На горизонті — кінець року і керівництво району раптово забило на сполох. А таки є чому. За підсумками півріччя до районного бюджету надійшло лише трохи більше 14 млн грн, що дає можливість спрогнозувати серйозний дефіцит бюджету наприкінці 2018-го. У порівнянні з 2017-м, коли Шполянський район перевиконав план та отримав майже 70 млн грн надходжень, цьогорічна ситуація має просто катастрофічний вигляд. Проте, керівництво району абсолютно не вбачає в цьому своїх недопрацювань та вирішило знайти крайнього. Хто винен у дефіциті бюджету та де ховається «вселенське зло» району, дізнавалася «Шполяночка+».
Риторика голови Шполянської РДА Володимира Потапенка та окремих громадських активістів, котрі співають з ним в одну ноту, не відрізняється особливою вигадливістю. На його переконання, у дефіциті бюджету винне найбільше бюджетоутворююче підприємство району — ГК «ЛНЗ», яке, будучи справним платником податків, змінило місце реєстрації частини своїх підприємств на Шполянську ОТГ і, як наслідок, грошові кошти почали надходити не у районну скарбницю, а саме до бюджету ОТГ. «Шполяночка+» вирішила розібратись, наскільки це вплинуло на районний бюджет і чи справді лише від ГК «ЛНЗ» залежить стабільність у районі.
Якщо послухати пана Потапенка, то крім Лебединського насіннєвого заводу в районі більше немає нікого. Саме він, цей «великий ЛНЗ», за словами голови РДА, своїми тракторами та комбайнами окупував ледь не кожну піщинку Шполянської землі. Перевіряємо, виявляється — загальна кількість земель сільськогосподарського призначення в Шполянському районі становить 90 тис. га, з них «ЛНЗ» обробляє лише 25 тис. га, які майже повністю орендує у місцевих жителів, за що сплачує орендну плату (від 8 до 10 % від оціночної вартості землі). Якщо перевести це на мову податків, то лише за своїх пайовиків «ЛНЗ» як податковий агент сплачує майже 15 млн грн податку на доходи з фізичних осіб (ПДФО). А де ж поділися всі інші 65 тис. га землі? Де податки, які орендарі мали б сплатити за використання цієї землі? Чому за такої кількості орної землі в бюджеті району наразі лише 14 млн грн?
У районі вже давно не є таємницею, що більшість орендарів використовує тіньові механізми сплати орендної плати. Так, ухиляючись від сплати податків, деякі підприємці офіційно сплачують лише 3% від оціночної вартості землі, все інше виплачують «в чорну». А це майже 40 млн. грн, які б могли суттєво поправити становище районного бюджету.
І тут виникає вже питання до самого голови Шполянської РДА, який шукає механізми наповнення бюджету там, де платять (як то робить «ЛНЗ»), а не там, де ховають, наповнюючи лише власні кишені. Таке відчуття, що це лише примари, які існують тільки на папері щорічного звіту голови РДА. А де ж, вибачайте, легалізація робочих місць? А де ж вивід нелегалів із тіні? От вам і господарник, от вам і авторитет. Або… або має свій цимес з такої вайлуватої та безхребетної позиції від вдячних орендарів.
Ось і виходить, що особливо не напружуючи залишки мозкових звивин, РДА замість того, щоб застосувати всі наявні важелі впливу на «хитро зліплених» підприємців, шукають винного. Ось вам і зарплати працівників галузей освіти і медицини, якими зараз маніпулюють в РДА. До речі, мова йде не про педагогів і лікарів, а саме про технічний персонал, адже лікарі і освітяни фінансуються з державного бюджету — вони як отримували зарплату, так і будуть її отримувати. І ніяка РДА не може з цим нічого зробити. В іншому випадку, це вже буде відкритий саботаж, за який по голівці не погладять і зацікавитись цим може прокуратура та інші компетентні органи.
Хоча останній приклад робочої зустрічі голови районної ради Олександра Кузуба, мера Сергія Кравченка та головного лікаря ЦРЛ Василя Уманця доводить й протилежне — хто шукає, той завжди знайде. Так, ці керівники домовились, що Шполянська ОТГ надасть Центральній районній лікарні 1 млн 350 тис гривень для покриття заборгованостей із зарплатні технічного персоналу лікарні. То що ж виходить, домовлятись таки можна? Просто треба, як кажуть, язик із того боку мати.
А саме вміння домовлятись сьогодні найбільше знадобиться керманичам усіх рівнів. Адже перехідний етап, який спричинила реформа децентралізації, так чи інакше доведеться пережити. До початку дії реформи — 60% ПДФО підприємці сплачували у районну скарбницю, і вже районна влада розподіляла отримані кошти на власний розсуд — тому стільки-то тисяч гривень, цьому стільки-то, а от цьому дамо мільйон. Районне керівництво абсолютно не бентежило, що розподіл був нерівномірний, і РДА розпорошувала бюджетні кошти на вирішення дрібних проблем, не маючи стратегічного бачення, задовольняючи містечкові проблеми лише обраних сільрад. Після вступу в силу реформи, люди отримали можливість залишати гроші на місцях, сплачуючи податки, бачити на що вони йдуть. Таким аргументом керувалась і ГК ЛНЗ, перереєстровуючи частину своїх підприємств до Шполянської ОТГ.
Фактично районна влада дійсно втратила левову частку бюджетних коштів, якими розпоряджалась раніше. Тому й звинувачує «ЛНЗ» в неетичному поводженні. Проте, яке право на ці кошти має сама районна влада? Адже деякі з перереєстрованих підприємств навіть не працюють на території Шполянського району! Так, наприклад, підприємство «Украгропротект», яке входить в ГК «ЛНЗ», взагалі знаходиться у місті Київ і провадить свою діяльність по всій території України. Проте за рішенням власника було зареєстроване на території Шполянській ОТГ, тож і податки сплачує в бюджет громади. Для чого це зроблено? Насамперед для того, аби ці кошти йшли на розвиток громад, де працює ГК «ЛНЗ». Саме для цього і проводиться реформа децентралізації, аби гроші залишались на місцях, а не йшли на розвиток сусідів, і розумні люди використовували її переваги. «ЛНЗ» ж не перереєструвало, наприклад, підприємства зі Станіславчика, який увійшов у Матусівську ОТГ. НІ! Бо гроші залишаються на місці — а це головне, чого прагне керівництво «ЛНЗ».
Наслідки кожен шполянин може бачити наочно — нові дороги, тротуари, облагороджені парки, відремонтовані будівлі, оновлені матеріально-технічні бази навчальних та лікувальних закладів. А не подобатись це все може районній владі тільки тому, що ділять ці кошти тепер не вони.
На таку думку наводить яскравий приклад, коли у січні 2018 року «ЛНЗ-Агро» помилково перерахувало на рахунок Шполянського району 500 тисяч грн. та написало листа до податкової служби щодо повернення цих коштів. Згідно із законом податкова здійснила перевірку і дала добро на повернення цих коштів на рахунок підприємства, проте… казначейство РДА кошти так і не повернуло. Більше того, ловкенько освоївши чужі гроші, Потапенко вирішив ще й «віддячити» «ЛНЗ», обляпавши компанію своїми недолугими вигадками, які швиденько ретранслювали в «Шполянських вістях».
Та як би районні владці не горланили, система все одно зміниться. Неможливо бути наполовину вагітним. Один за одним села району будуть переходити чи створювати власні ОТГ, відтягуючи з районного бюджету кошти, зареєстрованих на їхніх землях, підприємств. Тож, чи платитиме «ЛНЗ» в район чи ні, грошей все одно не вистачатиме. Цікаво, кого ж тоді зроблять крайнім?
І наостанок… для усіх скептиків. Якби податки, які сплачує ГК «ЛНЗ», було сплачено неправильно, то компанія давно б отримала суттєві штрафні санкції від фіскальних органів. А оскільки все відбувається в рамках чинного законодавства, то і претензії відсутні.
Сергій ЗУБАТОВ
Обережно, маніпуляції!
Керівництво вам не договорює
Минулого понеділка Володимир Потапенко зібрав нараду директорів шкіл району, на якій повідомив, що коштів на зарплату обслуговуючого персоналу навчальних закладів відтепер немає. Всім їм треба йти у неоплачувану відпустку і ніхто не знає чи це ще врятує. Головним винуватцем районний «керманич» назвав Групу компаній «ЛНЗ». Бо саме ця, мовляв, гіпербізнесова корпорація перереєструвалася на території Шполянської ОТГ і відтепер збагачує міський бюджет, а не районний. Забув, правда, уточнити, що таким чином, основна частина мільйонних податків осідає в Шполі, а не відлітає у загальний держбюджетний казан, де й тане невідомо на які потреби. А все через те, що РДА за три роки не спромоглася реалізувати на території Шполянщини реформу децентралізації. А тепер, нічого предметно не пропонуючи, пан Потапенко закликав освітян… писати листа Президенту, аби просвітив усіх, де ж узяти гроші на численні потреби шкіл та інших установ гуманітарної сфери.
Проте Володимир Потапенко лише лякає працівників районних медичних та освітніх установ, що їх звільнять бо нічим платити зарплату. Адже, на зарплату педагогів та лікарів йде державна дотація і районний бюджет до цього ніякого стосунку не має. А взявшись за технічний персонал шкіл, незрозуміло, чому він не звернув увагу на непомірно роздутий апарат самої райдержадміністрації. Майже половина чиновників, яка зараз, нібито, «працюють» в кабінетах на Лозуватській, вже не виконують ніяких функцій. Вони лише дублюють обов’язки працівників Шполянської ОТГ, при чому, фактично не маючи для цього якихось механізмів впливу і повноважень. Зарплати, які ж вони при цьому продовжують отримувати, вирішити зекономити за рахунок техперсоналу шкіл.