«Мозковий центр» Шполянської ОТГ: про інвестиції та зайнятість населення

    Одинадцятого липня 2017 року рішенням міської ради затверджено структуру Шполянської міської ради, загальну чисельність апарату ради та її виконавчих органів.

Серед структурних підрозділів — відділ економічного розвитку та інвестицій, який міський голова Сергій Кравченко називає головною запорукою успіху Шполянської ОТГ,  позитивної динаміки подальшого її розвитку.

    «Мозковий центр» громади і справді несе провідну роль у подальшій реалізації більшості очікувань жителів громади, адже саме ці спеціалісти продукуватимуть проекти розвитку, залучаючи як державні кошти, так і гранти різних неурядових фондів вітчизняного та міжнародного рівня. Детальніше про роботу відділу йдеться у розмові кореспондента «Шполяночки+» із начальником відділу  Наталією КОВАЛЬ:

      — Наталіє Миколаївно, розкажіть про основні завдання очолюваного Вами відділу міської ради та якими є нові підходи до вирішення багатьох соціально-економічних проблем на території нашої громади?

 

    —  На даний момент першочерговими завданнями відділу є: написання довгострокової Стратегії та Стратегічного плану Шполянської міської об’єднаної територіальної громади, розробка інвестиційних програм та  проектів регіонального розвитку для подачі до державного фонду регіонального розвитку, розвиток малого та середнього підприємництва.

    Для написання Стратегії утворюється робоча група, в складі якої будуть спеціалісти міської ради, представники політичних партій, представники підприємств, громадських організацій та активістів громади. Група працюватиме 8-12 місяців, оскільки цей процес є довготривалим, включає в себе багато складових, в тому числі — опитування різних категорій населення. У цьому документі будуть чітко прописані цілі і завдання для нашої громади, а також можливі шляхи їх досягнення. Ним ми будемо керуватися у  написанні Стратегічного плану та короткострокових соціально-економічних програм. До речі, на цей час ми виграли конкурс з відбору ОТГ для написання стратегій розвитку громад від Черкаського відокремленого підрозділу установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» за підтримки U-LEAD з Європою: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку. Це означає, що нашій громаді буде надано безоплатно послуги досвідченого консультанта стратегічного планування — відомого експерта Григорія Леонідовича Перерви, який буде супроводжувати процес стратегічного планування та виконання методологічно складних робіт.

     —  А проекти на залучення коштів з Державного фонду регіонального розвитку вже готуються у відділі? Якщо так, то які?

   —  Так, наразі відділ вже підготував на розгляд міському голові перелік проектних ідей, з яких вибрані і затверджені надалі будуть опрацьовані і підготовлені у вигляді проектів за формою,  затвердженою законодавством. Тому конкретно, які саме проекти будуть подаватися на ДФРР, буде оприлюднено згодом. Але хочу зазначити, що вимоги до проектів досить високі, тобто фінансування отримують ті, які максимально відповідають відповідним критеріям оцінювання (це мають бути обов’язково проекти розвитку). Визначаються проекти-переможці на першому етапі регіональною комісією, на другому — Міжвідомчою Конкурсною комісією при Мінрегіоні, а потім Кабмін їх затверджує за погодженням Комітету ВР України з питань бюджету. У цьому році, до прикладу, із 273-х проектних заяв із Черкащини погоджено Кабміном лише 14. Наша мета — оволодіти високою майстерністю написання проектів, тому зараз відвідуємо всі профільні навчання, семінари та тренінги.

    — Чому раніше міська рада не подавала проекти на ДФРР?

    — Раніше Шполянська міська рада , як рада міста районного значення, не мала таких повноважень, а після утворення ОТГ отримала пряме підпорядкування обласній державній адміністрації та розширені повноваження і тепер — це пряма необхідність і зобов’язання перед громадою.

     —  А як розподіляється державна субвенція на розвиток інфраструктури громади?

    —  До впровадження реформи децентралізації в Україні, кошти із загального державного бюджету розподілялися далеко не справедливим шляхом. Одні області могли отримувати 90% із запланованого на розвиток, а інші — лише 10%, в залежності від присутності при владі того чи іншого лобі. А нині розподіл переведений в площину прив’язки до кількості населення та площі ОТГ. В цьому випадку йдеться конкретно про державну субвенцію на формування інфраструктури (розробку проектно-кошторисної, містобудівної документації, створення центрів надання адміністративних послуг, нове будівництво, капітальні ремонти, закупівля транспортних засобів тощо), яка надається виключно лише об’єднаним громадам.  

    — А як складається співпраця з недержавними організаціями?

    —  Ми знаходимо та налагоджуємо контакти з великою кількістю фондів, міжнародних донорів, чиї гранти допомагають розвивати інфраструктуру та людський капітал громад. Тобто, заявляємо про себе, презентуємо наміри, можливості, ідеї. Також до кола наших завдань належить налагодження співпраці із громадськими організаціями. Справа в тому, що найчастіше міжнародні донори закликають до співпраці і подальшого фінансування саме громадські організації, тим самим стимулюючи відповідальність і активність суспільства — ретельно дивляться не тільки на ідею та її відповідність стандартам, а й звертають увагу на команду, яка реалізовуватиме проект, виконуватиме власне роботи, наскільки виконавці підготовлені фахово. Тобто, це має бути не формальна на папері громадська організація, а дійсно дієва. Вважаю, що це є гарним стимулом до формування громадянського суспільства в нашій країні.

   — Людей найбільше цікавить робота і гідний заробіток. Що пропонуватиметься пересічному жителю громади?

  — Відділ у своїх обов’язках має розвиток малого та середнього підприємництва і зараз складає план організаційних заходів до 2018 року згідно «Стратегії розвитку малого та середнього підприємництва Черкаської області на період до 2020 року», в рамках якого будуть вирішуватися питання покращення бізнес-середовища громади, розвиток підприємницької культури, розбудова ефективної інфраструктури малого і середнього бізнесу, сприяння його виходу на нові ринки тощо.

   Буквально днями ми зустрічатимемо в гостях фахівців з Агенції регіонального розвитку, які проведуть у Шполі, Кримках та Скотаревому семінари для місцевих жителів. Детально і грамотно розповідатимуть, як успішно реалізовувати бізнесові проекти по городництву, спеціалісти допоможуть написати бізнес-плани та в майбутньому вкласти договори на реалізацію продукції. Тема близька нашому провінційному населенню, де майже кожен вирощує городину для власних потреб. Як розширити виробництво затребуваної продукції і заробляти на цьому  — це буде цікаво багатьом.

   Згодом, коли жителі отримуватимуть все більше пропозицій випробувати свій потенціал у веденні власної справи, зміниться й образ та категорії мислення, ми обов’язково збільшуватимемо темпи руху вперед.

 Спілкувалася Наталія СТОРЧАК