Кому розвиток, а кому чиновницьке «корито»: експерти дослідили, як шполянські громади витрачають бюджетні кошти (ДОКУМЕНТИ)

фото тематичне

Децентралізація в Україні не лише дала організаційну самостійність містам і селам країни, а й створила всі умови, щоб громади самі визначали куди краще витрачати бюджетні кошти. Попри це, на сьогодні досить багато громад залишаються залежними від держави. Дотації від держави дозволяють таким громадам на рівні з іншими брати участь у реформах освіти та медицини. Утім, про розвиток інфраструктури та інших напрямів вони мають піклуватися вже самі. Нещодавно незалежні експерти дослідили бюджетні видатки всіх ОТГ країни в розрізі областей. «Шполяночку +», звісно, найбільше зацікавили шполянські. Хто зі Шполянських громад рухається у своєму розвитку, хто є прикладом для інших ОТГ, а чиї чиновники «з’їдають» більше, дізнавались наші журналісти.

На початку вересня на сайті «Децентралізація» оприлюднили підсумки виконання бюджетів 872 ОТГ України за перше півріччя 2020 року. Для аналізу фахівці взяли  дані Міністерства фінансів України, Державної казначейської та Державної статистичної служб. Серед оприлюднених показників: рейтинги дотаційності громад, їхні витрати на розвиток інфраструктури, видатки по галузям та управлінський апарат.

«Шполяночка +» взяла для огляду три громади Шполянщини: Шполянську, Лип’янську  і Матусівську, які твердо «застовбили» свої позиції в рейтингу. Щоправда, є серед них як відверті фаворити, так і аутсайдери.

Громади Шполянщини очима експертів

Як відомо, бюджет кожної громади складається із загального та спеціального фондів, а також дотацій і субвенцій, які їм надає держава (наприклад, освітня і медична субвенція – ред.). У своєму дослідженні експерти ж взяли тільки ті показники, які стосуються здебільшого використання доходів загального фонду бюджету громад. Простою мовою, це ті кошти, які громада заробила самостійно (доходи з податків тощо).

Так, згідно з оприлюдненими «Показниками фінансової спроможності та розвитку об’єднаних територіальних громад Черкаської області» рейтинг найбільш залежних від дотацій держави очолює Матусівська громада. У тому ж таки рейтингу вона очолила «хіт-парад» тих громад, де утримання апарату сільської ради є найдорожчим серед всіх ОТГ області.

Відтак, за рівнем доходів громад на одного мешканця, місце в першій десятці рейтингу впевнено тримає Шполянська ОТГ (3,1 тисяч гривень). Далі йде Лип’янська громада з 2,05 тис. грн (26-те місце в рейтингу). А замикає «районний перелік» Матусівська громада з 1,3 тис. грн, яка посіла 50-те місце з 55 ОТГ області. 

З усіх місцевих громад лише Шполянська ОТГ не є дотаційною. Тобто, не лише не залежить від держави, а й навпаки віддає їй частину своїх доходів. Шполянська ОТГ займає 6-те місце в області з від’ємним показником – 4,8%. Лип’янська ОТГ займає 36-те місце, а от Матусівська громада замикає рейтинг серед аутсайдерів, займаючи аж 51 місце серед інших ОТГ області. 

Варто зауважити, що за показниками капітальних видатків з бюджету на розвиток інфраструктури громади, капітальне будівництво тощо, рейтинг теж очолює  Шполянська ОТГ. 15,2% її доходів йде на розвиток, що дозволило їй опинитися у першій трійці успішних громад області. Для порівняння, у Лип’янці на створення капітальних проєктів витрачають лише 2,8% бюджету. А в Матусові цей показник серед наймізерніших – лише 0,8% бюджету йде на розвиток громади і її інфраструктури. 

Слід зауважити, що серед усіх громад вже розформованого Шполянського району, саме Шполянська ОТГ є найбільшою за своїми розмірами. Виходячи з показників рейтингу, ідеальним варіантом для цієї громади, було б і надалі залишатись у тому ж складі, в якому вона є зараз – Шпола плюс десять сільських рад. Проте, після останнього укрупнення, внаслідок формування перспективного плану об’єднання, держава вирішила приєднати до Шполянської ОТГ ще 8 сіл. Міський голова Шполи Сергій Кравченко переконаний, що це максимум, який готова «потягнути» громада, подальше збільшення ОТГ може негативно вплинути на економічну ситуацію в громаді, яка зараз перебуває в стані розвитку, тому сподівається, що це останнє приєднання до Шполянської ОТГ.

Приваблива дотаційність, або Чиї чиновники «їдять» найбільше?

Суттєва різниця між громадами Шполянщини відображається і в інших показниках. Але справжній подив викликають показники витрат, який громади витрачають на утримання власних чиновників (мовою документів, апарату ОТГ – ред.).

Так, Шполянська громада витрачає на працівників міськради лише 13% доходів та посідає 4-те місце у рейтингу з 55 ОТГ області. Лип’янська ОТГ знаходиться значно нижче – на 52-ому місці (63,8% витрат на своїх чиновників). Матусівська ж громада справді вражає – чиновники там «проїдають» 68,3 % коштів загального фонду бюджету ОТГ. З таким показником Матусівська ОТГ займає в області ПЕРШЕ МІСЦЕ з кінця рейтингу!  

фрагмент документу - бюджет Матусівської ОТГ на 2020 рік

Ознайомитися із бюджетом Матусіської громади можна на сайті громади. Там же опубліковані і детальні роз’яснення майбутніх витрат. При загальному розмірі бюджету громади (25,2 мільйони гривень) на утримання чиновників сільської ради (38 працівників) заплановано витратити близько 8 мільйонів гривень, на галузь освіти (99 працівників) – 13,2 мільйона. З них 10,5 мільйонів – зарплата освітян. Шляхом нескладних математичних підрахунків виходить, що в середньому чиновник сільради заробляє 212 тисяч гривень на рік (17,6 тис грн на місяць) та отримує вдвічі(!!!) більшу зарплату, ніж сільський освітянин – близько 106 тисяч гривень на рік (8,8 тис грн на місяць).

фрагмент документу - бюджет Матусівської ОТГ на 2020 рік

Видатки на інші галузі в ОТГ взагалі заплановані в рази менші. Культура в Матусові отримує лише 1 млн 117,4 тис. грн (4, 49% видатків бюджету).  На благоустрій громади заплановано 664 тис. грн, а на соціальну сферу лише 126 тис. грн, що становить відповідно 0,2% і 0,05% від загальних видатків бюджету громади.

список працівників Матусівської ОТГ

Непомірні апетити чиновників сільської ради чітко прослідковуються під час аналізу їхніх доходів у деклараціях НАЗК. Якщо взяти для порівняння заробітну плату «ТОП-чиновників» ОТГ за 2018-й і 2019-й роки, то зарплата таких працівників за цей час зросла фактично вдвічі. Чи залежить такий ріст зарплати чиновників від їхніх професійних якостей і успіхів в адмініструванні, звісно, невідомо. Однак, градація їхніх зарплат дивує. 

До прикладу, заступник голови ОТГ Сергій Горя у 2019 році мав значно більшу зарплату, ніж старша за посадою – перша заступниця голови ОТГ Ірина Береза. А очільниця відділу, яка курує роботу освіти, охорони здоров’я, культури, молоді та спорту Людмила Денисенко заробила за останній рік на 19 тисяч гривень менше, ніж начальник відділу оборонної роботи ОТГ Олександр Горя.

А от найбільшу зарплату в громаді отримують її очільник Василь Колісник (371 тис. 938 грн на рік) і секретар ради –Любов Броварська (301 тис. 600 грн на рік). Це в середньому складає 30,9 тисяч гривень на місяць і 25,1 тисяч відповідно.

Невже це так важливо: «Послуги PR-ників і адвокатів»

Коротким аналізом закупівель на ресурсі «Прозорро», які здійснює Матусівська сільська рада, стає відомо, що єдиним капітальним проєктом у громаді є будівництво «скандального» Центру первинної медико-санітарної допомоги. Цікаво те, що тендер на виконання його робіт виграло підприємство з Києва, яке за даними ресурсу Opendatabot, фігурує у ряді судових справ про ухилення від сплати податків іншими, пов’язаними підприємствами.

Однією з найзатребуваніших послуг, яку замовляють у Матусівській сільській раді, є юридична. Цього року сільською радою було проведено чотири закупівлі юридичних та консультаційних послуг на загальну суму 57 тисяч 750 гривень. Найцікавішою закупівлею у цій галузі є замовлення послуг, пов’язаних з оформленням і засвідченням документів Адвокатським бюро «Кулик і Альянс Партнерів» з Чернігова. За наявною інформацією, юристи того ж бюро ймовірно представляють інтереси місцевого ФГ «Ольвія» та активно телефонують журналістам та в редакції області, погрожуючи судовими позовами.

Також матусівські чиновники захопилися ідею «самовихваляння» та вирішили з кишень платників податків платити пресі за висвітлення своєї діяльності. Цього року на рекламу ОТГ витратили 35 тисяч гривень. Серед цих закупівель – замовлення на телебаченні кількахвилинного сюжету про «успішну ОТГ» та замовлення послуг черкаських PR-ників щодо «консультації в галузі інженерії та будівництва»... Яке, цікаво, будівництво в громаді «консультували» фахівці зі зв’язків з громадськістю?

Як відомо,  правоохоронні органи вже декілька місяців досліджують ситуацію не лише із використанням бюджетних коштів в Матусівській ОТГ, відкривши ряд кримінальних проваджень, а й зафіксували інші порушення, пов’язані із діяльністю місцевих чиновників. І поки бюджет громади йде на утримання чиновницького апарату та рекламування тих же чиновників у ЗМІ, в Матусові не можуть знайти коштів на навчання сільських дітей у музичній школі і лікування своїх жителів у районній лікарні.

 Сергій ЗУБАТОВ