25 жовтня в країні відбудуться місцеві вибори, які цього року відбуваються за новими правилами. І вони видаються ще складнішими, ніж ті, які були у 2015 році. Пропонуємо розібратись, скільки та які саме бюлетені можна буде отримати на виборчій дільниці, як з їхньою допомогою проголосувати, аби ваш голос точно був зарахований, та чому ваш родич чи товариш з іншого району міста може отримати бюлетень з абсолютно іншими прізвищами кандидатів.
Скільки і які бюлетені отримає виборець?
Кожен виборець отримає на своїй виборчій дільниці бюлетені кількох типів. Основна різниця між бюлетенями така, що в одному треба буде поставити лише одну позначку, а в іншому – поставити позначку та вписати цифру за трафаретом. Цей новий тип бюлетенів, де треба і поставити позначку, і вписати цифру за трафаретом, отримає кожен виборець, незалежно від того, в якому населеному пункті мешкає.
Форма бюлетенів?
Бюлетень для голосування за голів селищних рад, мерів та кандидатів у депутати місцевих рад (з населенням до 10 тисяч) матимуть стандартну форму – у вигляді таблиці з прізвищами, навпроти одного з яких необхідно поставити позначку (див. приклад1,2).
Бюлетень для голосування за кандидатів у депутати до місцевих рад (з населенням більше 10 тисяч), районних рад та обласної ради – буде розділений на дві колонки (див. приклад 3,4). У лівій частині цього виду бюлетеня вказані назви партій з прізвищами їхніх лідерів. Праворуч – перелік від 5 до 12 кандидатів від кожної територіальної організації політсили із зазначенням їхніх порядкових номерів. У центрі розміщено два квадрати – один буде порожнім для позначки за партію (в нього треба поставити «галочку», «+» або інший знак) і квадрат із трафаретом для вибору номера кандидата від неї.
Голосувати можна тільки за одну партію і одного кандидата в депутати від неї.
Бюлетень буде визнаний недійсним, якщо в ньому немає позначки в квадраті поруч з назвою політсили.
Бюлетені на виборах 2020 також розрізняються за кольорами:
– світло-рожевий відтінок – вибори мера, голів сільських і селищних рад;
– блакитний – вибори до обласних рад;
– світло-зелений – вибори депутатів районних рад;
– світло-жовтий – вибори депутатів міських рад;
– світло-сірий – вибори депутатів районної ради в місті;
– кремовий – вибори депутатів сільських і селищних рад.
Як обиратимуть депутатів у ради громад до 10 тисяч виборців?
Вибори депутатів сільської, селищної, міської ради (з кількістю виборців до 10 тисяч) проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах – багатомандатна мажоритарка.
Це значить, що територія кожної селищної чи сільської ради буде поділена на округи, по кожному округу буде обрано від 2 до 4 депутатів. Депутатами стають ті, хто набрав кількість голосів, яка дозволить потрапити у групу лідерів. Тобто, якщо від округу обирається троє депутатів, то мандати отримають ті кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів.
Для прикладу, у Матусівській ОТГ, що на Шполянщині, кількість виборців є меншою 10 тисяч, а тому вибори у цій громаді відбуватимуться саме за такою схемою. Територія ОТГ поділена на 7 виборчих округів, у яких повинно бути обрано 22 депутата. Кандидати, які беруть участь у перегонах, змагаються за голоси виборців без прив’язки до жодної політичної сили, тобто індивідуально.
Як обиратимуть депутатів у ради громад більше 10 тисяч виборців?
Вибори до рад громад, кількість виборців у яких перевищує 10 тисяч, проводяться за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками. Це означає, що виборці обирають у бюлетенях політичні партії, які в свою чергу формують «внутрішні» списки кандидатів.
От, наприклад, в Шполянській ОТГ, де кількість виборців становить близько 29 тисяч осіб, а вибори проводяться за «партійними» списками, сформовано 3 округи, у яких повинно бути обрано 26 депутатів. У цій громаді виборці повинні будуть обрати політичну партію, а вже потім додатково зможуть віддати свій голос за того чи іншого кандидата зі списку цієї партії.
Аналогічно, як і до Шполянської ОТГ, вибори до Черкаської обласної ради та всіх районних рад Черкащини, відбуваються саме за «партійною» схемою і виборці повинні зробити свій вибір поміж політичних сил, що вирішили брати участь на місцевих виборах.
Як обиратимуть голів рад?
У той час, коли вибори до рад відрізняються за видом одні від одних в залежності від кількості виборців, вибори голів рад, як сільських, селищних, так і міських, є по суті та формі однаковими. Незалежно від кількості виборців, сільських чи міських голів обирають за «персональним» принципом. В даному випадку виборці повинні обрати у бюлетені конкретне прізвища та ім’я кандидата. Єдиною особливістю «мерських» виборів є та, що у містах з кількістю виборців у понад ніж 75 тисяч виборців, можуть обирати мера у два тури.
Тобто, бюлетені з виборів Лип’янського сільського голови, Шполянського міського голови та Матусівського сільського голови не будуть відрізнятись одне від одного.
Як встановлюються результати виборів та хто визначається переможцем?
Як вже було зазначено вище, цьогорічні місцеві вибори відбуваються за двома системами в залежності від кількості виборців: за мажоритарною та пропорційною (партійною). У випадку із «малими» громадами, де застосовується «мажоритарна» система виборів, депутатами стають ті кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Такий же спосіб визначення переможця застосовується і на виборах сільського, селищного чи міського голови.
У «великих» громадах, де застосовується партійна система виборів, мандати у місцевих радах отримують ті політичні сили, які здолали 5% бар’єр від загальної кількості тих, що взяли участь у виборах. В подальшому між політичними партіями, які здолали вказаний бар’єр, розподіляються депутатські мандати згідно кількісного складу тієї чи іншої ради.
За матеріалами "ОПОРА"