(Продовження. Початок в №№30—32, 35, 36, 38, 42, 44, 46, 52 за 2015-ий рік, №№3, 6 за 2016-ий рік).
Уявімо собі, що може діятися в душі агронома, коли він окидає поглядом некошені пшениці донецького степу. В нашому уявленні Донбас — це здебільшого шахти, терикони, рудники. Але Донбас — це ще й глибокі та щедроврожайні чорноземи.
Певно, з жалем і болем оглядає поля цей чоловік, який відгукується на позивний «Американ». «У миру» він — агроном Ружинського району на Житомирщині. А ім'я його — Олександр. Його мобілізували ранньої весни минулого року до 26-ої Бердичівської мехбригади — і він поміняв своє, одне з найдревніших у світі ремесло, на ремесло воїна.
Чому він саме «Американ»? У цьому позивному — відлуння родової історії, про яку цікаво написала Людмила Коханець. Олександрів прадід їздив на заробітки до Америки. І буцімто там заробив капітал. Повернувшись додому, загосподарював на широку руку. Однак — революція, експропріація, колективізація... — і все здобуте мозолями пішло прахом. Лише прізвисько «Американець» або «Американ» лишилося за ним. А це ожило в такій ролі його правнука, якого побратими з бригади ухвалили рекомендувати головним агрономом Донеччини після перемоги. «Американ» однікується, каже, що в нього й побіля Ружина вистачить роботи, однак побратими певні: ще переконають йоготут загосподарити. Треба ж тут наших людей лишати якнайбільше.
Воює разом зі своєю бригадою потомственний хлібо- роб. І не дуже розказує, що в нього на думці, коли бачить, як снаряди й міни шматують вибухами зарослі бур'янами хлібні поля.
Чи могло йому таке приснитись у найстрашнішому сні, що раптом стане людиною війни?..
Ще одна людська доля, втягнута у війну.
Очевидно, не припускав собі й думки вже 56-річний Віктор Ожогін, тепер колишній директор Дніпропетровської обласної державної телерадіокомпанії, що йому доведеться стати командиром взводу Національної гвардії. Він сам штурмував військкомат — відмовили: у вас уже ж вік — передпенсійний. Знову нагадував про себе — не брали. Нарешті й про нього згадали. Успішно пройшов медкомісію. Оскільки старший лейтенант запасу, відразу ж призначили комвзводу.
Коли пішла інформація, що взводові Ожогіна перед відправленням у зону АТО потрібне відповідне спорядження, спрацювала журна- лістська солідарність. Швидко зібрали поміж себе кошти на обмундирування, берці, бронежилети та все інше. Допомогли коштами й постійнчитачі. Всю цю епопею описала колега Ожогіна Лілія Музика в своїй розповіді про журналістський взвод (так його назвали), який відправлявся на оборону Маріуполя.
Ожогіна запитують — чому пішов воювати. Відповідає: відчув у собі належний досвід. Служив на флоті, пройшов військову кафедру в Інституті журналістики. Не почувається на свій вік, бо має хорошу фізичну підготовку. А головне — він патріоттелевізором. Він виріс на Луганщині. Його колишні однокласники — здебільшого в «ополченні ДНР». А він почувається у своїй рідній стихії з протилежного боку. З нашого, українського. Адже тут народилися його діти, тут він духовно формувався. Тут складалася його творча біографія, в якій, до речі, була й депортація з журналістики.
Його звільнили з посади гендиректора обласної телерадіокомпанії, коли на президентському Олімпі з’явився Янукович. Перед виборами Ожогін кілька разів пустив в ефір документальний фільм «Кримінальна окупація». Це був єдиний державний канал, котрий насмілився показати епопею приходу Януковича до влади. Йому погрожували в’язницею, пропонували велику суму, обіцяли лишити на керівній посаді, якщо надалі не покаже анонсовану другу частину фільму. Показав.
Дружина саме народила дитину, тяжко хворіла.
А він, безробітний, став нянькою. Всяко тоді було, коли зробив відкриття, як катастрофічно зменшилося в нього приятелів. «Ожогін ніколи не працюватиме на телебаченні — це був присуд, який не підляглав оскарженню. Він працював таксистом, сторожем, охоронцем. А коли розпочалася війна, Ожогін прийняв те рішення, до якого був внутрішньо готовий. Розповів у інтерв’ю, що має мрію визволити від терористів Луганськ і прийти там на могилу батька, також старшого лейтенанта Івана Ожогіна, й відрапортути йому, що ворога цієї землі розбито...
Коли пишуться ці рядки, прийшла сумна звістка про загибель Іси Мунаєва, ічкерійського бригадного генерала, що був одним із найхоробріших польових командирів Джохара Дудаєва. У складі інтернаціонального батальйону імені Дудаєва він воював проти російських інтервентів та їхніх найманців.
Він ще юнаком у першу російсько-чеченську війну прийшов у батальйон, котрим командував його батько. А під кінець тієї війни батальйон уже називався іменем загиблого Мунаєва. І тоді командиром батальйону став він. Як розповів кореспондент чеченської редакції «Радіо Свобода» Льома Чабаєв, Іса Мунаєв був останнім із польових командирів, який у другу війну залишав зруйнований і охоплений вогнем Грозний. У війні він втратив батька, доньку, сестру.
Потім жив в еміграції в Данії, де в нього лишилися дружина й син. А коли почалася війна в Україні, він прийшов нам на допомогу, очоливши батальйон імені Джохара Дудаєва. Саме міжнародний добровольчий, в якому є чеченці, грузини, азербайджанці, хор- вати, українці, росіяни, що зібралися під нашим знаменом для оборони свободи й незалежності не тільки України, бо російський імперіалізм вже реально загрожує всій Європі. Семен Семенченко повідомив, що він зробить усе, аби цей батальйон було визнано в нас офіційно.
У ЗМІ — тисячі імен наших людей, яких вихор війни зірвав із їхніх мирних домівок і кинув на фронт.
Для одних із них напад саме Росії став потрясінням, оскільки вони вірили в «старшобратні» байки. І їм досі здається, що якби раптом Путіна не стало, то війна зупинилася б, бо, на їхню гадку, Путін — причина всіх бід. Вони ще не збагнули, але вже скоро збагнуть, що Путінові дії — це вираження настроїв і бажань сучасної Росії, враженої бацилами імперіалізму й нацизму.
Для інших нічого несподіваного в російській агресії не було. Вони розуміли, що рано чи пізно це має статись. Як тільки-но Україна перестане слухняно плентатися на налигачі за Росією, Росія покаже ікла.
Борис Гуменюк, заступник командира батальйону ОУН, сказав: «Коли почалася війна, я раптом зрозумів, що підсвідомо готувався до неї. Мабуть, українці десь на генетичному рівні знали, що рано чи пізно цей звір на нас нападе. Якщо ми не здолаємо його зараз, дозволимо захопити наші території, то за десять років воюватимуть наші діти, а ще за 30 років — наші онуки. Ми хочемо раз і назавжди вирішити цю проблему».
Про них знають мало. Але вони — є. Інформація про їхню боротьбу вже просочується в соціальні мережі.
На Донбасі проти сепара- тистів і російських найман- ців успішно воюють місцеві партизани. «Тіні» — так називається донецький пар- тизанський загін. Його анонімний командир (така си- туація, що мусить домежно конспіруватися) дав інтерв’ю, в котрому висловився з кількох принципово важливих моментів. По-перше, на Донбасі далеко не всі «ватники». (Дехто з наших патріотів безапеляційно стверджує, що «донецькі» — це безнадійно антиукраїнські, мовляв, вони всі там одним миром мазані). Так от — партизанський загін весь складається саме з донецьких. Він, за словами командира, діє від Новоазовська до Донецька. А чому саме «Тіні»? Командир пояснює: «Ми ж тіні ворогів. Ми завжди поруч із ними. І як не можна вбивати власну тінь, так не можна знищити й нас».
На запитання кореспондента, що вже є на рахунку «Тіней», командир перелічує: знешкоджено Андрія Борисова («Чечена»), колишнього коменданта Маріуполя, разом із його охороною, російського генерала Сергія Андрейченка, польового командира Рафі Абдул Джабара, командира снайперської групи Аміра Алданова, російського генерал-майора Петра Павлова...
Це — тільки, сказати б, ворожа номенклатура, а вже про «ватників» із голосними позивними тут і не йдеться — їх справді немало.
Загін ставить перед собою не тільки амбітні завдання знищувати керівний склад сепаратистів та вищих російських офіцерських чинів, а й надавати цінну оперативну інформацію нашому командуванню. «Тіні» проводять й операції іншого характеру. Вони двічі брали Маріупольський міськвиконком. У квітні, за словами командира, штурмували його голіруч. Тоді й здобули дорогоцінні трофеї — зброю. А коли внаслідок зради мера Хотлубея міськвиконком удруге опинився в руках сепаратистів, «Тіні» вдруге звільнили його.
Партизани захоплюють ворожу техніку (БТРи й БМП) і знищують її. Координують свою діяльність із частинами наших Збройних сил і добровольчими батальйонами. На запитання кореспондента, де вони беруть усе для себе необхідне, командир відповідає: «Все потрібне є у ворога, в якого ми маємо те забрати; а ще й наші волонтери допомагають».Є в тому інтерв’ю з-поміж цікавих фактів і подробиць партизанської війни в надзвичайно складних умовах і такий момент. Кореспондент зауважує: переважна більшість місцевого населення сидить і чекає невідомо чого. На це командир (до речі, судячи з усього, бувалий у бувальцях чоловік — він працював оперуповноваженим із особливо важливих справ) спокійно зауважує: мовляв, нехай собі й сидять, лиш би до зброї не смикалися й до «сепарів» не приставали. Й запевняє: тих із місцевих, хто влився до терористичних загонів, дедалі меншає. «Людський ресурс має властивість закінчуватись. Я розумію, що Кремль перетворив Донбас на зону утилізації свого генетичного сміття. Але рано чи пізно й це джерело вичерпається...».
Командир «Тіней» не схитний у своїй вірі: настане день — і наші війська разом із партизанами) візьмуть Донецьк. І це стане крапкою у цій війні, де з ворогом воює не так влада, як народ. А народ в Україні — на противагу Росії — сильніший за владу. І тут — наш великий резерв і велика сила.Доброволець п’ятого батальйону Добровольчого українського корпусу (ДУК) з позивним «Гатило» до війни був тренером з бойових мистецтв. Там, біля Пісок, він — командир резервної роти. В Києві бував, як мовиться,наскоком. Купував для добровольців усе необхідне спорядження. І знову — назад. Кореспондент «Українського тижня» Роман Малко записав монолог «Гатила» на теми життя й війни.
Ось два характерних моменти, котрі допоможуть від- чути війну вкраїнською душею.
(Далі буде).