулорічну риторику та акцентують увагу селян на тому, що кошти із послуг ідуть, мовляв, на зарплату лікарям, що установа живе лише на ці зароблені кошти. Та чи мають ці аргументи розчулили власників тварин, які задаються справедливим питанням: чому саме вони мають утримувати установу, яка не фінансується державою?

    — Ми вимагаємо лише одного — нехай нам покажуть документ, який прямо свідчить, що виставлені тарифи законні і ми дійсно повинні платити ці кошти, — каже пані Тетяна із Станіславчика.

    Та відповіді на це запитання люди поки так і не отримали. На своє чергове колективне звернення до обласного управління Держпродспоживслужби жителі Станіславчика отримали 1 серпня 2017 року відповідь-відписку, яка ще більше роздратувала їх, адже і тут на своє запитання вони не отримали жодної відповіді по суті.

    Та заспокоюватись селяни не збираються і вже направили колективне звернення від жителів Станіславчика вже до Кабінету Міністрів України.

    Відповіді з Києва ще не дочекалися, зате реакція районного керівництва не змусила себе довго чекати. Так, за словами людей, голова Шполянської райдержадміністрації Володимир Потапенко прямим текстом заявив сільському голові Івану Бакуменку, аби той «заткнув» і «заспокоїв» селян, щоб ті перестали писати, бо чи не господар той у селі? Зі свого боку в.о. начальника УДПСС в Шполянському районі Лариса Погасій, теж не стримала свого незадоволення та заявила, що в жодному селі району, мовляв, не обурюються й платять, лише Станіславчик «козирний» опирається, але ми його все одно «поставимо на коліна»! Як саме збирається пані Погасій «ставити людей на коліна» — не відомо, та жителі Станіславчика, які розповіли про вищевикладені факти, сподіваються, що ця публікація не мине повз очі місцевої прокуратури, яку не може не зацікавити той факт, яким же чином ведеться облік коштів, стягнених у селян за послуги, якщо не видається жодних квитанцій?!

Марія ОСИКА