Паспорти померлих та “ліві” заповіти: під час обшуку правоохоронці вилучили в Матусівській ОТГ чимало цікавих документів

фото тематичне

27-го серпня працівниками прокуратури і Управління стратегічних розслідувань Нацполіції були проведені обшуки в службових кабінетах Матусівської сільської ради ОТГ. В ході слідчих дій правоохоронці вилучили декілька пакетів із документами, які можуть бути доказами у низці кримінальних проваджень, пов’язаних із порушеннями закону чиновниками ОТГ. Як стало відомо згодом, досліджуючи вилучені документи, правоохоронці виявили додаткові факти й інших можливих порушень закону. 

Про це пише обласне видання "Дзвін".

Згадані обшуки проводились правоохоронцями в рамках кримінального провадження щодо порушень у сфері земельних відносин. Як повідомляли в прокуратурі Черкаської області, на підставі ухвали суду правоохоронці перевіряють законність використання земельних ділянок.

За інформацією у ЗМІ, правоохоронці проводили обшуки на підставі кримінального провадження, пов’язаного із ймовірним самовільним захопленням декількох десятків гектарів землі місцевим фермерським господарством.

І хоч місцева районна газета “Шполянські вісті”, яка отримує з кошти з бюджету Матусівської громади за висвітлення діяльності сільської ради, повідомила, що документи нібито “вилучили, щоб вже за день повернути”, а сільський голова Матусова Василь Колісник заявив, що нібито є рішення суду, яким частину вилучених документів було повернуто сільській раді, – вже 2-го вересня на ресурсі “Єдиний державний реєстр судових рішень” було опубліковано ухвалу суду в рамках нещодавно відкритого кримінального провадження. Як з’ясувалося, у судовому засіданні 29-го серпня вирішувалося питання про арешт вилучених в Матусівській сільській раді документів.

Згідно даних, викладених в ухвалі суду, під час обшуку слідчими було вилучено не лише документи у справі виявлених порушень в сфері земельних відносин. Як можна довідатись із судового рішення, в ході обшуку, слідчі виявили і вилучили в кабінеті Секретаря Матусівської сільської ради оригінал заповіту, складений із ймовірним порушенням Закону та… 9 паспортів давно померлих селян, які мали б вже давно бути знищеними.

Слідчі вважають, що виявлені документи могли стати предметом фальсифікацій з боку посадових осіб Матусівської ОТГ.

- Поряд з цим, під час обшуку в кабінеті секретаря сільської ради також було виявлено та тимчасово вилучено зазначене майно. Наявність вищезазначених документів у кабінеті секретаря Матусівської сільської ради, а також той факт, що заповіти незаконно посвідчені за відсутності підпису заповідача, а паспорти померлих осіб незаконно зберігаються тривалий час та не передаються до відповідних органів для знищення, може свідчити про їх використання як засобів вчинення кримінального правопорушення шляхом фальсифікації вчинення певних нотаріальних, реєстраційних дій, що є предметом кримінального правопорушення, а тому може мати безпосередній зв`язок з розслідуванням вказаного провадження, – йдеться в ухвалі.

Окрім того, в цій же ухвалі зазначено, що слідчими було вилучено документи, пов’язані із можливою підробкою заповітів місцевого подружжя пенсіонерів.

Додамо, що черкаські ЗМІ писали про цю історію. Потерпілі зазначали, що невідомі особи підробили їх підписи і заповіли їх земельні паї на користь родини місцевого фермера. Самі ж пенсіонери вважали причетними до цього посадових осіб Матусівської сільської ради. За фактом журналістського розслідування правоохоронними органами Черкащини було відкрито кримінальне провадження за частиною 1 статті 358 Кримінального кодексу України (Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів).

В той же час, виходячи із даних, викладених в ухвалі суду,  стає відомо, що 19-го серпня Шполянським відділом Смілянської місцевої прокуратури  було об’єднано декілька кримінальних проваджень за ч.1 ст.366 КК України (Складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів) та  ч.2 ст. 364 КК України (Зловживання владою або службовим становищем, яке спричинило тяжкі наслідки) в одне.

Цікаво, що після проведених у сільській раді Матусівської ОТГ обшуків, місцеві чиновники в поспішному порядку розпочали реєстрацію “вільних” земельних ділянок на території громади. Таку інформацію оприлюднив і наш сайт. Є інформація, що вказана земля фігурує у матеріалах кримінального провадження, як така, що ймовірно використовувалась самовільно окремими фермерами с. Матусів.

- Дивовижним чином, але відразу після реакції прокуратури, в Матусівській сільській раді відразу знайшли “загублені” гектари, які можуть бути надані АТОвцям. І головна родзинка у тому, що віднайдена земля знаходиться якраз у тому масиві, який і був “захоплений”. Про що свідчать дані Публічної кадастрової карти України. У підсумку, після добрячого “копняка” від прокуратури, згаданий масив терміново ділять на 15 ділянок по 2 га кожна. Дата реєстрації нових 2-гектарових ділянок – 7-ме серпня 2020 року, тобто вже після втручання прокуратури, – йдеться у нашому матеріалі від 3-го вересня.

Чи оголошено у рамках відкритих кримінальних провадженнях підозри, правоохоронці поки не повідомляють.