“Кому грати, а кому розгрібати”: у Матусові не знають що робити з лікарнею попередників

Історія створення “своєї” лікарні в Матусівській ОТГ – справжня драма сільської медицини. Проєкт, який придумали колишні посадовці громади, вийшов недешевим і помпезним. А відкритий напередодні місцевих виборів, ще й створював такий потрібний тоді образ «дбайливого керівництва громади». Тільки почати свою роботу новостворений Центр так і не зміг. Нереалізований до пуття, він «мертвим грузом» ліг на плечі нового керівництва громади та лише за неповний 2020 рік потягнув з бюджету сільської ради близько 2,5 мільйона гривень.  Чому так сталось, розбиралася “Шполяночка +”.

Навесні минулого року на сторінках вісника Матусівської громади все частіше почала з’являтися інформація про те, що жителі ОТГ не отримують належного медичного обслуговування. Ця думка активно нав’язувалась матусянам. Спочатку – через небажання тодішнього керівництва громади фінансувати Шполянську районну лікарню (читати: через постійний конфлікт зі Шполянською ОТГ), а потім – через власні амбіційні плани, які «намалювались» з початком передвиборчої гонки. У Матусові вирішили створити свій Центр первинної медико-санітарної допомоги – простою мовою,  поліклініку у складі амбулаторії та двох ФАПів.  В ОТГ навіть створили нову посаду директора цього закладу, який у перспективі мав би керувати медициною в Матусові. Минуле керівництво не вбачало нічого крамольного в тому, що Центр ще не відкрили,  а «людинку» вже працевлаштували – а це за минулорічними підрахунками, близько 300 тисяч гривень на рік заробітної плати.

Звісно, ідея власного медичного центру не могла не викликати задоволення у людей. Тодішні керівники громади не втомлювалися хвалитися “своєю лікарнею”, яку фахівці медичної галузі відверто називали “мертвонародженою”. 

Внаслідок таких планів, тоді у Матусові відмовились від співфінансування Шполянської ЦРЛ, де лікувались мешканці громади. Проте, «свою лікарню» так і не запустили. Зараз ці керманичі «махають» у бік нинішньої влади. Та люби Боже правду, винні не лише вони. 

«Картковий будинок» або лікарня без лікарів

Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Матусівської сільської ради було рішенням Матусівської сільської ради в березні 2020-го року. Однак, як стверджують в самій сільраді, економічного обґрунтування для відкриття такого закладу в них не було: “Це рішення приймалось скоріше на амбіціях, ніж на здоровому глузді і турботі про громаду”. Вся проблема у тому, що у Центрі немає лікарів. А на таку медичну установу (згідно з вимогами Міністерства охорони здоров’я), їх має бути мінімум три, не враховуючи медичних сестер та обслуговуючого персоналу.

  • У нормативному акті на провадження господарської діяльності з медичної практики зазначено обов’язковий пакет документів, який повинен бути на момент отримання Ліцензії. Відтак, для того, щоб отримати Ліцензію, в установі повинні бути лікарі, які на той момент повинні працювати в медичному закладі, - роз’яснюють в сільській раді. – Тобто, на момент отримання Ліцензії ( 21.05.2020 року) у «Центрі первинної медико-санітарної допомоги» мали б вже працювати лікарі, яких немає і досі.

Посадовець Матусівської сільської ради попросив не розкривати його ім’я, але відверто розповів про своє бачення ситуації довкола лікарні.

  • Як вже склалось історично, в Матусові ніколи нічого не робилось просто так. Які б блага не створювались у селі – все зводилось до лобіювання інтересів певних фермерів села. По суті, село хоч і мало органи місцевого самоврядування, але, як говорять самі жителі, всі важливі питання вирішувались не в сільраді, а в конторі впливового фермера. От як приклад: продаж гідроспоруди сільського ставу, вартістю понад 7 мільйонів гривень, всього лише за 150 тисяч. За одну «оборудку» громада могла втратити майже 7 млн гривень, при тому, що весь бюджет ОТГ складає 28 мільйонів на рік. І це лише один факт з діяльності колишньої влади, а скільки фактів не встановлено. «Благими намірами, викладена дорога… самі знаєте куди. Так і проєкт створення лікарні з самого початку був приречений і використовувався лише як піархід напередодні виборів – за рахунок нього планували залишитись на «насидженому» місці, а потім нею ж маніпулювати людьми: «щось не так, закриємо лікарню». Та же, як зі школою після виборів – «не вибрали кого сказано – сидіть без тепла».  Проте, як показала практика, матусяни не сліпі, хоча і бояться сказати це вголос, - каже посадовець.

Зі слів нашого співрозмовника, в поспіху створення медичного закладу, колишні посадовці “забули” врахувати думку і самих лікарів, яких подали без їхньої згоди на отримання ліцензії. Відтак, лікарню відкрили, а працювати в ній немає кому.

З приходом нового керівництва Матусівської громади з листопада минулого року, почали «розгрібати спадок попередників». Звісно, аналіз витрат на утримання комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» показав необгрунтовані витрати. Центр не працює, а зарплати директору та бухгалтеру плати, приміщення опалюй, щоб пліснява «не поїла» і т.д. 

  • У 2021 році в Матусівській сільській раді було проведено аудит Державною аудиторською службою України за період діяльності Матусівської сільської ради з 2018 по 2020 рік включно. Згідно з аудиторським звітом встановлено, що «Проведення витрат на утримання новоутвореного комунального закладу (КНП «ЦПМСД» Матусівської сільської ради), який фактично не здійснює діяльності, призвело до неефективного використання коштів бюджету територіальної громади на суму 2 мільйони 560 тисяч гривень, - повідомляють в сільській раді.

Проводили в громаді й неодноразові перемовини з лікарями, імена яких було подано на ліцензування при створенні медичного закладу. Але медики в один голос відмовляються від роботи у Центрі. Кажуть, розуміють його безперспективність, адже бюджет маленької ОТГ не може сам потягнути утримання такого закладу, а компенсацію НСЗУ отримати не зможуть через невідповідність. 

Політичні інтриги та безвольність депутатів створюють “діру в бюджеті” ОТГ

Питання доцільності існування “лікарні”, яка не працює, але тягне гроші громади, було поставлене перед сільськими депутатами.

  • 22.12.2020 року на сесії Матусівської сільської ради було розглянуто питання про доцільність утримання комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Матусівської сільської ради. Як результат, депутати Матусівської сільської ради підтримали більшістю голосів рішення про недоцільність його утримання. Після цього рішення Матусівська сільська рада дала вказівку керівнику ЦПМСД привести до відповідності всі документи, здати річні звіти і підготуватись до процедури ліквідації, - повідомляють в сільській раді.  

У березні цього року на сесію Матусівської сільської ради було винесено рішення про ліквідацію комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Матусівської сільської ради, але більшість депутатів, як виявилось, змінили свою думку. 

У липні Матусівська сільська рада знову зробила спробу пробудити здоровий глузд депутатів і повторно винесла проєкт рішення. Але здоровий глузд так і не переміг. 

У сільській раді допускають, що за безвольністю депутатів може стояти той самий фермер, який хоче повернути собі вплив на життя громади. А поки хтось «грається», бюджет громади і далі нестиме пусті витрати.