За декомунізацією настане деімперіалізація
За декомунізацією має настати деімперіалізація назв вулиць і провулків Черкащини. Таке переконання висловлюють представники обласної топонімічної комісії, які за кілька місяців дали нові назви 1053 об’єктам топоніміки Черкащини.
Станом на 21 лютого, коли повноваження з перейменування об’єктів топоніміки населених пунктів області перейшли до облдержадміністрації, було змінено 2766 комуністичних назв. Тобто тоді було виконано, по суті, лише дві третини роботи. Решта дісталася обласній владі.
— Обласна комісія свою функцію (в рамках закону про декомунізацію) виконає, але робота, мабуть, не завершиться, — заявив під час нещодавнього відкритого засідання обласної топонімічної комісії заступник її голови, заступник голови облради Валентин Тарасенко. — Ми не можемо підміняти собою органи місцевого самоврядування. Вони мають продовжити роботу з перейменування, не перекладаючи її на когось.
Частина старих назв вулиць і провулків формально не підпадають під дію закону про декомунізацію, хоча радянська влада і використовувала їх для своєї популяризації.
Як зазначив черкаський історик, член міської і обласної топонімічних комісій Віталій Масненко, в ідеалі треба було б, щоб місцеві фахівці встановлювали історичні назви вулиць і провулків у своїх населених пунктах. Це дозволило б кожному населеному пункту мати своє власне «топонімічне обличчя». Але цього, як правило, не було зроблено. В деяких випадках представники обласної топонімічної комісії змогли виїхати на місця і, спілкуючись із старожилами та краєзнавцями, відновити специфічні місцеві назви. На жаль, така можливість була не завжди. У цих випадках топонімісти орієнтувалися на ті історичні особистості, «які мають прив’язку до області, до певного району чи до цього конкретного населеного пункту».
Відтепер у місті є вул. Степана Кожум’яки, Рити Нещадименко та інші
Відповідно до вимог Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їх символіки» розпорядженням голови Черкаської обласної державної адміністрації Юрія Ткаченка від 18 травня 2016 року було перейменовано 15 об’єктів топоніміки Шполи.
Враховуючи пропозиції топонімічної комісії при облдержадміністрації, свої назви змінили деякі об’єкти районного центру.
Так, вулицю Коломійченків перейменовано на Братів Коломійченків; вулицю Бурякорадгосп гуртожиток — на Василя Василька; вулицю Воїнів-інтернаціоналістів — на Воїнів-миротворців; Гайдара — на Рити Нещадименко; Корнійчука — на Степана Бена; Маяковського — на Святослава Хороброго; Мічуріна — на Сергія Рощинського; Невського — на Трохима Зіньківського; Папаніна — на Олекси Влизька; Територія цукрозаводу — на Цукрозаводську.
Вулицю Чернишевського перейменовано на Степана Кожум’яки; Чкалова — на Володимира Мономаха; 1 Травня — на Агатангела Кримського; провулок Папаніна — на провулок Олекси Влизька; 1 Травня — на Агатангела Кримського.
Перед цим, у лютому 2016 року у Шполі було перейменовано 50 вулиць і провулків, які були визначені топонімічною комісією, створеною при Шполянській міській раді в червні 2015 року.
Нові вулиці з’явились і у селах району
Топонімічна комісія облдержадміністрації, куди було подано пропозиції сільських рад щодо перейменування вулиць сіл району, затвердила наступні назви.
У селі Бурти (Буртівська сільська рада) вул. Першотравневу верхню перейменовано на вул. Нарбутівську верхню, а Першотравневу нижню — на Нарбутівську нижню. У селі Васильків (Васильківська сільська рада) вул. Радянську перейменовано на вул. Козацьку; Пролетарську — на Центральну; Колгоспну — на Соборну; Жовтневу — на Олександрівську; пров. Комсомольський — на Вишневий; Комінтернівський — на Дружби; Колгоспний — на Шкільний.
У с. Водяне (Водянська сільська рада) вул. Колгоспну перейменовано на Грушевського, а у с. Георгіївка (Іскренська сільська рада) вул. Першотравневу — на Героїв Майдану.
Нові вулиці з’явилися і у селі Журавка (Журавська сільська рада).Так вул. Котовського перейменована на Туріянську; Тімірязєва — на Виноградну; Чапаєва — на Шнурянську; Зої Космодем’янської — на Лісову; Щорса — на Шахтянську; Ватутіна — на Краєвидну; Пархоменка — на Вишневу; Гагаріна — на Благовісну; Мічуріна — на Раїси Кириченко; Першотравневу — на Козацьку; Горького — на Олекси Влизька.
У с. Іскрене (Іскренська сільська рада) вул. Леніна перейменовано на Соборну; Чапаєва — на Вільного козацтва.
А у Капустиному (Капустинська сільська рада) змінено назву вул. Ватутіна на Павла Филиповича; Колгоспної — на Максима Залізняка. А вулицю О. Кошового перейменовано на Сергія Подолинського.
У с. Коротине (Антонівська сільська рада) вул. Петровського відтепер носитиме назву Героїв Майдану. У Кримках (Кримківська сільська рада) вул. Піонерська стала Михайлівською.
У Лебедині (Лебединська сільська рада) вул. Колгоспну перейменовано на Євгена Чикаленка; Першотравневу — на вул. Небесної Сотні.
У с. Мар’янівка (Мар’янівська сільська рада) колишній вул. Ле-ніна дали назву Центральна; Комсомольській — Молодіжна; Радянській — Соборна.
Нові назви отримали і матусівські вулиці (Матусівська сільська рада). Так, вул. Будьонного відтепер буде Козацькою; Жовтнева — Соборною; Комсомольська — Героїв Крут; Радгоспна — Івана Богуна, а Чернишевського — Тодося Осьмачки.
У с. Сердегівка (Сердегівська сільська рада) вул. 1 Травня перейменовано на вул. Рити Нещадименко.
Багато вулиць перейменовано у селі с. Сигнаївка (Сигнаївська сільська рада). Зокрема, вул. Радянську — на Незалежності; пров. Радянський — на І. Шульги; вул. Леніна — на Б. Хмельницького; пров. Леніна — на Івана Гончара; а вул. Пролетарську — на Бугаївку; пров. Пролетарський перейменовано на Чумацький; вул. Ватутіна — на Нові Луки; Корнійчука — на Олекси Влизька; Котовського — на Повстанську; Матросова — на Козацьку; Чапаєва — на Героїв Майдану; Чернишевського — на Тодося Осьмачки; 50-річчя колгоспу — на Михайла Максимовича; пров. Чапаєва — на Михайла Старицького.
У селі Станіславчик (Станіславчицька сільська рада) вул. Червону перейменовано на Соборну. У Терешках (Терешківська сільська рада) вул. Першотравневу — на Семена Гулака-Артемовського. У Товмачі (Товмацька сільська рада) вул. Ватутіна стала вул. Олексія Логвиненка.
Підготувала Лариса БАЧИНСЬКА.