ЛІКАР ЗАСТЕРІГАЄ

Перша допомога
при переломах
Всі ми знаємо, що найбільше травм люди отримують узимку, під час ожеледиці. У цей час збільшується і кількість переломів. Що треба знати нам про переломи та яку першу допомогу надати під час таких випадків?

Переломом називають пору­шення цілісності кістки. Якщо пере­лом супроводжується порушеннями шкіри або слизової оболонки, то він називається відкритим, а без по­шкодження шкіри — закритим.

Ознаками перелому є різкий біль, особливо під час руху, припухлість, зміна форми і порушення функцій організму, а під час руху іноді чути хрускіт кісток.

Перша допомога полягає у роздяганні потерпілого, а при наявності рани накладають стерильну пов'язку. Після цього потрібно забезпечи­ти повну нерухомість органів шля­хом накладання шин.

атеріалом для шини може бути будь-який предмет, що є поблизу (дошки, лижі, гілки). Для мобілізації кінцівок необхідно фіксувати два суглоби, розміщені вище і нижче перелому. Щоб запобігти тиску на м'які ткани­ни, на шину з боку, прилеглого до пошкодженої кінцівки, підкладають вату, м'які тканини або мох, траву, сіно та інші підручні матеріали.

Надання допомоги при пере­ломах різних кісток має свої особливості. Тому у всіх випадках потерпілого повинен оглянути лікар.

Як поводитись
під час ожеледиці
Обходьте металеві кришки люків. Як правило, вони вкриті льодом. Крім того, вони можуть бути пога­но закріплені і перевертатися, що додає небезпеки травмувань.

Не прогулюйтеся з самого краю проїжджої частини дороги. Це не­безпечно завжди, а на слизьких до­рогах особливо. Можна впасти та потрапити на дорогу, автомобіль може виїхати на тротуар.

Не перебігайте проїжджу ча­стину дороги під час снігопаду та у ожеледицю. В ожеледицю знач­но збільшується гальмівний шлях автомобілів, і падіння перед автомобілем, що рухається, може призве­сти, в кращому разі, до каліцтва, а то і до загибелі.

Що робити, якщо ви впали? Якщо через деякий час відчули біль у голові, в суглобах, нудоту, побачили, що утворилися пухлини — терміново зверніться до лікаря в травмпункт, інакше можливе виникнення усклад­нень з неприємними наслідками.

Нестійкі погодні умови — відлига вдень і заморозки вночі сприяють активному утворенню бурульок на покрівлях споруд (особливо старих будинків з похилим дахом), що ви­ступають на архітектурних частинах будинків та великих деревах.

Пересуваючись містом у період танення льоду, слід бути особливо уважним, проходячи повз будинки чи біля високих дерев, спершу необхідно впевнитись у відсутності загрози падіння льодових наростів.

За можливості необхідно трима­тись на безпечній відстані від будинків та інших споруд, вибираючи найбільш безпечний маршрут руху. У жодному разі не заходити за спеціальні огорожі поблизу будинків чи дерев.

Правила поведінки
на льоду
Коли довго стоять морози, то во­дойми поступово вкриваються пер­шою ще тонкою та ненадійною кри­гою. Вона завжди небезпечна, а до того ж ще й зрадлива: без шуму та тріску крига рап­тово провалюється під но­гами. Особливо слабкою вона буває в заростях при­бережного очерету, адже тут вона вся пронизана стеблами рослин. Небез­печний для пересування матовий білий лід з жовту­ватим відтінком.

У жодному разі не мож­на виходити на тонкий лід та перевіряти його міцність ударом ноги, а обов’язково використовувати для цього палицю. Не можна також стрибати та бігати по льоду, збиратися великими групами на одному місці. На початку зими небезпечною є середина водоймища, а в кінці зими — прибережні ділянки.

Якщо ж ви все ж опинилися у крижаній воді, а поряд нікого немає, розставте широко руки та нама­гайтеся утримуватися на поверхні. Енергійні рухи під час перебуван­ня у воді сприяють швидкому охо­лодженню. Тому треба без різких рухів виповзти на міцний лід у бік, звідкіля прийшли та повзти до бере­га, відштовхуючись ногами від краю льоду.

Надаючи ж допомогу людині, що провалилася під лід, у жодно­му разі не можна підходити до неї стоячи, потрібно наближатися ле­жачи, розкинувши в сторони руки та ноги, використовуючи дошки або інші предмети, які є під руками. Ле­жачи на одному з таких предметів, закріплених мотузкою на березі або на твердому льоду, особа, яка надає допомогу, повинна наблизи­тися до потерпілого на відстань, яка дозволить подати мотузку, пояс або багор. Коли поруч нічого немає, то 2-3 чоловіка лягають на лід і лан­цюжком просуваються до постраж­далого, утримуючи один одного за ноги, а перший подає жертві ремінь або шарф.

А якщо ви раптом стали свідком нещасного випадку, треба телефо­нувати до служби порятунку «101».

 

Як жити
з остеопорозом

Із роками щільність кісток зменшується з при­чини втрати скелетом структурної речовини. Такий процес, що зайшов надто далеко, робить кістки по­ристими і ломкими. Це називається остеопорозом, головна небезпека якого — переломи.

На остеопороз хворіють мільйони людей. З них 80% — жінки клімактеричного віку, хоч ця хвороба не минає ані молодих жінок, ані чоловіків. До 70 років приблизно 40% жінок хоча б раз переживають пере­ломи з причини остеопорозу.

Крім переломів до інших симптомів відносяться розхитування зубів, згорбленість і кіфоз (викривлен­ня верхньої частини хребта типу «старечого хреб­та»), діагностується остеопороз при рентгенографії кісток.

Фактори ризику: клімакс, недостатня маса тіла, гіподинамія, а також зловживання спиртним, неповноцінне харчування і тютюнопаління, а також діабет, дисфункція щитовидної залози і вживання деяких ліків, особливо кортикостероїдів і протисудомних засобів.

Профілактика: до попередження остеопорозу можна багато чого зробити в кожному віці:

- заохочуйте дітей їсти більше продуктів, бага­тих на кальцій та інші мікроелементи;

- їжте більше фруктів та овочів;

- вживайте більше необхідних кісткам мінеральних речовин. Крім кальцію, кістковим тканинам потрібні бор, мідь, магній, марганець, кремінь і цинк;

- жінкам у період статевого дозрівання, вагітності, грудного вигодовування і клімаксу, а також чоловікам похилого віку потрібно не менше 1,2 г кальцію на день. Його джерела — молочні продукти (нежирне молоко, сир, йогурт), зелень темного ко­льору (листкова капуста, броколі), квасоля, морква, мигдаль і риба, приготовлена з кістками (сардини, консервовані лососеві);

- якщо у вас поганий апетит або ризик остео­порозу високий, щоденно вживайте кальцієві препа­рати (запивайте їх молоком, тому що воно стимулює всмоктування кальцію);

- збільшуйте вживання цинку (молюски, ракоподібні, горіхи, коренеплоди). Він сприяє утворен­ню шлункової кислоти, потрібної для всмоктування кальцію. Зменште вживання насичених жирів і цукру — вони можуть знизити кислотність;

- вживайте якомога менше спиртного: алкоголь посилює демінералізацію кісток;

- обмежте вживання кофеїну: він перешкоджає всмоктуванню кальцію. Добавка молока в каву або чай компенсують втрачений через них кальцій;

- утримуйтесь від уживання кухонної солі: вона всмоктує виділення кальцію із сечею;

- вживайте менше м’яса. М’ясоїди частіше страждають на остеопороз, ніж вегетаріанці;

- вживайте більше вітаміну А (у молочних про­дуктах, яйцях, жовтих і оранжевих фруктах і овочах, в зелені) — корисно для синтезу кісток, і вітаміну С (у більшості свіжих овочів і фруктів), який стимулює утворення колагену, що змінює сполучну тканину кісток;

- збільште вживання вітаміну Д, наприклад, у складі жирної риби і збагачених ним молочних продуктів;

- їжте продукти, насичені вітаміном К (зелені листові овочі);

- не паліть — тютюновий дим руйнує кістки;

- для кісток особливо корисні вправи з наван­таженням. Вони збільшують щільність кісток і масу м’язів, але для цього зовсім не обов’язково піднімати штангу. Кістки ніг зміцнюються, якщо на них регу­лярно діє вага вашого тіла, наприклад, при ходьбі, помірному бігу, під час танців;

- при емоційних навантаженнях використовуй­те прийом зняття стресів.

Дотримуйтеся рекомендованих заходів профілактики остеопорозу, що зведуть до мінімуму руйнуван­ня кісток і будьте здоровими!

Ніна ЛИНДЮК,
лікар загальної практики сімейної медицини