Спорт позитивно впливає на здоров’я

12 ВЕРЕСНЯ — ДЕНЬ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ

Спорт позитивно впливає на здоров’я

Спорт, як вид людської діяльності, з’явився не одне тисячоліття тому. Навіть на малюнках у давніх печерах залишилися зображення процесу кидання списа під час полювання чи рибальства, який повинен був чинитися за певними правилами. Саме життя вимагало від давньої людини руху, гарної фізичної підготовки, а це саме те, що дає нам насамперед спорт. Найдавніші цивілізації завжди приділяли питанню фізичної культури людини величезну увагу, Олімпійські ігри, як можливість виявити й у змаганні розвинути свої фізичні можливості з’явились ще в Давній Греції.
Сьогодні в Україні величезна кількість людей займається спортом, видів якого нараховується з кілька сотень. Шполяни — не виняток.
Сучасне людство добре розуміє позитивний вплив спорту на здоров’я. Зокрема, на Шполянщині для любителів здорового способу життя сьогодні створено ряд умов — діють майданчики на стадіоні «Колос», спортивна зала в приватному клубі «Спорт+», функціонують дві дитячі спортивні школи — Шполянська та Матусівська. За словами завідувача сектора у справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації Олександра БУРЛАКИ, в районі затверджена та виконується програма розвитку фізичної культури і спорту до 2015 року. Значна частина її розділів направлена на залучення дітей, молоді та дорослого населення до систематичних занять фізичною культурою і спортом, зміцнення здоров’я, пропаганди здорового способу життя, покращення матеріально-технічної бази в галузі фізичної культури та спорту.
— Щороку проводяться спартакіади серед державних службовців — змагання з легкої атлетики, футболу, волейболу, настільного тенісу, шахів, шашок та інших видів спорту, — розповідає Олександр Юрійович. — Спортивно-масові заходи в районі проводяться до визначних дат, професійних свят, а з нагоди Дня фізичної культури та спорту урочисто відзначать молодих спортсменів та їх тренерів. Вже став традиційним обласний пробіг пам’яті І.Є.Чернявського, учасника Олімпійских ігор у Мельбурні, який проводиться в першу неділю серпня. Переможці та призери, учасники пробігу нагороджуються грамотами, призами, медалями. В цьому році у пробігу взяло участь 32 особи.
— Окрім фінансування в рамках зазначеної програми, використовуються інші неза-боронені джерела?
— Так, у нашому районі проживають і працюють багато небайдужих людей, які вносять значний вклад у підтримку спорту. В 2015 році в Шполянському районі проводився міжнародний турнір з футзалу «Кубок ФК «Жайвір», фінансову підтримку якому надали приватні підприємці Володимир Волошинюк та Віталій Чапля. Також проводився й обласний турнір з міні-футболу на призи клубу «Шкіряний м’яч», обласні змагання з футболу під девізом «Хто ти, майбутній олімпієць?». Вагому фі-нансову допомогу в галузі спорту надає наглядова рада Групи компаній «ЛНЗ». Це — реконструкція стадіону, утримання дитячих та дорослої футбольних команд, які беруть участь в чемпіонату району та області з футболу, це і відкриття нового сучасного тенісного корту в Лебедині.
У КУЗНЯХ СПОРТИВНИХ ТАЛАНТІВ
Впродовж багатьох років Шполянська ДЮСШ, яку очолює директор Сергій БРАСЛАВСЬКИЙ — одна з кращих в огляді-конкурсі роботи спортивних шкіл Черкаської області. Тут культивуються такі види спорту як легка атлетика, волейбол, чоловічий та жіночий футбол.
— Жіночий футбол у ДЮСШ був започаткований у 2002 році. Наша школа тоді відгукнулась на пропозицію асоціації міні-футболу Черкаської області про проведення чемпіонату області, — розповідає тренер-викладач школи Віталій ГОНЧАРЕНКО. — До того часу я працював у відділенні легкої атлетики, футбол використовувався як ігровий метод тренувань, тож у нас грали як дівчатка так і хлопці. Перша наша поїздка не вивела нас у переможці, ми зайняли 5 місце. Але з того часу дівчата зацікавились цією емоційною грою і з задоволенням грали на тренуваннях після основної роботи з легкої атлетики.
— Чи швидко змогли себе зарекомендувати?
— Вже наступний рік після початку тренувань для нас був призовим, ми у грі за 3 місце обіграли команду Черкаського району. Влітку виступили у перших всеукраїнських змаганнях в м. Скадовськ, де зайняли 6 місце з 7 команд. На змаганнях у Скадовську познайомились з тренером команди з Київщини Володимиром Васильовичем Колоком, нині — головний тренер збірної України з футзалу. Він запросив команду взяти участь у чемпіонаті України з міні-футболу. З того часу команди Шполи регулярно беруть участь у цих змаганнях. У 2005 році засновано футбольний клуб «Жайвір-2005». І я остаточно перейшов на відділення футболу.
— Як багато на рахунку «Жайвора» перемог?
— Найперше велике досягнення — це перемога у першості України з футболу ФСТ «Колос» серед команд дівчат 1991—1992 р.н. Після цього вони стали бронзовими призерами чемпіонату України з футзалу, команда дівчат 1994—1995 р.н — чемпіонами України з футзалу. Пам’ятною є команда дівчат 1996—1997 р.н. Вони — двічі срібний призер чемпіонату України з футзалу та бронзовий призер міжнародних змагань в м. Москва, де команда «Жайвір» була запрошена як краща команда України цієї вікової групи. В складі збірної футбольних клубів стала бронзовим призером міжнародних змагань в м. Прешов (Словаччина).
Нині є чимало перспективних гравців, що тренуються в нашій ДЮСШ. Команда в цьому році взяла участь у ряді змагань, стала переможцем І ліги чемпіонату України серед команд дівчат 2000—2001 р.н., срібним призером міжнародних змагань в м. Хотин Чернівецької області. В планах — приступити до повноцінних тренувань, розпочати підготовку до змагань різного рівня. Паралельно йде набір в молодші групи, а це дівчатка 3—4 кл. та 5—7 кл. Дуже багато батьків помилково вважають цей вид спорту не дівочим, хоча якраз у міні-футболі дівчатка отримують задоволення від гри, адже змагання проходять у залах, емоційно. Особливо наша команда виділяється своєю технічною підготовкою, якій приділяється велика увага на тренуваннях. Дівчатка координовані, підтягнуті. Поїздки ж дисциплінують, зближують колектив. Щороку юні спортсменки оздоровлюються на морі, де не лише відпочивають а й беруть участь у змаганнях.
НА ЗНІМКУ: юні вихованці Шполянської ДЮСШ пофарбували огорожу на спортивному майданчику зі штучним покриттям. Кошти на придбання фарби надав голова наглядової ради ГК «ЛНЗ» Дмитро КРАВЧЕНКО. Не менш популярними серед юних спортсменів є заняття в секціях Матусівської ДЮСШ, де діють чотири відділення: боротьба дзюдо, легка атлетика, бокс та футбол. Основна база знаходиться в приміщенні дитсадка «Калинка» у Шполі, а також бази для занять футболом функціонують у Матусові та Лебедині.
— Першого вересня наша школа відзначила свій тридцятирічний ювілей — повідомляє директор Матусів ської ДЮСШ Надія СТЕЦЕНКО. — За цей час наші спортивні відділення набули популярності, у нас працюють 7 тренерів, які виховують 17 груп із 295 вихованців. А ще 60 дітей тренуємо на громадських за­садах, тобто за ці години трене­ри не отримують зарплатні. Але ж відданість справі не дозволяє відмовитись від благого діла.
— На цьогорічних урочистостях з нагоди Дня фізкультури і спорту наші обдаровані вихованці отри­мають 64 нагороди. Незважаючи на те, що ми не можемо в рамках фінансування закладу розрахову вати на участь у змаганнях вищого рівня, ми ж організовуємо поїздки і повертаємося з призовими місцями. У цьому ми щиро вдячні батькам та постійним спонсорам — керівництву ГК «ЛНЗ», Шполянського заво­ду продтоварів, Шполянського лісництва, СПОП «Відродження», ТОВ «Шпола-Агро-Індустрі», приватним підприємцям Ігорю Кукурузі, Макси­му Доценку, Владиславу Плахотнюку. Саме завдяки небайдужим людям, які підтримують спорт, Шполянщина має багато здобутків юних талантів.
Підготувала Наталія ДАВИДЕНКО
(фото автора та з архіву).