«Маленька війна» Петра Двірника, або Звідки ростуть ноги скандалу з реорганізації соціальних служб Шполянщини

Ось уже понад пів року тривають скандальні «бурління» навколо діяльності Шполянського територіального центру соціального обслуговування. Все почалось у травні 2020 року – з комплексної перевірки діяльності установи, яку ініціювала Шполянська РДА у ході комплексної перевірки всіх установ комунальної власності району. І все б нічого, якби перевіряючі не виявили низку суттєвих порушень у фінансовій документації закладу, використанні бюджетних коштів та майнових прав Терцентру на паї, що лишились йому у спадок від померлих підопічних закладу. Звісно, така «наглість» з-боку Шполянської РДА не могла не спричинити обурення директора Терцентру Петра Двірника, який оголосив керівництву РДА свою «маленьку війну».

Події на фоні перевірки Шполянського територіального центру соціального обслуговування стали лише початком конфлікту між Шполянською РДА та, вже колишнім, керівництвом Терцентру, яке і досі не полишає спроб вернути собі «насиджене місце» та всіма можливими способами «ставить палки в колеса» реформуванню закладу. Заручниками ж цієї «війни» стали працівники закладу, які не можуть отримати заробітну плату.

Та все по черзі… Новий виток скандалу відбувся з моменту прийнятого головою РДА Наталією Коваль розпорядження № 161 від 30 липня 2020 року «Про реорганізацію Територіального центру соціального обслуговування Шполянського району та Шполянського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді шляхом злиття».  Відповідне рішення Шполянської РДА було видане на виконання низки постанов Кабінету міністрів України та Міністерства соціальної політики України, які передбачають оптимізацію соціальних служб у районах в межах адміністративно-територіальної реформи. Проте постанови вищого керівництва країни, вочевидь, не указ колишньому керівнику Терцентру Петру Двірнику – принаймні, так він вирішив собі сам, розпочавши активний саботаж роботи з реформування та підбурювання працівників Терцентру, яких, за словами самих працівників, скеровував чинити спротив будь-яким діям адміністрації.

Пиха вища за розум

Разом із тим, незважаючи на такі відверто ворожі дії з боку Петра Двірника, керівництво РДА в особі Наталії Коваль та Ірини Каландирець запропонувало йому взяти участь у конкурсі на посаду новоутвореного Центру соціальних послуг Шполянського району. Заступник голови РДА Ірина Каландирець каже, що, незважаючи на повне несприйняття Петром Двірником реформуючих процесів, які відбуваються в державі, він залишається досвідченою людиною, яка багато років пропрацювала в галузі. Тому, логічно, що йому було запропоновано взяти участь у конкурсі.

–  Коли йому (Петру Двірнику, – ред.) було оголошено про ліквідацію Територіального центру в рамках реорганізації, він навіть не захотів нас слухати. Він встав і пішов до своєї машини. Будь-які пропозиції,  у т. ч. взяти участь у конкурсі на посаду керівника нового Центру, ним були відкинуті категорично, – розповідає Ірина Іванівна.

Відповідно, конкурс відбувся без його участі та в межах чинного законодавства, з відеофіксацією, посаду обійняв інший претендент на посаду – колишній начальник Управління соцзахисту РДА Анатолій Ракітін, який і приступив до виконання посадових обов’язків. 

Та гладко пишеться, а нерівно стелиться 

Так сталося, що новий керівник не увійшов у повному обсязі у процедуру реорганізації та дещо поспішив у своїх діях, чим порушив процедуру ліквідації попередніх юридичних осіб – вже згаданого Територіального центру і Шполянського районного центру соціальних служб. Зокрема, Анатолій Ракітін через державного реєстратора зареєстрував нову структуру Центр соціальних послуг і, відповідно, подав пакети документів про припинення діяльності попередніх установ раніше встановленого терміну. Що потягло за собою низку проблем. 

Так, не було забезпечено дотримання соціально-правових гарантій працівників у порядку та на умовах, визначених чинним законодавством України. Фактично звільнення працівників з місця роботи (шляхом переведення) та в подальшому прийняття їх на роботу до новоствореного центру не відбулося. Відповідно, не були проведені і всі необхідні розрахунки, які передбачені при звільнені працівника в порядку реорганізації. Залишилися незакритими і рахунки юридичних осіб, що реорганізовувалися. Відтак, сталась ситуація, що рахунки казначейством вже заблоковані і жодних операцій за ними проведено вже не може бути.

Новий керівник закладу звернувся до Шполянської РДА, щоб ті допомогли виправити помилку. Як розповідає Наталія Коваль, вони, у свою чергу, мали звернутись до Черкаської ОДА з клопотанням про скасування розпорядчих актів райдержадміністрації.

–  Ми визнаємо, що такі дії відповідальних посадових осіб новоствореної установи у рамках реорганізації були передчасними, не було дотримано вимог з виконання частини заходів та завдань, передбачених розпорядженням про реорганізацію та злиття Центрів, тому ми змушені були звернулись до голови Черкаської ОДА, щоб скасувати його, – пояснює Наталія Миколаївна.   

За її словами, незважаючи на доводи, облдержадміністрація відмовила в задоволенні клопотання, тож довелося виправляти допущену помилку як то кажуть «з коліс». Оскільки запущений бюрократичний механізм зупинити було неможливо, керівництвом Шполянської РДА було віднайдено кошти, аби надати грошову допомогу працівникам Терцентру у розмірі 1 тис. грн. Чиновники запевняють, що допомогу виділили в рамках чинного законодавства, жодних фінансових порушень в цьому питанні допущено не було. До відповідальних осіб, які допустили зазначене порушення, було застосовано заходи адміністративного впливу. 

То ж хто насправді турбується про людей?!

Проте Петро Двірник та Наталія Грозна «не спали» і вирішили використати цю ситуацію на свою користь – за словами працівників РДА, вони почали розхитувати ситуацію та відверто саботувати роботу соціальних служб. З усіма працівниками було проведено розмову, в ході якої зазначалось, що вони відстоюватимуть їхні інтереси, у тому числі в судових інстанціях, і відновлять роботу Терцентру в колишньому вигляді (що апріорі неможливо по закону, – ред.), та закликали їх не переводитись на роботу у новостворений Центр. 

Особливий цинізм, власне, полягає в тому, що Петро Двірник, який таки подав позов до суду, зібрав зі своїх колишніх підлеглих, як подейкують компетентні джерела, по 300 гривень на послуги юриста.  Люди повірили своєму колишньому керівнику, тільки от у позовній заяві до Черкаського окружного адміністративного суду він вказав вимоги, які насамперед стосувались лише його одного – поновлення на посаді директора Терцентру та виплати йому заборгованості по заробітній платі. Де в них, тих позовах, турбота про людей і їхні проблеми, і за що він з них позбирав гроші, ми так і не знайшли, хоча перевірили реєстр судових рішень по цих позовах.

Не відстає від свого начальника і головний бухгалтер Наталія Грозна. За словами Ірини Каландирець, незважаючи на заключний етап реорганізації, яка, попри негаразди, все ж відбулась, «фінансовий геній» Терцентру зачинила документи та комп'ютер з відповідною документацією на електронних носіях у приміщенні, яке належить Фонду держмайна України, ключ забрала з собою і заявила, що поїхала у відпустку і буде лише на початку грудня. Фактично такими діями вона гальмує повноцінну передачу бухгалтерської документації новоствореній установі, що не дає змоги вирахувати людям їхній стаж, посадові оклади та інші фінансові питання і, головне, виплатити людям належне грошове утримання.

І голова Шполянської РДА Наталія Коваль, і її заступник Ірина Каландирець упевнені, що ситуація таки буде виправлена, незважаючи на спротив попереднього керівництва Терцентру та використання ними брудних інформаційних технологій – хвиля бруду на голови двох керівниць вже почала зашкалювати. Сподіваються керівниці і на те, що люди – «не сліпі» та усвідомлять, де їм намагаються допомогти та виправити помилки, а де, зловживаючи їхньою довірою, намагаються дурити і далі. Що ж до вимушеного жовтневого простою – наразі у Шполянській РДА відпрацьовується алгоритм фінансового відшкодування людям за цей період.

Сергій Зубатов