А далі прогнозувати хід подій важко. Адже за впровадженням адміністративно-територіальної реформи слідуватиме і новий закон про освіту, в якому будуть чітко прописані новітні вимоги. Вони регламентуватимуть, де саме залишатиметься старша школа, де — базова, а де — лише початкова.
Нині питання реорганізації навчальних закладів, в першу чергу, викликано відсутністю фінансового ресурсу на утримання та наявністю учнів, кількість яких з кожним роком невпинно скорочується.
За даними фінансового управління Шполянської райдержадміністрації, статистика кількості учнів за попередні 10 років є невтішною: в 2004 році — 6383 учнів, а в 2014 — 3808. За десять років зменшення відбулося на 40,3%.
Однією із визначальних категорій, про яку необхідно говорити при прийнятті рішення про реорганізацію є вартість одного учня. Міністерством фінансів України визначено фінансовий норматив на одного учня в розмірі 8898 грн. на рік, зокрема: по місту — 8898х0,926=8239 грн.; по селу — 8898х1751=15581.
Фактично вартість одного учня по Надточаївському НВК І—ІІ ступенів складає 26,2 тис. грн. — на 68% більше запланованого Міністерством фінансів України, Буртівського НВК І—ІІ ступенів — 25,7 тис. грн., Станіславчицького НВК І—ІІ ступенів — 24,5 тис. грн., Антонівського НВК І—ІІІ ступенів — 22,5 тис. грн., Топильнянського НВК І—ІІІ ступенів — 22,2 тис. грн., Капустинського НВК І—ІІІ ступенів — 22,0 тис. грн.
До того ж, в малій сільській школі левова частина коштів йде на утримання приміщення та оплату праці вчителів, а на поповнення методичної та матеріальної бази коштів не залишається. Крім того, у школах з малою наповнюваністю учнів один учитель викладає кілька навчальних предметів.
Але позиція районної влади Шполянщини сьогодні є непохитною: реорганізації в нинішньому році не буде. Очільник району Володимир Потапенко активно зустрічається з громадами, орендарями земель, де переважно заручається підтримкою щодо делегування коштів районному бюджету з сільських бюджетів та з коштів, наданих соціальними партнерами. Тож до навчального 2016—2017 року мережа навчальних закладів завдяки чималим зусиллям збережеться, а далі час покаже.
Наталія СТОРЧАК.